ŚWIĘTO SZKOŁY

20 marca uczniowie klas IV-VI ubrani w kolory nadchodzącej wiosny wybierali Najmilszą i Najmilszego naszej szkoły. Reprezentanci klas brali udział w różnych konkurencjach, między innymi tańcu z miotłami, śmiałym wyginaniu ciał z hula-hop i innych.
Po raz pierwszy wyborom towarzyszył pokaz talentów. Uczniowie między innymi śpiewali, grali na instrumentach, tańczyli, rysowali, układali kostkę Rubika, pokazywali elementy karate.
Po podliczeniu głosów wszystkich uczestników naszego święta okazało się, że Najmilszą została Amelia Sobczyk z klasy Vb, zaś Najmilszym Maks Wywiał z klasy VI b.
Wybrani zostali ukoronowani przez Panią Dyrektor. Otrzymali nagrody, zaś wszystkim Najmilszym
z poszczególnych klas i Utalentowanym wręczono słodkie upominki.
Najmilszym 2015 roku oraz wszystkim reprezentantom klas serdecznie gratulujemy, zaś Utalentowanym życzymy, by rozwijali swoje wspaniałe umiejętności. 
 Święto Szkoły - galeria

ZABAWA KARNAWAŁOWA

11 lutego odbyła się w naszej szkole dyskoteka. Uczniowie klas IV-VI bawili się w strojach i maskach karnawałowych. W trakcie dyskoteki odbył się klasowy
konkurs karaoke.
Oto wyniki rywalizacji:
I miejsce:klasa VIA
II miejsce: klasa IVA
III miejsce: klasa IVC.
Nasi uczniowie mogli również zatańczyć wspólnie tańce synchroniczne, których uwieńczeniem była belgijka.Wszyscy świetnie się bawili. 

SP130 Szkołą z Kulturą!!!

„W dniu 17 grudnia w Teatrze Groteska odbyła się uroczysta, Wielka Gala Finałowa Kontrrewolucji Kulturalnej, podczas której podsumowaliśmy całoroczną
kampanię i wyłoniliśmy laureatów organizowanych przez nas konkursów. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością Ambasadorowie Kontrrewolucji Kulturalnej:

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski b. Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny prof. Zbigniew Ćwiąkalski Muzyk i kompozytor Zygmunt Konieczny Zastępca Naczelnika Wydziału Sztabu Policji podinsp. Paweł Płużyczka Dyrektor Telewizji Polskiej oddział Kraków Leszek Dziura
Szef Biura Reklamy Telewizji Polskiej oddział Kraków Mariusz Süss Aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie Leszek PiskorzZałożyciel i Redaktor Naczelny Miesięcznika "Kraków" Jan Pieszczachowicz” /ze str. http://kkrewolucja.pl/aktualnosci/kontrrewolucja-kulturalna-podsumowana

Nasza szkoła wzięła udział w konkursie Szkoła z Kulturą i od 19 lutego 2014r. w jego I etapie tworzyła kalendarz kulturalnych wydarzeń w placówce i w naszym mieście. II etap trwający od 15 września do 10 grudnia obejmował realizację pięciu konkursowych zadań. Klasa 4b w ramach zadania nr 2 w teledysku promowała idee Kontrrewolucji Kulturalnej /www.youtube.com/watch?v=Mo-vRuKrz0o, a uczeń kl. 6b Mateusz Rojek wykonał plakat piętnujący przejawy konsumpcyjnego, bezrefleksyjnego stylu życia. W realizację konkursowych zadań włączyli się nie tylko uczniowie, ale i ich rodzice i dziadkowie pomagając w stworzeniu fotoreportażu „Lektury dziadków i rodziców” i „Złotej dziesiątki literatury klasycznej”. Na początku listopada podczas zebrań z rodzicami przeprowadziliśmy
też Spis Powszechny Ludzi Kulturalnych i dzięki naszej akcji do grona Pięknych Kulturalnych dołączyło ponad 150 osób. Wszystkie publikacje naszej szkoły są
dostępne na stronie: http://kkrewolucja.pl/szkola/szkola-podstawowa-nr-130-w-zsp-nr-5

Nasze działania zostały wysoko ocenione przez świetne jury i przyznano nam I miejsce w konkursie, statuetkę i zaszczytne miano Szkoły z Kulturą.

Do innej kategorii konkursowej – Prometeusze Kultury – zostało nominowanych pięcioro nauczycieli naszej szkoły: Anna Korzeniowska, Paweł Szafarski,
Agnieszka Brągiel, Jadwiga Kiełbasa i Barbara Boruta./ http://kkrewolucja.pl/prometeusze-kultury Wśród piętnastu półfinalistów znalazła się polonistka Anna Korzeniowska.

Szkoła z Kulturą to kolejny, po Szkole z Klasą / otrzymany w I edycji konkursu w 2004r./ znaczący tytuł naszej placówki. Zobowiązuje do
ciągłych starań o wysoką jakość pracy szkoły. A ta jest wynikiem harmonijnego współdziałania nauczycieli, uczniów i rodziców. Cieszymy się zewspółdziałania, które przynosi tak spektakularne efekty!

Wyniki szkolnego konkursu plastycznego „ MIKOŁAJ ŚWIĘTY ROZDAJE PREZENTY"

Klasy 4-6
 I miejsce : Nicole Paoluci kl. 4C, Kacper Garczyk kl. 4C
II miejsce: Ola Myrta kl. 4A, Mateusz Pantoł kl. 5A, Karolina Sysło kl. 5B
 III miejsce : Alicja Głogowska kl. 4C
Pozostałe prace, które brały udział w tym konkursie i spełniły wszystkie kryteria jego wymagań, otrzymały nagrodę wyróżnienia.Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za ogromne zaangażowanie, pomysłowość, oryginalność i estetykę wykonanych prac, które możemy wszyscy podziwić na głównym korytarzu szkoły.
 Samorząd Szkoły
Andrzejki

Nasi uczniowie z radością wzięli udział w tegorocznych, tradycyjnych andrzejkach. 26 listopada 2014 r. uczniowie klas 4-6 bawili się podczas andrzejkowej dyskoteki, a 27 listopada 2014 r. ich młodsi koledzy z klas 1-3 uczestniczyli w zabawie andrzejkowej prowadzonej przez profesjonalnych wodzirejów. Podczas tych zabaw każdy mógł zaspokoić swoją ciekawość i dowiedzieć się co go może czekać w przyszłości, udając się do specjalnie przygotowanych w tym celu kącików wróżb.

KONKURS RECYTATORSKI
27 listopada 2014r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, do którego przystąpili wybrani przez nauczycieli języka polskiego uczniowie najlepiej prezentujący twórczość Ludwika Jerzego Kerna w przeprowadzonych wcześniej eliminacjach klasowych. Tegoroczny konkurs przebiegał na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Uczniowie klas IV-VI doskonale interpretowali niezwykle ciekawą i zabawną twórczość poety, a także fantastycznie bawili się słowem. Po raz pierwszy w historii konkursu jury przyznało nagrodę specjalną GRAND PRIX dla najlepszych, którzy będą reprezentować naszą szkołę w konkursie międzyszkolnym.

Wyniki:
Nagrodę GRAND PRIX otrzymują:
             Ignacy Kieblesz z klasy 4c
             Aleksandra Skowronek z klasy 6b
             Julia Zych z klasy 5a

I miejse: Antoni Półtorak z klasy 4a
II miejsce: Joanna Bartłomowicz z klasy 6b
                 Amelia Sobczyk z klasy 5b
III miejsce: Alicja Głogowska z klasy 4c
                Iga Jaworska z klasy 4c
                Aleksandra Myrta z klasy 4a
                Milena Wywiał z klasy 4b
                Amelia Ziarkowska z klasy 4b
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!
Święto Odzyskania Niepodległości

Śpiewanie patriotycznych pieśni w przeddzień Święta Odzyskania Niepodległości to już nasza szkolna tradycja. Repertuar jest co roku nieco modyfikowany
przez nauczyciela muzyki Pawła Szafarskiego, dzięki czemu uczniowie znają już wiele niepodległościowych pieśni. Historyk, Maciej Kużdżał ciekawymi komentarzami do śpiewanych utworówwprowadził uczestników spotkania w podniosły nastrój związany z naszym narodowym świętem. Tego dnia uczniowie wykonywali też patriotyczne kotyliony oraz mapy Krakowa, województwa małopolskiego i Polski uwzględniające miejsca szczególne historycznie.

Bezpieczne miasto

23 października 2014r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w grze terenowej „Bezpieczne miasto” organizowanej przez Straż Miejską i Multikino. Przez 90 minut dziesięcioosobowe zespoły /również z innych szkół/ rywalizowały w ciekawych konkurencjach związanych z
bezpieczeństwem na drodze, udzielaniem pierwszej pomocy, ekologią. Trudywspółzawodnictwa zostały nagrodzone słodkimi niespodziankami zafundowanymiprzez Organizatorów. Spotkanie zakończyła projekcja filmu „Pudłaki”.

KONTRREWOLUCJA KULTURALNA.

6 i 7 listopada podczas zebrań z rodzicami propagowaliśmy idee Kontrrewolucji Kulturalnej – akcji zainicjowanej przez krakowski teatr „Groteska”. Przeprowadzaliśmy Spis Powszechny Ludzi Kulturalnych i dzięki nam do tego świetnego grona w ciągu dwóch dni dołączyło ok. 150 osób.
 „Poprzez kampanię pragniemy przypomnieć i ocalić wartości, których nośnikiem jest KULTURA – jej walory etyczne i estetyczne.
Chcemy społeczeństwu uświadomić, że KULTURA nie jest zbędnym luksusem, ale wyróżnikiem, a wręcz obowiązkiem każdego człowieka cywilizowanego. Mamy przekonanie, że kampania Teatru Groteska znajdzie wielu sojuszników, posiadających świadomość dramatycznych zaniedbań w sferze kultury i zdolnych do skutecznych działań pro kulturowych. KONTRREWOLUCJA KULTURALNA realizowana będzie poprzez liczne akcje o różnorodnym charakterze. Jej odbiorcami są zarówno szkoły i placówki edukacyjne wraz z Pedagogami – jako naturalni sojusznicy Teatru w prowadzeniu edukacji kulturalnej – jak również instytucje powiązane z szeroko rozumianą KULTURĄ. Nie zapominamy przy tym o odbiorcach indywidualnych – wszystkich tych, którym dobro kultury leży na sercu.
Zapraszamy wszystkich ludzi kulturalnych do aktywnego udziału w poszczególnych akcjach – subskrypcji w spisie „PIĘKNI KULTURALNI”, głosowaniu w „LITERACKIEJ LIŚCIE PRZEBOJÓW”, śledzenia kolejnych spotkań „KODU MISTRZÓW” – i zgłaszania się do współpracy!” /ze strony: http://kkrewolucja.pl/ Nasza szkoła bierze udział w konkursie „SZKOŁA Z KULTURĄ”.
 Czy otrzymamy to zaszczytne miano, dowiemy się już w grudniu. 
TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

 Przystępujemy do 16 edycji Tygodnia Edukacji Globalnej W tym roku obowiązuje temat: "Bezpieczeństwo żywności" TEG 2014 odbędzie się w dniach 15 - 23 listopada.Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży. Ideą Tygodnia jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Inicjatywy Tygodnia mają przyczynić się do pobudzenia aktywności młodych ludzi na rzecz bardziej sprawiedliwego świata, ukazywać konkretne możliwości zaangażowania i uświadomić im w tym kontekście odpowiedzialność za własne działania. 

XIV Dzień Papieski

14 października 2014 r. w naszej szkole uczniowie wraz z nauczycielami świętowali XIV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II- Świętymi bądźcie.”Uczniowie z przygotowanych przez siebie materiałów z zaangażowaniem wykonywali albumy poświęcone polskim świętym , plakaty na , których zaznaczali miejsca w Krakowie związane z osobąJana Pawła II.Ciekawe prace ozdobiły salę 41 ,będą również służyć jako pomoc dydaktyczna na katechezie .

KRAKOWSKI BIEG RODZINNY PO UNII EUROPEJSKIEJ
 Dniu 7 października 2014 r. (wtorek) o godz. 17.00 odbyły się na boisku naszej szkoły eliminacje do krakowskiego biegu rodzinnego
Rejestracja zawodników rozpoczęła się o godz. 16.30. Do startu przystąpiło 60 par uczeń/rodzic. Każda para, pokonując dystans 500 m, przebiegła  w sumie kilometr trasy.Liczył się udział i pokonanie dystansu a nie wynik. Bieg okazał sie świetną imprezą itegrującą dzieci i rodziców.Po biegu wszyscy byli bardzo zadowoleni a uczniowie otrzymali pamiątkowe medale.

KLASY SZÓSTE NA WYCIECZCE W WARSZAWIE

        W dnaich od 1 do 3 października klasy szóste zwiedzały naszą stolicę.
Pobyt zaczęli od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. 
W trakcie kilkugodzinnego pobytu uczniowie przeprowadzili liczne doświadczenia naukowe.
Nastepnego dnia zwiedzili Zamek Królewski, Starówkę, Barbakan. Odpoczywali w Parku Łazienkowskim, zobaczyli siedziby najwyższych władz państwowych. Dzień zakończyli przejażdżką metrem. Ostatniego dnia odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, 
w którym między innymi obejrzeli przejmujący film "Miasto ruin". Wizyta w pięknym Pałacu 
w Wilanowie oraz krótki spacer po ogrodach królewskich zakończyły ten niezwykle udany wyjazd. Słoneczna pogoda i miła atmosfera towarzyszyły wycieczce.

Udział szkoły w Mistrzostwach Świata w piłce siatkowej

W dniu 2.09.2014 r  klasy IV -VI  wraz z nauczycielami udaly się do Kraków Areny na mecz Mistrzostw Świata w piłce siatkowej. Oglądaliśmy tam spotkanie reprezentacji Iranu i USA . Uczniowie naszej szkoły dopingowali reprezentację USA . Mecz jak przystało na Mistrzostwa Świata stał na bardzo wysokim poziomie, był niezwykle zacięty i wyrównany. Niestety, pomimo super przebrania i żywiołowego dopingu naszych uczniów,  po bardzo wyrównanej walce reprezentacja Stanów Zjednoczonych przegrała 2:3.
Akcja sprzątania świata

19.09 2014 nasza szkoła wzięłą udział  w corocznej Akcji Sprzatania Świata. W tym roku klasy piąte posprzatały teren wokół szkoły oraz częściowo rejon os. Oświecenia. Zebrano kilkadziesiąt worków śmieci. Zadanie to kolejny raz uświadomiło nam jak niezbedna jest ochrona przyrody w życiu codziennym.