Siuda Baba

SIUDA BABA
Siuda Baba, jak sama nazwa wskazuje to... chłop, tyle tylko, że za babę przebrany. Postać paskudna, niechlujna, ubrana w podartą spódnicę, ustrojona koralami z ziemniaków, umorusana sadzą, pojawia się raz w roku, w lany poniedziałek.
Według podań, Siuda Baba była kapłanką słowiańskiej bogini Ledy. Pilnowała świętego ognia i źródełka w chramie na wzgórzu w Lednicy Górnej koło Wieliczki. Swoją służbę pełniła cały rok. Tylko raz, w poniedziałek wielkanocny, mogła znaleźć następczynię. Czyhała wtedy na dziewczynę, która nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na następny rok. W zaganianiu ofiar pomagał jej cygan z batem. /Wrota Małopolski/

W naszej szkole również pojawiły się takie dziwne postaci – chłopcy fantastycznie odgrywający Siude Baby i ich pomocników.
Najpierw zaprezentowali się wszystkim uczniom, a następnie chodzili od klasy do klasy, by móc umorusać swoich kolegów, zaś uczniowie mogli wykupić się cukierkami. Było to kolejne działanie w ramach innowacji 'Wszystko po krakowsku”