Stars

PLAN DZIAŁAŃ W RAMACH PROGRAMU STARS ROWEREM DO SZKOŁY W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

1. Nowohucki Przejazd Rowerowy (IX 2019)klasy 5-8
2. W hołdzie bohaterom - wycieczka rowerowa na Cmentarz Rakowicki (X 2019), klasy 5-8
3. 101 rowerów i hulajnóg na 101 rocznicę odzyskania niepodległości (XI 2019) klasy1-8
4. Rowerowa lekcja plastyki (zima 2020) klasy 3
5. Rowerowe Mikołajki (XII 2019) klasy 1-5
6.Rowerowy seans filmowy (zima 2020) klasy 4
7. Cykloedukacja (zima 2020) klasy 4
8.Rowerowa lekcja języka angielskiego (cały rok w miarę możliwości) klasy 5
9. Historia roweru klasy 4 (zima 2020)-prace plastyczne
10. Wagary na rowerach (III 2020) klasy 5-8
11. Wiosna przyjeżdża na rowerze (IV 2020) klasy 1-3
12. Przegląd stanu technicznego rowerów przed sezonem wiosennym (III-IV 2020) 1-3
13. Spotkanie z serwisantem rowerowym (wiosna 2020) klasa 5-D
14. Rowerowy maj (V 2020) klasy 1-8
15. Piknik pod Wawelem (V-VI 2020) klasy 5-8
16. Karta rowerowa klasy 4 (VI 2020) -test teoretyczny i test praktyczny
Nasza szkoła od września 2017 uczestniczy w programie STARS

Dlaczego STARS?

Kraków jest miastem, w którym funkcjonuje wysokiej jakości komunikacja zbiorowa. Każdego dnia tramwaje i autobusy przewożą w Krakowie milion pasażerów. Z drugiej strony udział ruchu rowerowego w codziennych podróżach krakowian jest bardzo mały (1%-2%). Kraków corocznie oddaje do użytku kilkanaście kilometrów ścieżek rowerowych. W mieście funkcjonuje publiczna wypożyczalnia rowerów miejskich. Kolejnym krokiem do popularyzacji roweru jako środka transportu jest niewątpliwie praca z dziećmi i młodzieżą. W mieście funkcjonują prężne organizacje pozarządowe, które chętnie angażują się w działania w szkołach.

Przewidywane wyzwania

Kraków posiada wiele kilometrów ścieżek rowerowych, ale łącznie nie tworzą one zwartej sieci. W mieście trwają prace nad połączeniem dużych dzielnic miasta ścieżką rowerową (wzdłuż ul. Mogilskiej), co spowoduje stworzenie sieci dróg rowerowych łączących ważne obszary miasta. Niezbyt często obserwuje się także rodziców z dziećmi podróżujących na rowerach do szkoły. Zamiast tego
bardzo popularne stało się odwożenie dzieci do szkoły samochodem nawet na bardzo krótkich dystansach.

Oczekiwane rezultaty

Głównym celem projektu STARS w kontekście Krakowa jest popularyzacja roweru jako środka transportu wśród uczniów i ich rodziców. Dzięki pomocy organizacji pozarządowych Kraków chce pokazać uczniom zalety poruszania się rowerem po mieście. Pomocne będzie także skonfrontowanie realiów krakowskich z sytuacją panującą w innych miastach europejskich.

O projekcie STARS

Europejski projekt STARS (Zrównoważona akredytacja i identyfikacja szkół w zakresie podróży) zrzesza dziewięciu partnerów wdrażających działania wokół wspólnego celu: zwiększenia liczby uczniów podróżujących do i ze szkoły rowerem, którzy wcześniej byli dowożeni samochodem.

Podróże w celu odwiezienia dzieci do szkoły stanowią duży odsetek wśród podróży generowanych przez gospodarstwa domowe,
przyczyniając się do powstawania problemów, z którymi borykają się nasze miasta, takich jak zatłoczenie ulic i emisja spalin. Co więcej, większość z tych podróży ma miejsce w godzinach szczytu komunikacyjnego.

Projekt STARS skupia się na podróżach do i ze szkoły w celu osiągnięcia zmiany nawyków transportowych. Główne czynniki mające wpływ na tę zmianę są następujące:

podróże do i ze szkoły mają codziennie ten sam cel, więc łatwo jest się na nich skupić; droga do szkoły jest zwykle krótka, tj. wynosi mniej niż pięć kilometrów, więc łatwo ją pokonać na rowerze; trwała zmiana nawyków transportowych wymaga wczesnego zaangażowania dzieci i młodzieży.

Projekt STARS wyznaczył sobie kilka celów, które powinny przyczynić się do zmniejszenia natężenia ruchu i uzyskania lepszego podziału zadań przewozowych. Zakłada się, że: dzięki wszystkim działaniom w ramach programu STARS osiągnięte zostanie średnio 5 procentowe ograniczenie korzystania z samochodu na rzecz roweru; emisja CO zostanie zmniejszona od 3.000 do 10.000 ton rocznie. miasta, regiony i szkoły zdobędą dostęp do wiedzy. opracowany zostanie ogólnoeuropejski program zrównoważonej mobilności w zakresie podróży do szkoły.