Rok Szkolny 2023/2024
5 marca odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Przemysławem Jakóbczykiem, w którym wzięli udział uczniowie wszystkich klas 5 i 6.
Książki Przemysława Jakóbczyka: „Księga samodzielności czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie – tom I”, „Księga samodzielności czyli Zuza w tarapatach – tom II” „Księga samodzielności czyli Zuza w krainie kangurów – tom III” opisują przygody nastolatki Zuzy na trzech kontynentach i zawierają szereg przydatnych informacji dotyczących bezpieczeństwa dzieci oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Pisarz opowiedział uczniom o procesie powstawania książki, a także odpowiedział na szereg pytań:
Ile czasu zabiera cały proces wydawniczy?
Kim są: autor, redaktor, recenzent, korektor,grafik oraz redaktor?
Co to jest kod ISBN?
Co to jest patronat medialny?
Czym jest „wena”?
Dlaczego kasuje się już napisany tekst?
Czy pisanie uzależnia?
Jak wygląda proces: pomysł na napisanie książki – pisanie-skład tekstu-druk-pojawienie się książki na półce?
Jaki jest związek między wiedzą merytoryczną (geografia, przyroda) a treścią książki
Na kim wzorujemy się tworząc postać głównego bohatera?
Co jest najtrudniejsze w procesie pisania książki z punktu widzenia autora?
Kto jest najważniejszy dla autora książki w procesie jej tworzenia?
Spotkanie zakończyła sesja autografów.

Ocalmy Świat
Klasy 4c i 5a rozpoczęły przygodę z projektem„Ocalimy Świat” fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom. Jest to wyjątkowa inicjatywa edukacyjna, która łączy poszerzanie wiedzy ekologicznej uczniów z kształtowaniem ich postaw i charakteru oraz podnoszeniem umiejętności społecznych i kompetencji cyfrowych.
Młodzież niepokoi się o przyszłość naszej planety i chce ratować życie na Ziemi. Dlatego powstał program edukacyjny OCALIMY ŚWIAT – ekoprogram z charakterem!
Zajęcia projektowe prowadzą wolontariusze z kl. 6b, 7b i 7c. Koordynatorem projektu jest Jolanta Pytel.

"Niektórzy lubią poezję"

Pewnie wypada skromnie zauważyć, że nie wszyscy ludzie są blisko poetyckiego ducha, ale w naszej szkole prawie pięćdziesięciu śmiałków mierzyło się
bardzo udanie z poezją naszej Noblistki.
 Konkurs recytatorski poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej zamykał cykl działań nauczycieli polonistów w ramach "Roku Szymborskiej".
 Uczniowie zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe - klasy młodsze ( IV i V klasy ) oraz klasy VI - VIII.
Zdaniem jury najciekawszą artystycznie propozycjęwykonania przygotowała Oliwia Powęska z kl. 5a.
 Wśród uczniów starszych szczególnie dostrzeżono recytację Dominiki Kwinty z kl.6b.
Wyróznień oczywiście było więcej. Dyplomy wręczymy na najbliższym szkolnym apelu , nagrody również są przewidziane, ale przede wszystkim cieszymy się z obecności żywego słowa wśród nas.
"Mówienie poezji" to ocalanie różnych języków. 
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Międzynarodowa wymiana młodzieży

W czwartkowy wieczór, 19 października, nasza szkoła serdecznie przywitała grupę 15 uczniów i dwóch opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły- Peter-Vischer-Schule z Norymbergi,rozpoczynając tym samym tydzień pełen emocji i niezapomnianych przeżyć.
Program wymiany był intensywny i zróżnicowany, obejmując wiele aktywności, które umożliwiły młodzieży bliższe poznanie siebie nawzajem oraz kultury i tradycji obu krajów.
Już pierwszego dnia odbyły się gry i zabawy, pomagające uczestnikom szybko się zintegrować. Tego dnia uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach w Muzeum Obwarzanka, gdzie poznawali tajniki wypieku tradycyjnego, krakowskiego przysmaku.
W sobotnie przedpołudnie uczniowie wzięli udział w oryginalnej grze miejskiej, która pozwoliła im w niesztampowy sposób zwiedzić miasto oraz odkryć ślady norymberskie w Krakowie. 
Szczególnie pamiętnym wydarzeniem był dzień spędzony na zwiedzaniu Fabryki Schindlera,gdzie uczniowie mieli możliwość zgłębienia historii związanej z II wojną światową.
 W programie nie mogło również zabraknąć odwiedzenia takich miejsc jak Kopiec Kraka, Podgórze czy Kazimierz.
 O historii i atrakcjach każdego z tych miejsc w fascynujący sposób opowiadali uczniowie, którzy sami pełnili rolę przewodników.
Niezwykłą atrakcją była wycieczka w Pieniny, podczas której spłynęliśmy flisackimi tratwami przełomem Dunajca (niektórzy z nas mogli sami poczuć jak to jest być flisakiem)
Niezapomnianych wrażenia i sporej dawki adrenaliny dostarczył z pewnością pobyt wmalowniczo położonym parku linowym &Ablandia&; w Krościenku
.Młodzież miała również okazję do sportowych zmagań podczas meczu piłki nożnej i siatkówki pomiędzy naszymi szkołami. Atmosfera była gorąca, a rywalizacja utrzymana byław ducha fair play.Całość wymiany zwieńczona została wieczorkiem pożegnalnym w Laserparku, gdzie młodzież miała szansę spróbowania swych sił na arenie do gry w laserowy paintball oraz zabawę w laserowym labiryncie.
 Po grach był czas na znakomitą pizzę z pobliskiej pizzerii.
Wszystko co dobre, kiedyś się kończy, i tak 26 października pożegnaliśmy, ze łzami woczach, naszych nowych przyjaciół.
 Mamy nadzieję, że ta wymiana nie tylko zacieśniła więzi między uczniami, ale także otworzyła drzwi do nowych przyjaźni i doświadczeń. 
Choć moment pożegnania był wzruszający, to oczekujemy już z niecierpliwością na kolejne międzynarodowe spotkanie!
Szczegółowa relacja z wymiany dostępna będzie wkrótce na stronie internetowej szkoły wzakładce Wymiana z Norymbergą - Kroniki wymian;
.Organizatorzy
Klaudia Wrzecionek
Alicja Jureczko

Współpraca z Politechniką Krakowską

W ramach rozpoczętej współpracy naszej szkoły z Wydziałem Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Krakowskiej nasi uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w wykładzie wygłoszonym przez dr inż. Piotra Suryło na temat Wód mineralnych. 
Po wykładzie była możliwość spróbowania wód o niecodziennych smakach i zapachach :) Wkrótce zainteresowani uczniowie popracuję eksperymentalnie w ramach kolejnych spotkań z przedstawicielami PK. 

Kochani!
Serdecznie dziękujemy za Wasz wkład w powodzenie akcji! Dzięki Waszemu wsparciu Julka na pewno spełni swoje marzenia i uśmiech pojawi się na Jej buzi. Pieniążków pewnie jeszcze zostanie, żeby obdzielić innych podopiecznych. Cała kwota 1 717,47 trafi do hospicjum Alma Spei.Jeszcze raz dziękujemy za Wasze dobre serca. Mamy nadzieję, że poczuliście magię oraz radość z dzielenia się i dawania:) Dobro wraca!
Opiekunowie Samorządu UczniowskiegoJadwiga Konefał-Górali klasa 8A

9 listopada czwartoklasiści wzięli udział w spotkaniu z autorką dziewięćdziesięciu książek i opowiadań dla dzieci, młodzieżyi dorosłych - Katarzyną Ryrych. Pisarka rozbawiła wszystkich opowieściami ze swojego dzieciństwa o zabawach inspirowanych treścią „Dzieci z Bullerbyn”. Mówiłao tematach, które porusza często w swoich utworach: niepełnosprawności, wartościach, stosunku do zwierząt, wojnie w Ukrainie.
Właśnie o tym konflikcie opowiada jej książka „Będę jak Patron”. Uczestnicy spotkania ustawili się w długiej kolejce po autografy autorki „Wyspy
mojej siostry”, „Łopianowego pola” i „O dzielnym Myszaku spod Mądrego Drzewa”.

GRA MIEJSKA "ŚLADAMI NIEPODLEGŁOŚCI”
Dnia 9 listopada klasa 6b uczestniczyła w kolejnej edycji gry miejskiej, organizowanej dla uczczenia rocznicy Odzyskania Niepodległości. Tym razem zadania były rozmieszczone w centrum Krakowa. Kierując się otrzymaną mapą, odwiedziliśmy między innymi Krzysztofory, Teatr Słowackiego, plac Matejki. plac Szczepański, Collegium Maius. Część zadań była związana ze wspomnianymi miejscami, inne zaś z postacią Włodzimierza Przerwy – Tetmajera- malarza, zaangażowanego polityka,  związanego z walką o niepodległość Krakowa. Były też zadania praktyczne jak bandażowanie ręki czy układanie słów piosenki Pierwsza Kadrowa. Na  koniec testwiedzowy i oczywiście pyszna grochówka. W ten słoneczny
dzień dobrze było spacerować po naszym pięknym mieście i tłumaczyć przechodniom, którzy nas zaczepiali, że tak radośnie obchodzimy nasze narodowe święto. Teresa Baran i Agnieszka Brągiel
Fotorelacja dostępna jest pod linkiem: https://photos.app.goo.gl/pyUK1bxBERX3f2oe8

Klasa 7c z wychowawczynią Renatą Świętek oraz polonistką Anna Korzeniowska została zaproszona przez wydawnictwo Zakamarki na spotkanie z pisarzem
Jakobem Wegeliusem. Przedsięwzięcie odbyło się podczas Targów Książki w Krakowie. Atmosfera była wspaniała, a przeżycia dla młodych uczestników
niesamowite. Pozostały wspomnienia czytelnicze.

SPOT PATRIOTYCZNY

Klasa 6b z wychowawcą i p. Szafarskim po raz drugi wzięła udział w konkursie na kilkuminutowy spot patriotyczny. Jest to jedno z zadań gry miejskiej "Śladami Niepodległości", organizowanej przez Zespół Szkół Ogólnokształcących im. J. Słowackiego w Krakowie już po raz 17. pod patronatem Muzeum Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dzień Papieski
Od 9 do 13 października na lekcjach religii w naszej szkole przeżywaliśmy Tydzień Papieski, aby uczcić postać św. Jana Pawła II. Uczniowie klas III i IV wykonywali plakaty z modlitwą Zdrowaś Maryjo zapisując ją w różnych językach: łacińskim, niemieckim, angielskim, włoskim i hiszpańskim.

Święto szkolnej demokracji – Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W dniu 13 października 2023 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Krakowie.Wydarzenie poprzedzone były kampanią wyborczą przeprowadzoną przez kandydatów w dniach od 25.09.2023r. do 12.10.2023r. w formie plakatów z programem wyborczym kandydata. Wybory były swoistą lekcją demokracji dla  wszystkich uczniów naszej szkoły.W głosowaniu wzięło udział 583  wyborców, w tym 34 pracowników szkoły i 549 uczniów klas od II do VIII,  którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 22 kandydatów. Komisja wyborcza w składzie: Iga Wąsik, Antonina Sowa, Oskar Skiba czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała  obliczenia głosów. Nauczyciele nadzorującyprzebieg wyborów: Katarzyna Sysło-Kowalska, Beata Wierzbicka, Klaudia Wrzecionek.
W wyniku głosowania naszej społeczności do Rady Samorządu Uczniowskiego (według ilości otrzymanych głosów) weszli:
1. Julita Tylek 7c
2. Milena Dzierżak 3d 
3. Bartłomiej Kozik 7b 
4. Leon Kuchar
ski 5a 5. Martyna Wełna 6d 
6. Piotr Jelonek 3b 
7. Radislava Kosianenko 8b 
8. Julia Rodzińska 4a 
Serdecznie wszystkim dziękujemy za postawę i wyjątkową atmosferę, w której zostało przeprowadzone głosowanie. Wszystkim kandydatom za udział w kampanii wyborczej, a zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do współpracy. Mamy nadzieję, że zechcecie zrealizować wiele swoich pomysłów.
Opiekunowie Samorządu 

Europejskiego Dnia Języków
Tradycyjnie już 26 września świętowaliśmy Europejski Dzień Języków. Jak co roku była to okazja do kreatywnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy na temat europejskich krajów.
Klasy czwarte i piąte tworzyły plakaty, szóste i siódme wymyślały rebusy i hasła do krzyżówek.
Klasy ósme przygotowały dla swoich młodszych kolegów gry planszowe. A to wszystko w tematyce przydzielonych wcześniej krajów.
Dodatkowo każdy zespół klasowy sprawdzał swoją wiedzę wykonując quiz w aplikacji Kahoot.
Klasy ósme wykazały się sporą wiedzą w trzyczęściowym konkursie o krajach europejskich.
Popatrzmy na kolorowe prace, uśmiechy i cudowną współpracę w zespołach klasowych, którą udało się nam uchwycić na zdjęciach.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie. Wspaniale było popatrzeć na Wasze uśmiechnięte buzie i sprawną pracę w grupie.

Nauczyciele Języków Obcych

Wyjazd integracyjny kl.IV

Podkrakowskie Dolinki mają w sobie naprawdę niezwykłą atmosferę. Malownicza ekspozycja skał,leśne ścieżki kryjące niejedną tajemnicę. To idealne miejsce na turystyczny wypad. 15 września uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami cieszyli się z wyjazdu integracyjnego i pieknej wrześniowej pogody. Wysiłek piechura łączyliśmy ze sprawnościami na naturalnej ściance wspinaczkowej.
 Prawdziwą atrakcją byłarównież wizyta w Jaskini Nietoperzowej. Wędrówka krętymi korytarzami jaskini toświetna lekcja historii, geologii, geografii, a nawet pewnie poezji, bo nasza wyobraźnia pracowała na pełnych obrotach. Ciekawe komentarze dawał nam pan przewodnik
.Zakończylismy wspólnym biwakowaniem pod „Brandysówką”. To byłnaprawdę udany dzień.
P.K.

Rok Szkolny 2022/2023
ŚWIĘTO SZKOŁY - ŚWIĘTO PATRONA 2023
W tym roku w ramach obchodów Święta Patrona zrealizowaliśmy ogólnoszkolne aktywności powiązane z projektem Dziecko z Pasją.Nasi uczniowie wzięli udział w grze terenowej związanej z twórczością Jana Brzechwy. Pracując w grupach rozwiązywali w stacjach ciekawe zadania: logiczne, matematyczne, przyrodnicze, muzyczne, po angielsku oraz sportowe. Dzieci były zaangażowane i kreatywne. Na koniec powstały piękne komiksy nawiązujące do utworów Brzechwy.nauczyciele projektu “Dziecko z pasją” - Magdalena Armada, Aleksandra Urbanik, Agnieszka Arak, Joanna Wojciechowska-Czach oraz Teresa Baran

Świat jest teatrem ?
Bez prób generalnych, więc jak w prawdziwym życiu, nasi uczniowie przenieśli widzów w świat olimpijskich bogów i niestarzejących się nigdy baśni. To wielka opowieść, która zawsze znajdzie swojego widza. Tak było i tym razem. W Sali teatralnej uczniowie klas czwartych zaprosili do teatru lalki, który jak wiemy jest technicznie trudny. Zwycięskie przedstawienie pt. ”Trzy świnki” przygotowane przez chłopców z klasy 4a pokazało jednak, że świetnie poruszają się w tej poetyce. Zaprezentowali bardzo rytmiczne przedstawienie z doskonałą, funkcjonalną scenografią, trafionymi efektami dźwiękowymi, które połączyły poszczególne sceny.
Klasy piąte miały zmierzyć się z tematami mitologicznymi. Zobaczyliśmy sporo dobrej gry aktorskiej, atrakcyjnych rekwizytów i elementów scenograficznych. W zgodnej opinii uwagę widzów i jury przyciągnęło szczególnie teatralne opracowanie mitu o „Dedalu i Ikarze” grupy z klasy 5b. Dynamiczne i wzruszające nawet…
Dziękujemy wszystkim grupom, które zajęły kolejne miejsca oraz tym, które nie zajęły miejsc na podium, ale pokazały, że teatr jest wartością. Ma swoją terapeutyczną siłę o czym wiedzieli już starożytni Grecy.
Do zobaczenia na kolejnym przeglądzie sztuki scenicznej ! 

SŁOWEM O SZTUCE
Kluczem do prawdziwej sztuki jest wyobraźnia i umiejętność łamania pewnych kodów. Nasi uczniowie w ramach konkursu: „Słowem o sztuce” odwiedzili Muzeum Narodowe i wystawę polskiej sztuki XX wieku.
Jesteśmy pewni, że będzie to doskonała inspiracja do stworzenia własnych literackich dzieł już w ostatniej odsłonie konkursu. Nieocenionym wsparciem było także uczestnictwo w warsztatach „kreatywnego pisania”. Zajęcia zorganizował Instytut Polonistyki UJ.
Trzymamy kciuki za powodzenie prac konkursowych

WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI
to ogólnopolska akcja charytatywna prowadzona przez Fundację Kapucyni i Misjonarze. W ramach akcji wolontariusze klas siódmych z naszej szkoły zorganizowali w Tłusty Czwartek kiermasz pączków. Dochód z akcji, w wysokości 699,5 zł, wesprze ludność w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie - zostanie przeznaczony na dożywianie głodnych dzieci, ich edukację oraz wsparcie tamtejszych wspólnot. Poniżej kilka zdjęć z akcji. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Zespół ds. wolontariatu

Ach co to był za bal!
15 lutego odbyła się dyskoteka karnawałowa uczniów klas 4-8. Wielu przygotowało ciekawe przebrania. Uczniowie bawili się wspaniale, co widać na zdjęciach!

Włącz siędo gry o dobry klimat
Klasa 8a reprezentowała naszą szkołę na spotkaniu w ramach Krakowskiej Akademii Klimatu. Spotkanie odbyło sie w kinie Kijów. To wyjątkowy projekt edukacyjny skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych łączący wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych ostatnich lat. To także dyskusje z twórcami filmów, ekspertami ONZ, przedstawicielami Miasta Krakowa odpowiedzialnymi za politykę zrównoważonego rozwoju oraz samą młodzieżą.

Język polski jest „Ą, Ę” - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole
21 luty jest rokrocznie ważną datą w szkolnym kalendarzu. W tym dniu na lekcjach języka polskiego celebrujemy to święto języka ojczystego i ukazujemy piękno polszczyzny. Nasze uczennice i nasi uczniowie brali udział w zabawach językowych, bawiąc się i doskonaląc umiejętności poprawnego posługiwania się językiem ojczystym. Uczniom szczególnie podobało się „biegane dyktando”, podczas którego dyktowali fragmenty „Pana Tadeusza”, nie mniej emocji wyzwalały też quizy sprawdzające zasady poprawnościowe i łączenie w całość związków frazeologicznych. To była świetna okazja, by pobawić się językiem i „dodać ojczysty do ulubionych”.

„Drugie życie artefaktu”
Nasi uczniowie włączyli się w konkurs literacki pt.”Słowem o sztuce”, zaproponowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Stowarzyszenie Polonistów. Szeroki odzew, który nas bardzo cieszy,pozwolił zbudować reprezentację uczniowską z wielu klas. Wspólnie odwiedziliśmy wystawę: "Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku. Galeria Sztuki Polskiej". Czekamy nafantazyjne, kreatywne fabuły, dla których obejrzana wystawa ma być twórczym pretekstem. 14 marca werdykt jury wskaże uczestników dalszego etapu konkursu.
Życzymy powodzenia !poloniści

Wymiana uczniowska 11.02.-17.02.2023 r.

Po pandemicznej przerwie wznowiona została współpraca ze szkołą partnerską Peter-Vischer-Schule z Norymbergi.
 W sobotni wieczór powitaliśmy 13 osobową grupę młodzieży i dwóch opiekunów z Niemiec.
 Podczas intensywnych pięciu dni wymiany, uczniowie z obydwu krajów realizowali wspólny program. Młodzież miała okazję zwiedzić Kraków (Droga Królewska, Kazimierz, Fabryka Schindlera) kopalnię Soli „Wieliczka” oraz Ojcowski Park Narodowy.
Uczniowie brali udział w zabawach integracyjnych, zajęciach warsztatowych (Muzeum Obwarzanka) oraz pracowali nad wspólnym projektem „Legendy Krakowskie”. Szczegółowa relacja z wymiany już wkrótce w zakładce -Wymiana z Norymbergą - Kroniki wymian.
Finansowo wspiera nasz projekt organizacja międzynarodowa: Polsko –Niemiecka Współpraca Młodzieży. 

SZLACHETNA PACZKA - PODSUMOWANIE
Szanowni Państwo,
długo czekałam na informację od wolontariusza z opisem przekazania paczek od nas - i oto jest! Historia mówi sama za siebie, ja dodam tylko kilka informacji.
Przygotowaliśmy dwadzieścia paczek o wartości ok 7-8 tysięcy złotych. W paczkach znalazły się m.in. laptop, telewizor, zabawki, ubrania, talerze + sztućce, artykuły spożywcze i kosmetyczno-higieniczne oraz bony do sklepów odzieżowych i obuwniczych. Po raz kolejny zaspokoiliśmy wszystkie potrzeby obdarowanej rodziny.
To wszystko dzięki Państwu, serdecznie dziękuję!

Życzę Państwu rodzinnych, zdrowych, pachnących choinką i pierniczkami Świąt! Wszystkiego dobrego!
Magdalena Armada

Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki - słowo od Wolontariusza opiekującego się rodziną.

Dzień, w którym dostarczyliśmy paczki do rodziny był niezwykły. To była sobota wieczór, a raczej już noc - było około 23-ciej! Zaczęło mocno sypać śniegiem, a wycieraczki nie nadążały pracować. W zasadzie kiepsko było widać drogę. Po wcześniejszym telefonie do rodziny z zapytaniem, czy nas przyjmą i czy jeszcze nie śpią, wyruszyłam ze strażakami do akademika, w którym obecnie mieszka rodzina. Gdy wyciągaliśmy pakunki z wozu strażackiego, dostrzegłam, że pani Olga wraz z małym Dawidkiem i panem Aleksandrem wyglądają już przez okno. Cała rodzina czekała na nas z niecierpliwością! Pan Aleksander zszedł również nam pomóc w noszeniu. Zanim weszliśmy do małego mieszkania, dziewczyny wybiegły nam na przywitanie na korytarz i zaczęły się przytulać. Bardzo cieszyli się, że widzą nas ponownie.

Gdy położyliśmy paczki na podłodze, od razu Dawid zaczął się śmiać i skakać, a zaraz potem wraz z siostrami zaczęli rozrywać świąteczny papier, ponieważ byli bardzo ciekawi, co jest w środku. Pani Olga mówiła, że nawet na św. Mikołaja tak nie czekają! Każdej otwieranej paczce towarzyszył radosny pisk dziewczyn oraz coraz większe łzy szczęścia pani Olgi i pana Aleksandra. Zofia i Paulina najbardziej cieszyły się z prezentów specjalnie dla nich, szczególnie Paulina - na widok rakiety do tenisa zaniemówiła i rzuciła mi się na szyję. Gdy Zofia znalazła w paczce laptop zaczęła piszczeć ze szczęścia! Dawid był zachwycony torem dla autek i nie zważając na bałagan na podłodze zaczął go rozkładać i testować. Pani Olga bardzo dziękowała za wszystko, torebka, którą otrzymała, trafiła w jej gust. Pan Aleksander także nie krył wzruszenia, gdy odkrył pomiędzy pakunkami upominek dla siebie.

Pani Olga, pomimo wszystkich rzeczy, które otrzymali, najbardziej była wzruszona, gdy dzieci otworzyły pudełko z żywnością. Już dawno nie czuła takiej ulgi, że nie będzie musiała się martwić jutrem. Żywności było bardzo dużo i kobieta powiedziała, że dzięki temu będzie jej łatwiej przygotować dla dzieci takie święta, o jakich nawet nie marzyła.

To był wspaniały wieczór, pełen wzruszeń, radości i wdzięczności. Z pewnością zostanie na długo w pamięci tej rodziny i mojej.

Słowo od Rodziny

Serdecznie dziękujemy darczyńcom za wsparcie i pomoc, jaką okazali naszej rodzinie. Otrzymane rzeczy przewyższyły nasze oczekiwania. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że w tym trudnym czasie są jeszcze tak dobrzy ludzie, którzy niosą bezinteresowną pomoc. Nie potrafimy znaleźć słów, które byłyby w stanie oddać to, co czujemy. Jesteście Państwo naszymi osobistymi ANIOŁAMI!

Słowo od Wolontariusza

'Światła świecą jaśniej, uczucia są gorętsze, muzyka brzmi dla uszu milej, bo dzielimy z innymi swe serce".Jako wolontariuszka, ja też bardzo dziękuję za wielkie serce, zaangażowanie, za iskrę dobroci, która roznieca nasze serca. Wielkie dzięki, Wam, darczyńcom, za to że też mogłam przeżywać niezwykłą radość i szczęście z rodziną, która stała się dla mnie ważna i bliska. Dziękuję, że mogłam zawsze liczyć na Państwa zaangażowanie i profesjonalizm. Praca z Państwem była dla mnie dużą przyjemnością i pozostanie w mojej pamięci miłym wspomnieniem. Niech dobro, które okazaliście Państwo innym wróci ze zdwojoną siłą życzy !

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

Z CZYM TO SIĘ JE?
W dniach 7-8 grudnia uczniowie klas 5b, 7b, 8b i 8c uczestniczyli w warsztatach dotyczących zdrowego odżywiania i zaburzeń żywienia przeprowadzonych prze młodzież I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie w ramach Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii”. Dzięki ciekawemu wykładowi połączonemu z prezentacją uczniowie dowiedzieli się, czym tak naprawdę jest dieta, co to jest dieta planetarna, jak skomponować pełnowartościowy posiłek , czym jest balans w odżywianiu i zasada 80/20, które produkty służą zdrowiu, a których warto unikać. Zdobyli też wiedzę na temat zaburzeń odżywiania, które coraz częściej dotykają młodych ludzi.
W drugiej części w naszym Laboratorium Przyszłości uczniowie przystąpili do przygotowywania dwóch pełnowartościowych posiłków: były nimi shake bananowy i omlet z pomidorkami, mozzarelą i roszponką. Była to wspaniała okazja, by może pierwszy raz samodzielnie coś ugotować, poznać nowe smaki, przełamać rutynę. Uczniowie poradzili sobie wspaniale, a zadowolone miny i pochwały wypowiadane podczas jedzenia i po warsztatach były najlepszą nagrodą dla prowadzących i organizatorki.
Teresa Baran

GRA TERENOWA "ŚLADAMI NIEPODLEGŁOŚCI"
Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości klasa 5b brała udział w grze terenowej „Śladami Niepodległości” organizowanej przez STO im. J. Słowackiego w Krakowie. Uczestnictwo w tej zabawie to już tradycja naszej szkoły, nie mogło więc zabraknąć SP nr 130!
Pierwsze zadanie polegało na przygotowaniu spotu patriotycznego. Wywiązaliśmy się z niego wspaniale, zajmując I miejsce wśród wszystkich uczestniczących klas IV-VI.
Tym razem gra odbywała się na terenie lotniska w Czyżynach. Mimo niesprzyjającej pogody dzielnie walczyliśmy z powierzonymi zadaniami. Deszcz, zimno, zamoknięta mapa pokazująca punkty kontrolne nie przeszkodziły nam w zabawie. Ostatecznie zajęliśmy III miejsce i zostaliśmy nagrodzeni podczas uroczystej gali, która odbyła się w Krzysztoforach. Dodatkowo indywidualną nagrodę ekstra otrzymała Dominika Kwinta za grę na flecie patriotycznych piosenek.

DZIEŃ PAPIESKI
W październiku z okazji XXII Dnia Papieskiego prowadzone były na lekcjach religii zajęcia poświęcone św. Janowi Pawłowi II. Uczniowie klas czwartych zapoznali się z życiorysem św. Jana Pawła II za pomocą biogramu ze strony internetowej Centrum Myśli Jana Pawła II, pomagali przygotować gazetkę w sali nr 8, śpiewali oraz ilustrowali ulubioną piosenkę religijną św. Jana Pawła II: "Barkę".
W klasach starszych uczniowie również zapoznawali się z życiorysem św. Jana Pawła II oraz wykonywali prace plastyczne: papieże z kółek, papamobile oraz ogrody papieskie.


WYNIKI WYBORÓW DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO
Dnia 14. października, odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Szkolnego. Wzięło w nich udział 615 wyborców, w tym 578 uczniów klas II -VIII.Do Samorzadu Szkoły wchodzą kandydaci z klasy:8a: Pola Neinert, Paweł Kirsek, Maja Pieńkowska8c: Nadia Grajczyk, Gabriela Kopeć,Magdalena Jazgar, Nadia Czerwińska 8e: Mia Nowak, Zuzanna Szopa, Agata Rokosz, Jakub Giza2b: Natalia Bis 3c: Lena MatyjaSerdecznie gratulujemy zwycięzcom! 

Rok Szkolny 2021/2022

SZKOLNY DZIEŃ WOLONTARIATU
13 kwietnia obchodziliśmy w szkole Dzień Wolontariatu. Ach, co to był za dzień! Obfitował w wiele aktywności. Byłbkiermasz wypieków i rzeczy przygotowanych przez klasy 4-6, prelekcja z Hospicjum św. Łazarza, zajęcia w klasach o tym kim jest wolontariusz i dlaczego warto pomagać. Powstały piękne plakaty, komiksy i opowiadania. Najpiękniejsze prezentujemy poniżej.

WYNIKI KONKURSU EKOLOGICZNO-CZYTELNICZEGO
Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI
I ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
“MAGICZNE NASIONKO”
Klasy 1
1 miejsce : Natalia Bis, kl. 1b Żonkilowa nadzieja
1 miejsce : Małgorzata Armada, kl. 1c Różyczka wspomnień
2 miejsce: Adam Nowak, kl. 1a Energia
2 miejsce: Michalina Grzywna, kl. 1d Tańczący kwiatek
2 miejsce: Jan Cienkiewicz, kl. 1b Roszponka szczęścia
3 miejsce: Karol Lis, kl.1b Zielone nasionko
3 miejsce: Helenka Pasek, kl. 1 b Magiczne FrisBee
Klasy 2
1 miejsce: Ada Kozak, kl.2b Magiczne morze przyjaźni
2 miejsce: Gabrysia Koźbiał , kl. 2b Sunny
Klasy 3
1 miejsce: Tomek Stochliński, kl. 3a Kwiat słońca- Słonik
2 miejsce: Hania Skałbania, kl. 3b Mądrość
3 miejsce: Maja Nowak, kl. 3a Wolność
Klasy 4
1 miejsce: Natalia Stachura, kl. 4b Kolega pana Kopra
2 miejsce: Patrycja Bugaj, kl. 4b Słoneczny promyczek nadziei
Klasy 5
1 miejsce: Natalia Błaut, kl. 5b Nadzieja na lepsze jutro
2 miejsce: Paweł Stochliński, kl. 5c Jutowa Nemezja
WYRÓŻNIENIA
Eryk Kulczycki, kl. 1a Orientalna róża
Darelle Tajoumene Lonts, kl. 1c
Ethan Ngangmene Lonts, kl.1c
Sebastian Czaja, kl. 2c Poprawiają humor
Nikola Pietrzyk, kl. 4b Kwiat cukinii
Igor Stadnik, kl. 5 b
Arek Worobiow, kl.5 b Kwiat nadziei
SERDECZNIE GRATULUJEMY! MAGDALENA ARMADA, JOLANTA PYTEL

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA W JĘZYKU NIEMIECKIM

W czwartek, 17 lutego odbył się, po raz kolejny online, KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA W JĘZYKU NIEMIECKIM.
Wzięło w nim udział siedmioro uczniów: cztery dziewczynki i czterech chłopców z klas: piątej,siódmej i ósmej.
 Uczniowie czytali bajkę braci Grimm: „Roszponka”. Ocenie podlegała wymowa i intonacja, a także była brana pod uwagę liczba popełnionych
błędów. W skład jury wchodzili wszyscy uczestnicy konkursu oraz organizatorka -pani Dorota Sakowicz.
 Przed każdym wystąpieniem, uczestnik konkursu przedstawiał w języku polskim krótkie streszczenie przygotowanego fragmentu bajki.
Trzeba przyznać, że poziom współzawodnictwa był wysoki, a uczniowie dołożyli wielu starań, by pięknie przedstawić czytany fragment utworu.
Skrupulatne zliczenie punktów wykazało, iż
1 miejsce zajął Szymon Janik 7e

2 miejsce Aleksandra Żołyniak 8b

3 miejsce Arkadiusz Worobiow 5b

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Podsumowanie akcji charytatywnej "Szlachetna Paczka"
Szanowni Państwo,kolejny raz, dzięki Państwa wsparciu, nasza szkolna akcja charytatywna „Szlachetna Paczka” zakończyła się wielkim sukcesem:
zaspokoiliśmy wszystkie potrzeby rodziny, której wsparcia się podjęliśmy!
Wspólnie przygotowaliśmy 30 paczek z darami, zaś ich wartość szacuję na około 6 tysięcy złotych. Wśród nich znalazł się komputer wraz z pakietem MS Office, mleko dla niemowląt, pieluszki, środki czystości, żywność, bon do sklepu CCC na zakup obuwia oraz zabawki.
Ogromnie się cieszę, że pomimo coraz trudniejszej rzeczywistości nadal jest wśród nas tak wielu ludzi wrażliwych na problemy i potrzeby
innych oraz chętnych do dzielenia się dobrem.
Jeszcze przed Świętami nasze dary trafiły do rodziny, poniżej relacja z przekazania darów.

Relacja ze spotkania wolontariusza z Rodziną przy wręczeniu paczki
Do rodziny pojechaliśmy wczesnym przedpołudniem. Niestety w domu nie było mamy oraz najmłodszego syna z racji, iż są jeszcze w szpitalu.
Pan Marek na widok wnoszonych paczek aż oniemiał. Był zaskoczony, że jest ich aż tyle - mówił: "To wszystko na pewno dla nas?". Pierwsza paczką, która otworzyli był laptop dla Piotra. Na jego widok syn był bardzo szczęśliwy. "W końcu będziemy mieć tato swojego laptopa, a nie pożyczonego ze szkoły" - powiedział podekscytowany Piotr. Pan Marek na widok dużej ilości żywności oraz środków czystości powiedział: "Takie zapasy starcza nam na długie miesiące”. Ojciec był bardzo szczęśliwy z upominków dla niego oraz jego żony. Na ich widok od razu zadzwonił do żony i się rozpłakał. Jedną z ostatnich paczek były klocki LEGO, które Piotr od razu zaczął układać. Cała wizyta była dla rodziny jak i dla nas wolontariuszy bardzo wzruszająca i każdemu zakręciła się łezka w oku.
Słowo od Rodziny
Pan Marek wraz ze swoją rodziną chcieli bardzo podziękować wszystkim ze szkoły, którzy się przyczynili do stworzenia dla nich paczki.
Dzięki Państwu rodzina odzyska wiarę w bezinteresowność ludzi.
Słowo od Wolontariusza
Ja ze swojej strony chciałem podziękować wszystkim, którzy dorzucili swoją cegiełkę do powstania paczki dla rodziny pana Marka.
Państwa pomoc będzie dla rodziny nieoceniona w tym trudnym dla nich czasie. Współpraca z państwem była wyśmienita i mam nadzieję że się
spotkamy w przyszłym roku!
Wszystkim nauczycielom, uczniom, rodzicom i dyrekcji szkoły chciałbym życzyć wszystkiego najlepszego na nadchodzące święta Bożego
Narodzenia oraz szczęśliwego nowego 2022 roku!
Pozdrawiam Dominik Nowicki
Na koniec życzę Państwu zdrowia, szczęścia, radości i pomyślności w nowym roku... Niech okazane dobro wróci z nawiązką.
Dziękujemy.
Magdalena Armada wraz z Dyrekcją i gronem pedagogicznym 

Akcje charytatywne

Uczniowie klasy 4A zorganizowali i przeprowadzili akcję charytatywną dla potrzebujących. Była to sprzedaż "różności" na kiermaszu,
w tym samodzielnie wykonanych zabawek i smakołyków.
 Zebrane pieniądze zostały wpłacone na Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacji Ruperta Mayera.
Podczas całej akcji widać było ogromne zaangażowanie wolontariuszy, zarówno na etapie przygotowania, jak i podczas kiermaszu.
 Za pracę i włożone w nią serce otrzymali piękne podziękowanie z fundacji.
Uczniowie klasy 4A planują już kolejne akcje dla potrzebujących.
XXI Dzień Papieski

W dniach od 11.10.2021 do 15.10.2021 przeżywaliśmy na lekcjach religii we wszystkich klasach naszej szkoły XXI Dzień Papieski.
Uczniowie w tych dniach śpiewali piosenki, wykonywali różnorakie prace plastyczne, oglądali przygotowane przez katechetów prezentacje oraz filmy o św. Janie Pawle II.
Uczniowie klas pierwszych, drugich i czwartych wykonali wspólnie gazetkę dla uczczenia pamięci św. Jana Pawła II. Każda klasa wykonała wyznaczony element gazetki.

Rok Szkolny 2020/2021

Luty  miesiącem Bezpiecznego Internetu

Luty jest miesiącem Bezpiecznego Internetu dlatego uczniowie wszystkich klas rozmawiali o zasadach bezpieczeństwa, oglądali filmikipokazujące konsekwencje niewłaściwego zachowania w sieci, dowiedzieli się co to jest plagiat i co zrobić by pisząc zadanie nie zostać o niego posądzonym. Ponadto uczniowie klasy 4a wykonali plakaty zgodnie z hasłem "sieciuję, nie hejtuję". Poniżej przedstawiamy ich prace.
Magdalena Armada

Prace plastyczne ucznów kl.VI  Jesień
Naśladujemy Mistrzów wielkich dzieł sztuki kl.7

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Tak,
Drogi Czytelniku, ta kolorowa skrzynka, do której „wrzucaliśmy” Wasze głosy ma być bombą dobrych pomysłów, która eksploduje w obecnym roku szkolnym. Zapalnik jest w rękach klasy 8b, która wygrała wybory i będzie reprezentować społeczność uczniowską całej naszej szkoły. Gratulujemy i oczywiście liczymy na ciekawe inicjatywy i propozycje usprawniające naszą szkolną codzienność. Wiemy, że jest to szczególnie trudny czas, ze względu na pandemię, więc formy działań trzeba dostosować do możliwości. Wierzymy jednak w pomysłowość i kreatywność naszych uczniów i zapewniamy o naszym wsparciu.
Opiekunowie Samorządu 

Rok Szkolny 2019/2020

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
Pomimo przedłużonej kwarantanny i zamknięcia w domach, los naszej planety nie jest obojętny naszym uczniom. W 50. rocznicę ustanowienia 22 kwietnia Światowym Dniem Ziemi, nasi uczniowie wykonali pomysłowe plakaty z propozycjami 10 działań, które można podjąć dla ochrony środowiska.
FESTIWAL NAUKI
Tuż przed ogłoszeniem powszechnej kwarantanny w naszej szkole odbył się Festiwal Nauki. Pracownicy nowego Małopolskiego Centrum Nauki  COGITEON zaprosili uczniów do udziału
w ciekawych eksperymentach, podczas których pokazali m. in. jak szybko nadmuchać 10 metrowy
worek, jak przebić balon skórką pomarańczy, jaką siłę ma powietrze,  dlaczego balony na "łóżku fakira" mnie pękają. 

Dzień języka ojczystego

Nauczyciele poloniści zaprosili uczniów klas szóstych do wspólnej zabawy z językiem polskim.
Działania uczniów były odpowiedzią na inicjatywę polonistów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przez cały marzec chcą aktywnie pamietać o języku ojczystym. Słuch językowy, sprawności aktorskie i praca w zespole, to umiejetności, które pozwoliły klasom na niemal sportową rywalizację i słodkie upominki.
P.K.

Miesiąc Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej nr 130

Kontynuując w marcu różne działania polonistyczne utrwalające dumę z posługiwania się językiem polskim – nauczyciele poloniści - zaprosili studentów Filologii Polskiej z Koła Naukowego UJ, którzy w ramach akcji Miesiąc Języka Ojczystego, poprowadzą zajęcia w wybranych klasach 4 – 8 na temat historii języka polskiego, jego bogactwa leksykalnego i zmian zachodzących w żywej tkance językowej współcześnie.
Z pewnością warsztaty „Słowiańskie czytanki” czy „Stereotypy mieszkają w języku” zainteresują naszych uczniów.

Warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej

W naszej szkole odbył się cykl warsztatów z pierwszej pomocy, w którym uczestniczyły przedszkolaki i uczniowie klas IV- VIII.
Podczas spotkania uczestnicy doskonalili umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w razie nagłego zatrzymania krążenia.
Uczniowie zapoznali się objawami nagłego zatrzymania krążenia i czynnościami, które należy podjąć w takich sytuacjach-algorytmem podstawowych zabiegów resuscytacyjnych.
Uczniowie ćwiczyli na fantomach przygotowanych przez organizatora. Zapoznali się również z obsługą i zastosowaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED. W warsztatach wzięło udział 488 uczestników.

nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa
Renata Świętek

Tuż po Święcie Niepodległości entuzjaści zdrowego trybu życia wzięli udział w happeningu rowerowym 101 rowerów i hulajnóg w 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Na niedawno wyremontowanym placyku szkolnym wśród biało-czerwonych flag uczniowie ustawili się tworząc liczbę 101.


Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu z jesienną poezją. Najczęściej sięgaliście po wiersz Jana Brzechwy pt.”Jesień”. To w końcu nasz patron. Cieszą szczególnie własne próby poetyckie.
Wyobraźnia naszych uczniów nie ustępuje wizjom jesieni pana Arcimboldo. Nasze spotkanie miało charakter konkursowy, więc trzeba wskazać tych, którzy szczególnie twórczo spotkali się z jesienią.


W kategorii recytacja tekstu:
I miejsce:Dawid Gajos – „Jesień” – L.J.Kern – nagroda za interpretację, lekkość i pokazanie, że jesienna szaruga też ma swoje kolory…

II miejsce: Maja Kapusta- „Jesienny dzień” – R.M.Rilke – nagroda za dojrzałe wykonanie trudnego tekstu, bardzo jesiennego…

III miejsce: Zuzanna Szopa – „Październik” – nagroda za przeczucie „nowej wiosny” i ładne wykonanie tego tekstu.

W kategorii: „Młodzi autorzy”

Wyróżnienie dla Mai Neinert, za nieoczywistość skojarzeń i poetycką wrażliwość.
 
Gratulacje za odwagę mówienia wierszem

Piotr Kucab

Listopad jest czasem szczególnej pamięci o zmarłych .
Nasi bliscy , ale także artyści , patroni szkół , obrońcy ojczyzny ;
wszystkich wspominamy, wyrażamy nasza wdzięczność.
Symboliczny płomień zniczy jest znakiem, że pamiętamy.

Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego właśnie taki
płomień zostawili na Cmentarzu Rakowickim.

26 września 2019 roku świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków.

Klasy IV i V popisywały się zdolnościami plastycznymi.Spod ich rąk wyszły wspaniałe plakaty z najważniejszymi informacjami o krajach,
które zostały im przyznane. Poznaliśmy flagi, hymny, godła, mapy, stolice,alfabety, kolory, liczebniki ,nazwy dni tygodnia, nazwy miesięcy, walutę, zwroty grzecznościowe - wszystkie oczywiście w języku danych krajów. Niezwykle pomysłowe, kolorowe plakaty wykonane zostały bardzo
estetycznie i zdobią korytarze naszej szkoły.
Podczas Europejskiego Dnia Języków klasy VI zaprezentowały się bardzo twórczo i odważnie. Każda klasa wybrała sobie kraj, który inspirował ich w przygotowaniu własnego występu. W tym roku były to: Niemcy, Malta, Anglia oraz Włochy. Oprócz ciekawostek w formie prezentacji i plakatów, na scenie pojawiły się znane postacie np.: Leonardo da Vinci, Albert Einstein czy członkowie zespołu Modern Talking. Uczniowie zadbali nie tylko o oryginalne
stroje, ale również o wyszukane, ciekawe informacje z ich życia. Część artystyczna była przysłowiową „wisienką na torcie”: były scenki teatralne, taniec oraz
śpiew. W trakcie obrad komisji wszyscy z zaangażowaniem śpiewali karaoke. Jury w składzie przedstawicieli klas VI oraz przewodniczącego z klasy VII przyznało punkty i wytypowało zwycięzcę:

1 miejsce klasa VI b

2 miejsce klasa VI a

3 miejsce klasa VI d

4 miejsce klasa VI c

Bardzo dziękujemy uczniom, wychowawcom, Michałowi, Zbyszkowi z klasy 8 oraz Justynie i Martynie z klasy 7 za zaangażowanie w to przedsięwzięcie, które dostarczyło nam tylu pozytywnych wrażeń.
Uczniowie klas VII przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów degustację potraw charakterystycznych dla wylosowanych przez nich krajów. Klasa 7A serwowała
przekąski kuchni duńskiej: pyszne i bardzo estetycznie przygotowane koreczki, paszteciki, sałatki i pasty z owoców morza, ciasteczka owsiane i babeczki oraz pudding. Klasa 7B przygotowała specjały kuchni portugalskiej: rybną zapiekankę, sałatkę, krakersy z pastą rybną, koreczki i ciasteczka z marmoladą , natomiast klasa 7C częstowała smakołykami bułgarskimi: chłodnikiem Tarator, sałatką szopską, owocowymi koreczkami i własnej produkcji chałwą. Wszystkie potrawy prezentowały ię i smakowały wyśmienicie, a pomysłowi uczniowie klas siódmych, przy wsparciu swoich kochanych Pań wychowawczyń przygotowali estetyczną dekorację stołu oraz zadbali o stroje nawiązujące do barw narodowych reprezentowanych krajów.
Jury składające się z przedstawicieli wszystkich siódmych klas, pani Beaty Łyko, pani Agnieszki Brągiel i pani Doroty Sakowicz zdecydowało, że:

pierwsze miejsce zajęła klasa 7A

drugie miejsce zajęła klasa 7B

trzecie miejsce zajęła klasa 7C

Wszystkim adeptom sztuki kulinarnej serdecznie gratulujemy pomysłowości i pracowitości, a uczestnikom degustacji dziękujemy za wzorowe zachowanie i
docenienie wysiłku koleżanek i kolegów.

W ramach Europejskiego Dnia Języków klasy VIII rywalizowały w quizie wiedzy o wybranych krajach europejskich. Uczniowie losowali pytania za 2, 4 lub 6
punktów. Ich zadaniem było również podpisanie zdjęć znanych osób, wskazanie nazw budynków-symboli poszczególnych krajów, a także dopasowanie symboli marek różnych produktów do poszczególnych krajów. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazywali się również wiedzą ogólną o poszczególnych krajach, taką jak: położenie geograficzne, symbole narodowe, kultura i społeczeństwo. Najlepiej w quizie wypadli uczniowie klasy 8a uzyskując wynik 114 punktów, drugie miejsce przypadło uczniom klasy 8b z 106 punktami.

Wszystkim
serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, wspaniałe doznania, dużą dawkę uśmiechu
i cudowną zabawę J

Nauczyciele Języków Obcych

VII Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

Kolejny raz uczniowie wzięli udział w etapie szkolnym ogólnopolskiego dyktanda, w którym trzeba było popisać się nie tylko znajomością zasad ortograficznych, ale przede wszystkim wiedzą historyczną dotyczącą dziejów Polski. 27 śmiałków z klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych - w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów młodszych i starszych - pochyliło się nad kartkami dyktand, by pomyśleć o regułach i wyjątkach trudnej polskiej ortografii.

Rok szkolny 2018/19
Sztafeta na uczczenie 100-lecia Niepodległości
Pod koniec października klasy VI - VIII i III gimnazjum uczestniczyły w biegu sztafetowym na uczczenie 100-lecie Niepodległości.
Każda klasa wystawiła drużyny mieszane w barwach narodowych.Zawody dostarczyły uczestnikom i kibicującym dużo emocji.

TWINPINGS
Dnia 20 września klasa 4b i 4d pojechały do Parku Rozrywki Twinpigs w ramach wygranej w konkursie. W Parku Rozrywki dzieci miały okazję  skorzystać między innymi z parku linowego, wspinaczkowego wulkanu,  łowienie złota i rybek, koło młyńskie Far West, family Coaster, karuzeli trapera, z wioski indiańskiej oraz z muzeum Ognia i wielu, wielu innych atrakcji. To był naprawdę dobrze spędzony dzień.
Warsztaty towarzyszące Targom Książki w naszej szkole

Dzięki inicjatywie nauczycielki szkolnej biblioteki Jolany Pytel 26 października uczniowie klasy 4d i 6b uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Adama Hemera, przedstawiciela wydawnictwa Akapit Press.
Jak ma na imię Uran? — zajęcia wokół książki Jak wytrzymać z moim bratem, czyli planeta Stanleya Chrisa Judge’a
Podczas spotkania były rozmowy o prehistorii i wszechświecie oraz o trudnych relacjach z braćmi i siostrami. Na zakończenie uczniowie kl. 4d spróbowali swych sił w kosmicznym quizie.
Buszujący w necie? — zajęcia wokół książki Kłamstwo Care Santos.Podczas zajęć uczniowie kl. 6b rozmawiali o niejednoznacznych i trudnych wyborach, o tym, czym jest pierwsze wrażenie i jak się je „robi”w internecie. Przeczytali fragmenty książki i redagowali metafory.

Wspólnie uczymy się odpowiedzialności za naszą planetę!

W piątek, 21 września uczniowie Szkoły po raz kolejny ochoczo włączyli się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata", w ramach której zbieraliśmy śmieci z terenów zielonych w naszej okolicy.
Akcja, podczas której zebraliśmy kilkanaście worków odpadów zalegających na uliczkach i placach nie tylko przyczyniła się do zwiększenia estetyki osiedla, lecz także uwrażliwiła nas na kwestie ochrony środowiska, dbałości o otoczenie oraz skrawek świata, na którym żyjemy. Wszystkim uczniom dziękujemy za uczestnictwo – to od Was zależy nasza wspólna przyszłość!"

Mądrzy Cyfrowi w akcji

Podczas ostatniego tygodnia wakacji uczestniczyliśmy w projekcie ,,Mądrzy Cyfrowi’’.Wzięło w nim udział dwunastu uczniów z klas ósmych i jeden z klasy siódmej.Koordynatorkami tego przedsięwzięcia były: nasza polonistka pani Anna Korzeniowska i pani Jolanta Pytel z biblioteki.
Podczas warsztatów rozmawialiśmy o wartościach moralnych, jakie znamy, czym dla nas są, które są najważniejsze oraz czym się w życiu kierujemy.
Podczas kolejnych dni projektu poznawaliśmy różne programy graficzne takie jak: Canva,Padlet, Thinglink oraz tworzyliśmy mapy empatii.
Drugiego dnia warsztatów nasz kolega Antek nagrał krótki filmik z ujęciami z drona; jak wygląda dzień z mądrymi cyfrowymi. We środę udaliśmy się do centrum handlowego Serenada, aby przeprowadzić krótkie wywiady z przypadkowymi ludźmi, klientami galerii.
Zadawaliśmy jedno kluczowe pytanie : „Jakie są dla pani/ pana najważniejsze wartości moralne?”. Uzyskaliśmy przeróżne odpowiedzi, ale najczęściej pojawiała
się rodzina. Oprócz niej: uczciwość, miłość, przyjaźń, samoakceptacja, wiara, honor, prawdomówność, troska i wiele innych.
Czasami w ogóle nie uzyskaliśmy odpowiedzi…niestety! Każda z grup, na które podzieliliśmy się pierwszego dnia, wybrała sobie jedną z wartości moralnych jako
szkielet i budowała na niej cały projekt. Tworzyliśmy personę, aby jeszcze lepiej zrozumieć wartości. Każdaz grup jest w trakcie nagrywania filmu promującego wartości moralne i pokazującego, jak dokonać zmiany społeczne we własnym środowisku. Więcej szczegółów na temat filmów możecie spodziewać się
niebawem. Celem projektu ,,Mądrzy Cyfrowi’’ jest próba rozwiązania problemów z jakimi borykają się uczniowie na całym świecie a także dorośli ludzie.
Mimo, że warsztaty odbyły się w ostatni dzień wakacji, to spędziliśmy świetny je miło i na pewno dużo z nich wynieśliśmy.
Rok szkolny 2017/18
Zakazana Szkoła

Okupacyjna rzeczywistość: brak możliwości kształcenia, kultury i rozrywki. Do tego łapanki i wywózki, nieustanny terror.
15 marca w centrum Krakowa klasa 7b wzięła udział w grze miejskiej „Zakazana szkoła”, przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych i średnich.
Przybliżyła ona historię tajnego nauczania w mieście, prowadzonego w latach niemieckiej okupacji przez wykładowców akademickich Uniwersytetu
Jagiellońskiego.
Klasa uczestniczyła również w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Tajne Nauczanie w Colegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Konkurs Kaligraficzny

9 marca 2018r przeprowadzony został VI Szkolny Konkurs Kaligraficzny.
Wzięło w nim udział 28 uczniów klas 4-7.
Nazwiska zwycięzców i ich prace prezentowane są w antyramach przy sali 36.
Zdjęcia z konkursu.

GRUNT TO DOBRE WYCHOWANIE – ŚWIĘTO SZKOŁY
Podczas tegorocznego Święta Szkoły podsumowaliśmy całoroczny program „Grunt to dobre wychowanie” i wybraliśmy uczniów, którzy uzyskali prestiżowy tytuł Damy i Gentelmana Szkoły
w 2018 r.
Na początku, dzięki sugestywnej recytacji utworu J. Brzechwy „Kwoka” w wykonaniu Zbyszka
Skawińskiego z klasy 6b, wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: Co to jest dobre wychowanie.
Podczas trwania uroczystości uczniowie mogli popisać się znajomością savoire vivru, na wybiegu
prezentowali modę na różne okazje, przybliżali zasady dobrego wychowania, przedstawiając pomysłowe plakaty. Mieli też możliwość, by wykazać się talentem poetyckim, tworząc wiersze
o grzeczności.
Starsze klasy przygotowały pięknie nakryte stoły w prawdziwie artystycznych odsłonach.
Po naszym spotkaniu nikt już nie będzie się zastanawiał, kto komu pierwszy podaje rękę, kto pierwszy mówi dzień dobry, jak zachować się w autobusie i szkolnym sekretariacie.
Wszyscy zostaliśmy absolwentami Akademii Dobrych Manier, zaś wspomniany na początku tytuł
otrzymali: Karolina Sysło z klasy 7c i Antoni Półtorak z klasy 7a.
Gratulujemy i wierzymy, że będą prawdziwymi ambasadorami dobrych manier w naszej szkole.
                                                                                          T. Baran 
LEKCJA ZOOLOGII
Poniżej zamieszczamy fotorelację z ciekawej lekcji zoologii, na której uczniowie klas 4-7 mogli z bliska zobaczyć egzotyczne zwierzęta m.in. pająki ptaszniki, karaczany azjatyckie,aksolotla, jeszczurki i węże.
PAMIĘĆ POKOLEŃ
„Pamięć Pokoleń” to program Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie skierowany do szkół województwa małopolskiego, polegający na zorganizowaniu stałej opieki nad miejscami pamięci narodowej, w tym nad grobami osób zasłużonych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej oraz ofiar systemów totalitarnych. Program został objęty patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.
W ramach tego programu uczniowie naszej szkoły - uczestnicy Koła Przyjaciół Starego Krakowa opiekują się zbiorową mogiłą Powstańców Warszawskich , która znajduje się na Cmentarzu Rakowickim ( kw. LXXVII).

"Za Naszą Wolność i Waszą"

W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i z okazji setnej rocznicy utworzenia Wojska Polskiego 24 stycznia 2018r.
 klasa 7b wzięła udział w zajęciach przybliżające działalność polskiej armii w pierwszej połowie XX wieku.
Uczniowie odwiedzili Muzeum AK, poznali przebieg walk o niepodległą Polskę i jej granice, dowiedzieli się na czym polegała działalność Armii
Krajowej. Na koniec zajęć odbyła się gra terenowa po ekspozycji Muzeum. W jej trakcie uczestnicy pracując w grupach
wcielili się w żołnierzy wywiadu, a ich zadaniem było m.in. wypełnienie tajnego raportu i odnalezienie ukrytegoszyfru.

Biegiem po niepodległość.
Kościuszko był grafikiem!
Sienkiewicz (pod pseudonimem Maria) wygrał konkurs na nazwę kartki pocztowej (pocztówki) przesyłanej znajomym! Klacz Józefa Piłsudskiego – najmodniejsze
puzzle 2017roku! „Trza być w butach na weselu!”- Panna Młoda z „Wesela” Wyspiańskiego o wyznacznikach ślubnej mody.

Niezwykle ciekawe zadania, ponad tysiąc uczestników, dreszczyk emocji – to najlepsza charakterystyka gry terenowej „Śladami Niepodległości”, w której
10 listopada uczestniczyły dwie drużyny z naszej szkoły: klasa 7b pod opieką pani Anny Korzeniowskiej i międzyklasowy zespół złożony z
uczniów kl. 6a, 6b, 7a i 7c pod kierunkiem pań: Agnieszki Brągiel i Teresy Baran. Wprawdzie nie udało nam się ukończyć gry (kolejki w punktach kontrolnych
i duże odległości do pokonania), ale uciecha z zabawy i wiedza pozostają.Świetny sposób na uczczenie Święta Niepodległości!
"Wspólnie uczymy się odpowiedzialności za naszą planetę!

W piątek 21 września uczniowie Szkoły po raz kolejny ochoczo włączyli się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata", w ramach której zbierali śmieci z terenów zielonych w naszej okolicy.
Akcja, podczas której zebraliśmy kilkanaście worków odpadów zalegających na uliczkach i placach, nie tylko przyczyniła się do zwiększenia estetyki osiedla, lecz także uwrażliwiła nas na kwestie ochrony środowiska, dbałości o otoczenie oraz skrawek świata, na którym żyjemy.
Wszystkim uczniom dziękujemy za uczestnictwo – to od Was zależy nasza wspólna przyszłość!"

Dzień Papieski i wybory do Samorządu Szkoły

W tym dniu, 16 października 2017 r. miały u nas miejsce  obchody Dnia Papieskiego w
dwóch blokach (dla „starszych” i dla „młodszych”) pod tegorocznym wezwaniem i hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją”, realizowane w formie projektów plastycznych, muzycznych i komputerowych (funpage, strona internetowa JP2) oraz w późniejszych godzinach czyli od 11.00 - 13.00 poprzedzone silną,dwutygodniową kampanią przedwyborczą - wybory do Samorządu Szkolnego w Szkole Podstawowej.
 W naszym gimnazjum – klasach II i III - samorząd ukonstytuował się dwa tygodnie wcześniej.
 Wyniki poniedziałkowego głosowania i samych wyborów - opublikowali opiekunowie Samorządu uczniowskiego - jeszcze tego samego dnia. Te dwa wydarzenia mają u nas mocną tradycję i wiąże je razem nić aktywności uczniowskiej pod okiem opiekunów i wychowawców.
 Już dziś, po wyborach oba organy samorządowe naszego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 5 ze swoimi opiekunami – zapowiedziały pełną i owocną, mamy też nadzieję, urozmaiconą współpracę w roku szkolnym 2017/2018. Tym bardziej, że z dużym naciskiem nadziałania w obszarze wolontariatu i dzieł charytatywnych. 
WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOŁY
W poniedziałek 16.10. uczniowie naszej szkoły wybierali swoich przedstawicieli w wyborach
samorządowych. Z każdej klasy kandydowało dwóch uczniów, a każdy uczeń mógł oddać jeden głos na wybranego ucznia.
Wybory zostały poprzedzone kampanią przedwyborczą. Każdy kandydat przygotował swoje obietnice
przedwyborcze. Z propozycjami poszczególnych kandydatów uczniowie mogli się zapoznać w trakcie konferencji przedwyborczych, które odbyły się tydzień wcześniej. Programy można było również przeczytać w głównym holu szkoły.
Wierzymy, że każdy uczeń oddał głos na najlepszego kandydata.
W tym roku Radę Samorządu Szkoły tworzą:
1. Nicole Paolucci 7c
2. Zofia Gąsior 3b
3. Jegor Choruszko 7b
4. Michał Brzoza 6a
5. Witek Mikołajczyk 3c
6. Honorata Gębala 5a
7. Martyna Mucha 3a
8. Tomasz Rojek 5c
9. Zuzanna Szopa 3e
10. Mateusz Piecuch 3d
11. Julia Kotlarska 6a
12. Milena Wywiał 7b
Już wkrótce pierwsze spotkanie i pierwsze działania.
Życzymy dotrzymania wszystkich obietnic przedwyborczych.
Nad pięknym, modrym Dunajem

Und zum Schluß bringt noch einen Gruß
Uns'rer lieben Donau, dem herrlichen
Fluß!
(…)Hell vom Morgenglanz
Spiegelt sich in deiner Wellen Tanz.
I wreszcie przynosi pozdrowienie
Nasz drogi Dunaj, piękna rzeka!
(…)Jasny poranny połysk
Odbija się w twoich falach.
Tak brzmi fragment tekstu Franza von Gernertha , który powstał do najsłynniejszego walca Johanna Straussa II Nad pięknym modrym Dunajem.
Mieliśmy /uczniowie klas siódmych SP 130 i II, III klas G 39 wraz z nauczycielami/ szansę to sprawdzić podczas dwudniowej wycieczki Kraków –Brno - Bratysława –Wiedeń– Kraków 6 i 7 listopada 2017r. Dzięki noclegowi na statku pod stopami czuliśmy fale Dunaju (o tej porze nie był modry), kusiło nas, żeby zatańczyć Walc cesarski w Schonbrunn, Pełną parą przejechaliśmy Ringstraße,grała w nas Wiedeńska krew podczas wyjazdu na Donauturm.
Posmakowaliśmy też Życia artysty, podziwiając nocne pejzaże z Bratislavský’ego hradu, poranne naddunajskie mgły oraz magiczne widoki z Věž Staré Radnice w Brnie.
Anna Korzeniowska

Targi Książki
W dniu 27 października 2017 r. grupa 13 uczniów z klas 6b i 7b, pod opieką nauczyciela bibliotekarza uczestniczyła na XXI Targi Książki. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość spotkania nie tylko znanych pisarzy czy poetów (Wojciech Cejrowski, Martin Widmark), ale także postacie z komiksów.Uczestnicy mieli możliwość udziału w grach, spotkaniach, które odbywały się na
terenie Targów.
Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

W naszej szkole w spotkaniu na sali gimnastycznej zgromadziło się 18 października blisko 200 osób z klas VII oraz gimnazjum wraz z opiekunami,  aby wysłuchać porad – jak ochronić siebie i bliskich przed dramatem niewolniczej pracy ponad siły, porwania, wykorzystania. Uczniowie uzyskali wiedzę o zjawisku    i zdobyli przekonanie, jak wiele zależy od nas samych, jak możemy pomagać ofiarom „współczesnego niewolnictwa”. Jak wygląda ten proceder handlu ludźmi    w świetle prawa, ale też - jak zapobiegać zjawisku, nie dać się zachęcić nierealnym i pozornie „wyjątkowym okazjom” i propozycjom dawanym „z zaskoczenia”.
Ten dzień został szczególnie uczczony przez klasę 7 poprzez przygotowanie i wystawienie pantomimy, która zobrazowała walkę dobra ze złem postaci czarnych i białych, gdzie dzięki współpracy i powolnemu uwalnianiu kolejnych osób to właśnie dobro triumfuje. Prelekcję poprowadziła p. asp. Monika Oraczko.
Więcej na temat  Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi : http://krakow.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/europejski-dzien-przeciwko-handlowi-ludzmi

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
26 września uczniowie naszej szkoły włączyli się po raz drugi w obchody Europejskiego Dnia Języków.
Klasy przedstawiły podstawowe słownictwo (liczebniki, kolory, dni tygodnia) w wylosowanych językach. W tym roku skoncentrowaliśmy się na językach mniej popularnych, ale używanych w krajach, w których często spędzamy wakacje. Zaprezentowane to:
bułgarski, ukraiński, albański, turecki, portugalski, irlandzki, holenderski, fiński i norweski.

Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:
  • ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków, jak również konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
  • promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
  • propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.

Rok szkolny 2016/17


ODMIENIENI PRZEZ BOŻE NARODZENIE
-Huraaa! Mam rolę w szkolnym przedstawieniu.
-Koleżanka będzie grała Matkę Boską
.-Na następny tydzień mamy nauczyć się tekstu. A ja mam trochę tego… Ale dam radę.
-Za trzy dni pierwsza próba!
-Ojej! Ale ten czas leci, już jutro próba generalna
.-Coraz częściej od Pani słyszymy: -Dajcie z siebie wszystko!
-Rano mama mówiła, że nawet we śnie byłem diabełkiem. Mamrotałem tekst pod nosem. -Na plastyce zrobiliśmy z tysiąc gwiazdek do dekoracji. -Dekoracja taka ładna! Piękna, złota gwiazda unosi się nad szopką. -Jeszcze „szlifujemy” grę na scenie. Aż przyszedł dzień, kiedy stajenka betlejemska z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem zajęła centralne miejsce. Cała społeczność Stotrzydziestki spotkała się, aby świętować narodziny Bożej Dzieciny przy dźwiękach kolęd, zapachu choinki, wpatrując się sceny spektaklu: „Odmienieni przez Boże Narodzenie”.
-O! Widzę moją mamę.. i mamę mojej koleżanki!
-Bardzo się denerwuję. Mam lodowate ręce z nerwów.
-Musi być dobrze…
„Bóg odwiedza nas często, ale jeszcze częściej nie ma nas w domu”- mówi afrykańskie przysłowie.
W tegorocznym spektaklu główny bohater - niegrzeczna klasa, uległa pysze, złośliwości, naiwności. Ta niesforna klasa, wmówiła sobie, że własnymi siłami odróżni dobro od zła. Szybko jednak przekonała się, że własnymi siłami potrafi tylko pomieszać dobro i zło, krzywdzić samych siebie i innych. Ale za namową anioła, spotkała się z Nowonarodzonym i w odpowiednim momencie powiedziała: STOP. „Jezus w waszych sercach się narodził, więc już nie pozwólcie, by was diabeł zwodził. ”Dzieci tej klasy stały się kimś, kto kocha, jest dobry, szanuje innych, daje im radość. Odeszli od żłóbka Bożej Dzieciny w codzienny trud z nowymi siłami i uciszonymi sercami. Spektakl: „Odmienieni przez Boże Narodzenie” pozwolił na chwilę zatrzymać się w codziennej gonitwie, wprawić w zadumę  i dostrzec to, co w życiu jest ważne. Życzenia płynące ze sceny, od dzieci, wzruszyły widzów i wycisnęły łzy z niejednego oka.
 Ale po przedstawieniu posypało się podziękowań i słów zachwytu!
- Nasza Pani była taka wzruszona…
- Pani drogą mailową, wieczorem przesłała nam wszystkim jeszcze raz podziękowania mówiąc, że nie mogłaby zasnąć, gdyby nie powiedziała: DZIĘKUJĘ.
- Czuliśmy na naszych policzkach takie wilgotne ciepło, które łączyło się ze łzami naszych mam i spływało do serc. 
ROWEROWE MIKOŁAJKI
W piątek 09.12.w naszej szkole odbyły się Rowerowe Mikołajki, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 130 oraz program STARS z Gimnazjum 39.
Uczniowie klas IV-VI zaprezentowali się w kreacjach łączących elementy mikołajkowe z jazdą na rowerze oraz sprawdzili swą znajomość przepisów ruchu drogowego.
Bezkonkurencyjna okazała się reprezentacja klasy IVa.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałe przebrania i świetną zabawę. 
Międzyszkolny Turniej szkół Dzielnicy XV z okazji 11 listopada

18.11.2016 r tradycyjnie w naszej szkole odbył się Turniej z okazji 11 listopada pod patronatem Rady Dzielnicy XV.
W rozgrywkach piłki siatkowej dziewcząt  I miejsce zajęła nasza szkoła. Gratulujemy!!!!
W piłce nożnej chłopców zajęliśmy IV miejsce.
Uczestnicy dostali dyplomy i medale a na koniec była tradycyjna pizza. 
GRA TERENOWA "ŚLADAMI NIEPODLEGŁOŚCI"
Już po raz kolejny 10 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami (p.A. Brągiel, p. T. Baran
i p. A. Korzeniowską) wzięli udział w grze terenowej "Śladami Niepodległości". Bohaterem był cesarz Austro -Węgier Franciszek Józef I. Reprezentacja klasy 5a, 5b, 6a i 6c zajęła I miejsce w kategorii: Strój i prezentacja oraz III miejsce za całą grę.Podczas uroczystej gali uczniowie odebrali zasłużone nagrody, między innymi darmowe wejściówki do Centrum Wspinaczkowego oraz warsztaty w Muzeum Historycznym. GRATULUJEMY!
Pełniejsza relacja znajduje się na stronie gazetki szkolnej /platforma junior media - dostęp bezpośrednio ze strony internetowej szkoły/.


SPOTKANIE Z PISARKĄ KATARZYNĄ RYRYCH

W dniu 15 grudnia 2016 r. grupa 11 osób z ze Szkoły Podstawowej 130 i Gimnazjum 39 uczestniczyła w spotkaniu z pisarką panią Katarzyną Ryrych. Spotkanie odbyło się Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na ul. Rajskiej 2 w Krakowie. Uczestnicy spotkania mieli możliwość porozmawiania, zadawania pytań, uzyskania autografu pisarki.

WIZYTA W KRAKOWSKIM POGOTOWIU RATUNKOWYM
25.10.2016r. klasa 6c wybrała się do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, które świętowało 125 lat swojego istnienia. Dowiedzieliśmy się, iż było pierwszym w Polsce, drugim w Europie, po Wiedniu - pogotowiem ratunkowym.
Na żywo mogliśmy podglądać pracę dyspozytorów. Ćwiczyliśmy pod okiem ratowników udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Nauczyliśmy się, że najważniejszy jest ratownik i czas, w jakim może udzielić pomocy. 

Międzynarodowy projekt Krokus
W naszej szkole do projektu Krokus przystąpili uczniowie kl IV- VI. Koordynatorem jest nauczyciel historii i społeczeństwa AgnieszkaBragiel.
Głównym pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście i Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.
W ramach tego projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów, które posadzone jesienią, zakwitną pod koniec zimy.
Kwiaty te mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar - krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.
Celem projektu jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu oraz rozbudzenie świadomości dotyczącej problemu dyskryminacji, uprzedzeń, nietolerancji i fanatyzmu.
W dnie 4 listopada posadziliśmy nasze cebulki , było ich 202 - tyle, ilu jest uczniów w klasach
IV- VI.

WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOŁY
14.10. w Dzień Edukacji Narodowej tradycyjnie w naszej szkole odbyły się wybory do Szkolnej Rady Uczniowskiej. Wybory były poprzedzone kilkudniową kampanią przedwyborczą. Jej zwieńczeniem
było spotkanie uczniów klas IV-VI z kandydatami,w trakcie którego wszyscy mogli zadawać kandydatom pytania .W roku szkolnym
2016/2017 do Szkolnej Rady Uczniowskiej weszli:
 Nicole Paolucci 6c-przewodnicząca,  Zbigniew Skawiński 5b, Michał Brzoza 5a, Kinga Lenik 4a,
Kaja Wojtal 6b, Alicja Grudzień 2d, Oliwier Martini 2a, Natalia Szaraniec 3d, Szymon Janik 2e,
Jordan Salamon 3c.

Szkolny konkurs wiedzy „Wokół Pana Samochodzika”
Konkurs przeznaczony jest dla miłośników przygód pana Tomasza – bohatera powieści Zbigniewa Nienackiego z serii ,,Pan Samochodzik’’. Adresatem konkursu są uczniowie klas 5. i 6.
Pytania związane będą z trzema książkami:
Niesamowity dwór , Pan Samochodzik i Templariusze ,  Nowe przygody Pana Samochodzika Termin konkursu: 24 lutego 2017r. Każdą klasę reprezentuje czteroosobowa drużyna.

Spotkanie o zapachu cynamonu.
28 października 2016r. gościliśmy w naszej szkole Joannę Fabicką, autorkę "Rutki".
Powieść tę od połowy września czytały raz w tygodniu uczniom klas 4-6 polonistki.
Niezwykła opowieść o spotkaniu teraźniejszości z przeszłością zainspirowała część uczniów do stworzenia prac plastycznych. Nagrodę za ( jak określiła Pisarka) najbardziej zwariowaną pracę- egzemplarz książki z dedykacją - otrzymała Dominika Pytel z 6a.
Joanna Fabicka stworzyła tak wspaniały klimat spotkania autorskiego, że nie nadążała z odpowiedziami na pytania uczniów. "Skąd biorą się pomysły na książkę? Jak długo trwa pisanie? Dlaczego książka zadedykowana jest córkom Pisarki?" - to tylko niektóre z nich.
Joanna Fabicka przeczytała też zgromadzonym fragment "najpyszniejszego rozdziału", w którym bohaterki znajdują skrzynię wypełnioną korzennymi przyprawami.
Po spotkaniu do autorki "Rutki" ustawiła się kolejka po autografy i wspólne zdjęcia. Spotkanie zapadło w serce również naszemu Gościowi, bo na swoim profilu na facebooku umieściła serdeczną relację z niego:https://www.facebook.com/joanna.fabicka.7?pnref=story

W POSZUKIWANIU ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Dzięki wspaniałym pomocnikom, czyli uczniom klasy 5b, dzieci z klasy 2b odnalazły świętego Mikołaja! Ta wesoła impreza, z wieloma konkursami, zabawami, różnorodnymi zadaniami, zakończona oczywiście spotkaniem ze św. Mikołajem i prezentami, miała miejsce 5 grudnia. Wszyscy, zarówno starsi, jak i młodsi, świetnie się bawili. Wychowawczynie obu klas z dumą obserwowały swoich podopiecznych, którzy bardzo się angażowali i wspaniale współpracowali. 
W grudniu po południu
Taki tytuł miały warsztaty animacji dla dzieci - impreza towarzysząca 23 Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Etiuda & Anima, który miał miejsce w Krakowie między 22 a 27 listopada.
 Olbrzymie zainteresowanie warsztatami sprawiło, że tylko kilku uczniów miało szansę w niedzielę 27 listopada wziąć w nich udział pod opieką polonistek: Anny Korzeniowskiej i Doroty Florkiewicz. Twórcy z Dardanele Studio prowadzący zajęcia napisali na swojej oficjalnej stronie:"Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem kreatywności i zdolności Dzieci! Działy się przedziwne podwodne historie, w których występowały "rekin killer", "boski pasztet" i "lojalny renifer" Na pewno niejedno studio animacji chciałoby mieć takich pracowników.
Efekty pracy dzieci można zobaczyć pod adresem:https://www.youtube.com/watch?v=ASh9RO7


Konkurs plastyczny dla klas 4-6
na ilustrację do powieści Joanny Fabickiej

Nie kopiuj okładki !
Stwórz własną wizję na podstawie wysłuchanych fragmentów książki.
Zwycięzca otrzyma egzemplarz książki z autografem Autorki!
Podpisane prace należy przynosić do czwartku 27 października do sali nr 36.

Uroczysta premiera 8 tomu "Harrego Pottera" w naszej bibliotece!
Gdy do premiery 8 tomu Harrego Pottera pt. Harry Potter i przeklęte dziecko pozostało zaledwie kilka godzin, w naszej bibliotece szkolnej, gimnazjalni fani
bohatera książek J.Rowling przygotowali wiele niespodzianek dla swoich koleżanek i kolegów z kl. V SP nr 130.. wiecej informacji tutaj...

TARGI KSIĄŻKI
W dniu 27 października 2016 grupa 12 uczniów z klas 5a i 5b - pod opieką nauczyciela bibliotekarza - uczestniczyła w wyjściu na XX Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość spotkania pisarzy, poetów, ale także Gandalfa, Matkę Ziemię, uczestniczenia w konkursach czy grach, odbywających się na terenie Targów Książki. Dużą atrakcją była możliwość nagrania własnej bajki przy stoisku Radia Kraków.

DZIEŃ PAPIESKI
14 X 2016r. przeżywaliśmy Dzień Papieski .Uczniowie z dużym entuzjazmem wykonywali albumy, plakaty, wyklejane portrety krakowskich świętych.

SPOTKNIE Z POETĄ MICHAŁEM RUSINKIEM
W dniu 5 października 2016 r. grupa uczniów z klas szóstych, wraz z bibliotekarzem szkolnym, uczestniczyła w Klubie "Kuźnia" w spotkaniu z poetą, sekretarzem naszej Noblistki Wisławy Szymborskiej - Michałem Rusinkiem. W trakcie spotkania uczestniczy mieli możliwość zadawania pytań, rymowania razem z poetą czy tworzenia wspólnego opowiadania. Na zakończenie autor rozdawał autografy.
W POSZUKIWANIU KRASNOLUDKÓW
5. i 6. października klasy piąte przebywały na wycieczce we Wrocławiu. Mimo, że pogoda nie była
łaskawa, to jednak wycieczkę możemy uznać za udaną. Obejrzeliśmy wiele atrakcji tego urokliwego miasta. Zwiedzanie zaczęliśmy od Afykarium, które zrobiło na nas ogromne wrażenie.
Później ZOO, raczej w szybkim tempie i dość pobieżnie, z powodu ulewy. Zobaczyliśmy Halę Stulecia, niektórym przypominającą pudełko na kapelusze, oraz w bliskim otoczeniu, przepięknie
przebarwiającą się Pergolę. Wrocławski Rynek, prawie tak samo wielki jak nasz, krakowski, to miejsce pięknych kamieniczek i...dużej ilości krasnali. Jest ich podobno kilkaset!. Na poszukiwania udaliśmy się z telefonami, dokumentując ich znalezienie zdjęciami. Zwyciężczyniami tej rywalizacji okazały się Ola Żelechowska (5a) oraz Patrycja Galas i Milena Pomorska-Różyk (5b).
Następnego dnia zobaczyliśmy Panoramę Racławicką. To wspaniałe dzieło malarskie zrobiło na
wszystkich ogromne wrażenie. Później udaliśmy się do najstarszej części Wrocławia, którą jest Ostrów Tumski. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe
zabytki architektoniczne, między innymi Katedrę z XIII-XIVw. Odwiedziliśmy także Uniwersytet Wrocławski.
Każdy z uczestników powtarzał, że to nie jest ostatnia jego wizyta w tym mieście.
                                                                                                                       
                                                                                               

W FABRYCE CZEKOLADY
22 września klasa 6c zwiedziła zakłady cukiernicze" Wawel", które mieszczą się w Dobczycach. Mogliśmy zobaczyć linię produkcyjną np " Mieszanki krakowskiej", "Michałków"," Fresh and Fruity". Mogliśmy do woli smakować wszystkiego, co przesuwało się na taśmach produkcyjnych.
Na koniec firma obdarowała każdego z nas słodkościami- czekoladą i galaretkami owocowymi.
Po zwiedzeniu zakładów Wawel poszliśmy na spacer po zaporze w Dobczycach.

11września 2016r. dwaj uczniowie klasy 6b: Szymon Kok i Błażej Książek wraz z czterema starszymi kolegami z klasy 3a Gimnazjum nr 39 wzięli udział w
warsztatach w Warszawskiej Szkole Filmowej założonej przez Bogusława Lindę i Macieja Ślesickiego. Pod okiem wykładowcy WSF Piotra
Gorszczyńskiego kręcili i montowali własny film, współpracując z grupą gimnazjalistów z Luborzycy.
Zanim jednak wcielili się w role scenarzystów, reżyserów, dźwiękowców, oświetleniowców i montażystów, analizowali film KrzysztofaKieślowskiego ”Gadające głowy”.

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
W poniedziałek 26. września po raz pierwszy w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Europejski Dzień Jezyków. Uczniowie poszczególnych klas przygotowali poczęstunek składający się z potraw
charakterystycznych dla kuchni wylosowanych krajów. Klasy czwarte częstowały m. in. nadziewanymi papryczkami i pomidorami, jajkami na bekonie, puddingiem, tartą cytrynową, bakaliami, sałatką grecką, koreczkami z winogron, oliwek, pomidorków i fety.
Uczniowie klas piątych częstowali m. in. knedlikami, smażonym serem, czeskim ciastem zwanym Marlenką oraz szarlotką i ogórkami kiszonymi.
Uczniowie klas szóstych przygotowali sałatkę ziemniaczaną, pierniczki, pizzę oraz burrito.
Po degustacji pysznych potraw, na sali gimnastycznej zostały przedstawione znane postaci z wylosowanych państw. Uczniowie wcielili się w postaci historyczne, znane z bajek oraz z życia wspólczesnego. Pojawili się bogowie greccy ( Dedal, Herakles, Zeus, Posejdon, Hermes, Afrodyta, Atena, Artemida,Temida), Maratończyk Filippides. Z Wielkiej Brytanii przybyli członkowie The Beatles ( John Lennon, Paul MC Cartney, George Harrison, Ringo Starr), królowa Elżbieta II, William Szekspir oraz Dawid Beckham. Z Węgier przybyli m.in. Król Stefan oraz Ernő Rubik. Wśród postaci z Czech mogliśmy zobaczyć Rumcajsa, Krecika, Petra Czecha, Dobrawę i Helenę Vondraczkową śpiewającą przepiękną piosenkę. Natomiast z Rosji przybyły: Walentyna Tiereszkowa, Maria Szarapowa,
Ałła Pugaczowa oraz Wilk i Zając.  Szóstoklasiści wcielili  się m. in. w Marcina
Lutra, Angelę Merkel, Johanna Sebastiana Bacha oraz Leonardo da Vinci malującego Monę Lisę.
W trakcie występów pojawili się również sportowcy niosący ogień olimpijski. Uczniowie
tańczyli zorbę i śpiewali Zuppę Romana z repertuaru zespołu Schrot nach 8.
Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili.
WOLONTARIAT

DZIECI ZDOLNE DO WSZYSTKIEGO

11 września 2016r.uczennice naszej szkoły zaproszone przez Lions Club Kraków Bona Sforza wystąpiły na festynie charytatywnym.
Zuzanna Kopczewska, Honorata Gębala, Martyna Koreno,Dominika Krzemińska, Julia Nowak i Gabriela Gąsiorska z klasy 4a żywiołowo zatańczyły układ hip-hopowy, a Honorata Gębala zaprezentowała się w romantycznym repertuarze baletowym.Uczennica klasy 6b Kinga Żmuda zachwyciła publiczność w układzie gimnastycznym z piłką.Festyn odbywał się pod hasłem „DZIECI ZDOLNE DO WSZYSTKIEGO” Cały dochód z imprezy został przeznaczony na działalność charytatywną Lions Club Kraków Bona Sforza, tym razem na wsparcie Stowarzyszenia Rodzin iPrzyjaciół Dzieci Specjalnej Troski „Dom Nadziei”z Nowej Huty.

Rok szkolny 2015/16

Młodzi, zdolni, romantyczni…

Uczniowie klasy 5a, 6a i 6b podczas pobytu w zielonej szkole w Piechowicach zaangażowali się w projekt mający uczcić 400 rocznicę śmierci
Williama Shakespeare’a. Wcielili się w rolę Romea i Julii i interpretowali fragment słynnej sceny balkonowej. Gratulujemy kreacji aktorskich!
https://youtu.be/ugV7yXoNhTQ

KONKURS DOTYCZĄCY ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Uczennice klasy 5c biorą udział w konkursie dotyczącym zrównoważonego rozwoju, organizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci. W ramach konkursu przeprowadzone zostały zajęcia na temat: Jak człowiek może chronić zagrożone gatunki? Wykonano również makietę małego miasteczka zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, która zakłada życie człowieka w zgodzie z przyrodą. Zdjęcia przedstawiają wspaniałą makietę, którą przygotowały uczennice klasy 5c.
Trzymajcie kciuki za wygraną! Rozstrzygnięcie konkursu już 1 czerwca. Magdalena Armada 

ŚWIĘTO SZKOŁY: OBCHODY 1050 ROCZNICY CHRZTU POLSKI
Tegoroczne Święto Szkoły miało niezwykły charakter: poświęcone było obchodom 1050 rocznicy
chrztu Polski. Wszyscy uczniowie i nauczyciele w tym dniu przenieśli się do czasów Słowian,
w których czczono jeszcze pogańskich bożków, ale także dzięki odwadze Mieszka i aktowi chrztu
poznawano chrześcijańskiego Boga.
Hala sportowa wypełniła się postaciami ubranymi w przepiękne, słowiańskie stroje z początków
naszego państwa, wśród których wyróżniali się wojowie oraz kandydaci starający się o tytuł Dobrawy
i Mieszka. Rywalizowali oni między sobą w różnych konkurencjach, by zjednać przychylność
ludu, który obserwował ich starania. Chłopcy między innymi zaplatali warkocze, skakali przez ognisko, zaś dziewczynki lepiły zwierzątka z masy solnej, oddzielały ziarna.
Najwięcej punktów i głosów, które miały formę denarów zebrali:
Amelia Sobczyk z klasy 6b oraz Bartek Aronowski z klasy 4b i oni zostali wybrani Najmilszymi naszej szkoły, czyli Dobrawą i Mieszkiem.
Ważną częścią naszej uroczystości był pokaz dzieł malarskich m.in. Jana Matejki:”Chrzest Polski”,
„Zjazd gnieźnieński”, „Koronacja Bolesława Chrobrego”poprzez tzw. żywe obrazy. Poszczególne „plemiona” niezwykle wiernie i pięknie odwzorowali wspomniane dzieła, poprzez stroje, rekwizyty i
elementy scenografii.
Mogliśmy podziwiać także taniec "chodzony” w wykonaniu wszystkich „plemion”.
Towarzyszyła nam piosenka „Mieszko”, która jest ciekawą lekcją historii.
Była to piękna uroczystość, którą będziemy mogli wspominać dzięki nagranemu filmowi (już wkrótce
dostępnemu na stronie internetowej szkoły). 
  Wyniki konkursu „ Stroik bożonarodzeniowy ”

Wyniki konkursu " Stroik bożonarodzeniowy" zorganizowanego przez Samorząd Szkoły
I miejsce - klasa 2d
II miejsce - kl.1a i kl.6a
III miejsce - kl.2a i kl.6b
Wyróżnienia otrzymały pozostałe klasy biorące udział w tym konkursie tj : kl.1b, kl.1d, kl.2b, kl.2c, kl.3a, kl.3b, kl.3c, kl.4a, kl.5b, kl.5c
.Dziękujmy wszystkim klasom biorącym udział w tym konkursie za piękne, pomysłowe i różnorodnie wykonane stoiki bożonarodzeniowe. Samorząd Szkoły
ROWEROWE MIKOŁAJKI
W piątek 04 grudnia w głównym holu szkolnym odbyły się Rowerowe Mikołajki z projektem STARS kończące tegoroczny sezon rowerowy.
Przedstawiciele klas IV-VI wzięli udział w konkursie na najciekawszą
kreację łączącą świętego Mikołaja z rowerem. Zwycięska reprezentacja klasy VIa w składzie: Wiktoria Orszulak, Julia Szczepanik i Paweł Puszkarek zdobyła nagrodę dla całej klasy, czyli spotkanie z Doktorem Albinem. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za oryginalne kreacje.
KONKURS "Najpiękniejsza dynia na Halloween"
Nauczyciele języka angielskiego zapraszają wszystkich uczniów klas I-III do wzięcia udziału
w konkursie plastycznym"Najpiękniejsza dynia na Halloween".
Samodzielnie wykonane i podpisane prace trójwymiarowe, wykonane dowolną techniką prosimy przynosić w ostatnim tygodniu października do nauczycieli języka angielskiego.
UWAGA! Nie przyjmujemy prawdziwych dyń.
WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO
14 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego, w których wzięli udział uczniowie klas II-VI.
 W roku szkolnym 2015/2016 Samorząd Szkolny tworzą:
Julia Bonarek kl.VIb-przewodnicząca
Amelia Sobczyk kl.VIb
Julia Zych kl.VIa
Milena Pomorska-Różyk kl.IVb
Małgorzata Gdowska kl.Vb
Aleksandra Smaga kl.Vc
Maciej Myrta kl.IId
Aleksandra Bis kl.IIIb
Aleksandra Żołyniak kl.IIb
Amelia Twaróg kl.IIa
Wiktoria Niegolewska kl.IIb
Maksymilian Krowiak kl.IIIa
Wszystkim gratulujemy i życzymy spełnienia przedwyborczych obietnic . 
KAMPANIA PRZEDWYBORCZA

Dnia 9. października odbyła się w naszej szkole konferencja przedwyborcza z kandydatami
do Samorządu Szkolnego. Wzięło w niej udział po dwóch przedstawicieli z każdej klasy czwartej, piątej
i szóstej.  Kandydaci przedstawili swoje plany na to, co zamierzają w szkole poprawić lub zmienić. Pojawiły się bardzo ciekawe pomysły, jak urozmaicić szkolną rzeczywistość: dzień zwierzaka, lekcje prowadzone przez uczniów czy wznowienie działalności radiowęzła. To tylko niektóre propozycje przedstawione przez kandydatów.
14. października dowiemy się, którzy uczniowie szczególnie zapadli nam w pamięć i zajmą miejsce
w Samorządzie Szkolnym.

Rok szkolny 2015/16

Eliminacje Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania

W dniu 2 lutego 2016 r. w bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje szkolne do IX Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania. W eliminacjach wzięło udział 78
uczniów z klas 1 – 6. W dniu 3 lutego odbyła się dogrywka na poziomie klas 2. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uczniowie,którzy będą reprezentować naszą szkołę w finale wojewódzkim, w dniu 3 marca 2016 r. to:
1.poziom klas 1 - 2 to
Natalia Szaraniec z klasy 2 d
2.poziom klas 3 – 4 to
Aleksandra Bis z klasy 3b
poziom klas 5 – 6 to
Serwin z klasy 6a 

ANIOŁY ZE SZKOŁY
W naszej szkole na każdej przerwie można spotkać prawdziwego Anioła. Prawdziwych Aniołów jest aż 37 w klasach 4-6!
Zapytacie jak to możliwe? To bardzo proste, nasze Anioły to członkowie Szkolnego Koła „Anioły ze szkoły”, którego zadaniem jest niesienie pomocy zwierzętom. W listopadzie przeprowadziliśmy akcję „Gwiazdka dla Zwierzaka”, w ramach której zebraliśmy prawie 60 kg karmy dla psów i kotów oraz koce i posłania, które trafiły do Krakowskiego Schroniska dla zwierząt bezdomnych oraz do przytuliska dla zwierząt w Michałowicach (okolice Krakowa). Zebrano również 297 zł w kweście na rzecz Fundacji „Pupil” z Michałowic. Planujemy również akcję plakatową informującą o potrzebach zwierząt, ich prawach oraz o sposobach niesienia pomocy zwierzętom zimą. Pomagając zwierzętom, Ty również jesteś Aniołem!
 Magdalena Armada 

Gra rodzinna "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai"

Gra rodzinna "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", która odbyła się w krakowskim Multikinie 21 XI,w sobotę w godz. 10-12. Po grze, wiele rodzin udało się na film,w ramach festiwalu Filmu dla dzieci " Stella Nostra. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". W grze wzięło udział 46 zespołów rodzinnych, gdzie zespoły z mamą i tatą nie były mniejszością. Zgromadziliśmy ponad 100 dzieci.
Gimnazjaliści-blogerzy Rekomendacji 39 (uczniowie klas II i III Gimnazjum nr 39) byli odpowiedzialni za przygotowanie pytań i stanowisk konkursowych.
 Zespoły miały odnaleźć 6 stanowisk z tajemnicami ( St.1 - Tajemnice mumii, St.2 - Tajemnica meczu, St.3 - Tajemnice kawiarni, Tajemnica 4 - Tajemnica pływalni, Tajemnica 5 - Tajemnica wyścigu, Tajemnica 6 - tajemnica tajemnic). Na tym ostatnim, specjalnie tak nazwanym, dyżurował pan policjant z wieloma, bardzo ciekawymi eksponatami.
Celem naszej gry było zachęcenie dzieci do czytania i spojrzenia na książkę z trochę innej, zabawowej perspektywy. Ważne też było nawiązanie współpracy pomiędzy gimnazjalistami, a młodszymi uczniami. Chcieliśmy także pokazać rolę rodziny – podczas zadań gry – parę pytań przygotowaliśmy specjalnie dla taty ( rozgrzewka przed pływaniem i dmuchanie na czas pływaczków) i mamy( parzenie kawy w specjalnej kawiarce). Tworząc biura detektywistyczne rodzinne oprócz typowych zadań - szyfrowanie, odgadywanie tytułów,czytania mapy Valleby pojawiły się też postacie ( tzw. Uśmiechy Losu) Detektywa ( nauczyciela nauczania początkowego ) i Piłkarza ( w tej roli wystąpiłam ja), które goniły detektywów i zadawały specjalne pytania. Moje brzmiało. Dokończ myśli: "Kto nie czyta , to..."
Gimnazjalistom udało się pokazać, że nie są "potworami" tylko fajnymi starszymi kolegami.W zespołach rodzinnych panowała wesoła atmosfera, pozytywne emocje i szalone współzawodnictwo.Pokazaliśmy, że warto spędzać razem czas - i z tego bardzo się cieszymy!!!
Pozdrawiam serdecznie, Jola Pytel

Międzynarodowe Targi Książki
W dniu 22 października 2015 roku 10 uczniów z naszej szkoły, z klas 5b i 6a pod opieką nauczyciela bibliotekarza uczestniczyło w wyjściu na 19 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. W trakcie spotkania uczniowie mieli okazje uczestniczenia w warsztatach z litewską ilustratorką Ievą Babilaite. W czasie spotkanie wykonywaliśmy ptaki – dziobaki, według własnych pomysłów i o wdzięcznych imionach np. Gacek Dzienny, Stasiek. Warsztaty odbyły się w ramach projektu promocji kultury litewskiej w Krakowie „Litwa w Krakowie”. Po spotkaniu zwiedzaliśmy Targi Książki, spotykając na nich nie tylko pisarzy, poetów ale także np. Gandalfa czy Matkę Ziemię.

Rok szkolny 2014/15

Zielona szkoła Jantar
W zielonej szkole rozwijamy talenty.
 W pierwszej połowie maja klasa 4b pod opieka wychowawczyni Anny Korzeniowskiej i nauczyciela wf Janusza Wójcika wyjechała do zielonej szkoły nad morzem, w Jantarze. Podczas pobytu realizowany był rozszerzony program wychowania fizycznego ze szczególnym naciskiem na gry zespołowe. Uczniowie bardzo chętnie grali w piłkę ręczną, nożną i siatkówkę, wykazując się talentem i wytrwałością.
 Przeprowadzony również został projekt filmowy „Gwiazdy kina niemego”. Od początku roku szkolnego klasa uczestniczyła w dodatkowych zajęciach - edukacji filmowej – a podczas zielonej szkoły uczniowie wcielali się w role Charliego Chaplina, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Mary Pickford, Grety Garbo i innych gwiazd oraz stawali za kamerą, aby w pełni poczuć się twórcami remake’ów krótkich scen z najgłośniejszych! filmów niemych.
Efekty ich pracy wkrótce są dostępne na kanale youtube, a we wrześniu na specjalnym pokazie dla społeczności SP130.
Sąsiedztwo Trójmiasta zachęciło uczestników zielonej szkoły do podziwiania zabytków Gdańska, uczestnictwa w żywej lekcji przyrody w oceanarium w Gdyni i spaceru po molo w Sopocie. Uczniowie wzięli również udział w wykładzie na temat bursztynu i pokazie obróbki tegozłota Bałtyku. Nikogo nie trzeba było później namawiać do poszukiwań na plaży surowca koniecznego do tworzenia pięknej biżuterii.

Filmy nieme :

“The Lucky Dog” https://youtu.be/TPoDjExB3Ng
 “Generał” https://youtu.be/4svzjNrwRpA
„Złamana Lilia” https://youtu.be/NczRax5w9sw
„Kid Boots” https://youtu.be/cjbaquQ-mG4
 “Battling Butler” https://youtu.be/BWt5SMJQAC0
“Hotel Imperial” https://youtu.be/ydybpHhoPkw
 “High & Dizzy” https://youtu.be/wn36bp0ZcFw
 Podpisanie umowy UA w 1919r. https://youtu.be/O25_05qaPbs
 „Trzej Muszkieterowie” https://youtu.be/md4aE_UFSy8


Dyscyplina w formie zabawy… czyli zielona szkoła w ,,UROCZYSKU”
Klasy szóste postanowiły spróbować czegoś innego i w tym roku wybrały dość nietypowy, a za razem bardzo pożyteczny sposób na spędzenie czasu. Pobyt w ośrodku ,,UROCZYSKO” to lduże wyzwanie.  Jednak według mnie był to jeden znajlepszych wyjazdów klasowych. Czekało tam na nas wiele atrakcji. Zwykłych, jak i wymagających od nas wiele odwagi i samozaparcia.
Gdy zajechaliśmy na miejsce, okolica wywarła na mnie i moich kolegach ogromne wrażenie.
Środek lasu, odludzie, na drzewach zawieszone liny- to coś, czego bardzo było nam trzeba. Na pierwszy rzut oka było widać, że
na tej zielonej szkoły będzie dużo zabawy i nie będzie czasu na nudę. Krótko mówiąc, nie myliłam się. Zjazd na tyrolce, gra terenowa, czy "obrona Vipa" to najlepsze, co mogło być. Liczyła się integracja, odrobina szaleństwa, jak kreatywność. Uważam, że warto było poświęcić czas na poranne rozgrzewki, szybki kurs ze sztuk walki , czy nawet karne pompki.
Wielkim plusem było również pyszne jedzonko, którego nigdy nie brakowało. Nie da się nie wspomnieć o wspaniałych instruktorach, od których dużo się nauczyliśmy i dyscyplina stała się naszą mocną stroną. To naprawdę jest możliwe .
Poza zaplanowanymi zajęciami był również czas na wspólną zabawę. Wieczorem organizowanie były dyskoteki,
ognisko. Krótko mówiąc wszystko, czego było potrzeba, znajdowało się na wyciągnięcie ręki. Podsumowując, wszystkich gorąco
zachęcam do tego typu wyjazdów !
 Nie dość, że świetnie spędzamy czas i dobrze się bawimy, to możemy również zrzucić parę kilo. Bo nie ukrywajmy, co jak co, ale
w Uroczysku sportu i aktywności nie brakuje. Polecam i zachęcam wszystkich do takiego typu wypoczynku !!!
                                                                                                                                                                                      KINGA kl.6b
ZIELONA SZKOŁA W GŁUCHOŁAZACH
Na początku maja uczniowie z klasy IVc i IVa wraz z nauczycielami wyjechali na zieloną szkołę do Głuchołaz w Sudetach.
Zakwaterowaliśmy się w ośrodku wypoczynkowym „Banderoza”. Mieszkaliśmy w pokojach, którym dużo brakowało do miana luksusowych, za to okolica była przepiękna. Dużo zieleni, spacerujące po ośrodku zwierzęta (kozy, psy, koty), altanki, plac zabaw, boiska.
Podczas wyjazdu mieliśmy okazję do zwiedzania pięknych zakątków okolicy oraz zabaw i gier na świeżym powietrzu. Strzelaliśmy z łuków do tarczy, uczestniczyliśmy w grze terenowej, rozwiązując zagadki i szukając „skarbu”.
Dużą atrakcją wyjazdu był pobyt w grocie solnej, gdzie wdychaliśmy powietrze z jodem.
Pan przewodnik zadbał też o naszą kondycję. Zabrał nas na dwie wycieczki w góry: Górę Chrobrego i Kopię Biskupią. Ze szczytów obu gór można było podziwiać piękne widoki, a na granicy polsko – czeskiej kupiliśmy „smak dzieciństwa naszych rodziców”-
„lentylki”.
Wieczorami na terenie ośrodka wypoczynkowego bawiliśmy się na dyskotekach, biesiadowaliśmy przy ognisku i uczestniczyliśmy w „Rajdzie nocnym
z pochodniami”.
Wyjazd na zieloną szkołę dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i pozwolił na pogłębienie przyjaźni. Panie nauczycielki dbały o nasze bezpieczeństwo i trzeba przyznać: wyszkoliły nas w zakresie sprzątania pokoi. Wszyscy z pięknymi wspomnieniami wróciliśmy do domów.
                                                                                                                                                                                          Iga Jaworska 4c
ŚWIĘTO SZKOŁY

20 marca uczniowie klas IV-VI ubrani w kolory nadchodzącej wiosny wybierali Najmilszą i Najmilszego naszej szkoły. Reprezentanci klas brali udział w różnych konkurencjach, między innymi tańcu z miotłami, śmiałym wyginaniu ciał z hula-hop i innych.
Po raz pierwszy wyborom towarzyszył pokaz talentów. Uczniowie między innymi śpiewali, grali na instrumentach, tańczyli, rysowali, układali kostkę Rubika, pokazywali elementy karate.
Po podliczeniu głosów wszystkich uczestników naszego święta okazało się, że Najmilszą została Amelia Sobczyk z klasy Vb, zaś Najmilszym Maks Wywiał z klasy VI b.
Wybrani zostali ukoronowani przez Panią Dyrektor. Otrzymali nagrody, zaś wszystkim Najmilszym
z poszczególnych klas i Utalentowanym wręczono słodkie upominki.
Najmilszym 2015 roku oraz wszystkim reprezentantom klas serdecznie gratulujemy, zaś Utalentowanym życzymy, by rozwijali swoje wspaniałe umiejętności. 
 Święto Szkoły - galeria

ZABAWA KARNAWAŁOWA

11 lutego odbyła się w naszej szkole dyskoteka. Uczniowie klas IV-VI bawili się w strojach i maskach karnawałowych. W trakcie dyskoteki odbył się klasowy
konkurs karaoke.
Oto wyniki rywalizacji:
I miejsce:klasa VIA
II miejsce: klasa IVA
III miejsce: klasa IVC.
Nasi uczniowie mogli również zatańczyć wspólnie tańce synchroniczne, których uwieńczeniem była belgijka.Wszyscy świetnie się bawili. 

ŻABA SZKOLNA MA JUŻ 10 lat!

Gazetka szkolna redagowana w Szkole Podstawowej nr 130 obchodzi 10 urodziny.
Przez redakcję przewinęło się dziesiątki, a może i setki uczniów poszukujących ciekawych tematów. Oczywiście historia dziennikarskich działań w naszej szkole jest jeszcze dłuższa. Już bowiem w 1995r. wydawana była „Bombowa Gazetka”, później „Efemeryda”, „Junior”, by w listopadzie 2004r. przekształcić się w „Żabę Szkolną – gazetkę, która coś kuma”. Opiekunkami szkolnej redakcji była początkowo p. Anna Korzeniowska, obecnie p. Teresa Baran.
Dzięki redagowaniu własnej gazetki możemy dzielić się swoimi pasjami, zamieszczać wiersze i opowiadania, polecać wartościowe książki, filmy, spektakle teatralne, zachęcać do słuchania ciekawej muzyki, dostarczać rozrywki i wreszcie informować o tym, co ważnego dzieje się w naszej szkole. Możemy przeprowadzać wywiady, poddawać krytyce to, co nam się nie podoba. Oprócz tego jesteśmy organizatorami wielu konkursów z nagrodami, które zawsze cieszą się dużą popularnością. Czasami przygotowujemy dla uczniów niespodzianki. W ciągu tych wielu lat nasza gazetka bardzo się zmieniała. Obecnie wydajemy ją w wersji internetowej oraz papierowej (rozszerzonej).
SP130 Szkołą z Kulturą!!!

„W dniu 17 grudnia w Teatrze Groteska odbyła się uroczysta, Wielka Gala Finałowa Kontrrewolucji Kulturalnej, podczas której podsumowaliśmy całoroczną
kampanię i wyłoniliśmy laureatów organizowanych przez nas konkursów. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością Ambasadorowie Kontrrewolucji Kulturalnej:

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski b. Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny prof. Zbigniew Ćwiąkalski Muzyk i kompozytor Zygmunt Konieczny Zastępca Naczelnika Wydziału Sztabu Policji podinsp. Paweł Płużyczka Dyrektor Telewizji Polskiej oddział Kraków Leszek Dziura
Szef Biura Reklamy Telewizji Polskiej oddział Kraków Mariusz Süss Aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie Leszek PiskorzZałożyciel i Redaktor Naczelny Miesięcznika "Kraków" Jan Pieszczachowicz” /ze str. http://kkrewolucja.pl/aktualnosci/kontrrewolucja-kulturalna-podsumowana

Nasza szkoła wzięła udział w konkursie Szkoła z Kulturą i od 19 lutego 2014r. w jego I etapie tworzyła kalendarz kulturalnych wydarzeń w placówce i w naszym mieście. II etap trwający od 15 września do 10 grudnia obejmował realizację pięciu konkursowych zadań. Klasa 4b w ramach zadania nr 2 w teledysku promowała idee Kontrrewolucji Kulturalnej /www.youtube.com/watch?v=Mo-vRuKrz0o, a uczeń kl. 6b Mateusz Rojek wykonał plakat piętnujący przejawy konsumpcyjnego, bezrefleksyjnego stylu życia. W realizację konkursowych zadań włączyli się nie tylko uczniowie, ale i ich rodzice i dziadkowie pomagając w stworzeniu fotoreportażu „Lektury dziadków i rodziców” i „Złotej dziesiątki literatury klasycznej”. Na początku listopada podczas zebrań z rodzicami przeprowadziliśmy
też Spis Powszechny Ludzi Kulturalnych i dzięki naszej akcji do grona Pięknych Kulturalnych dołączyło ponad 150 osób. Wszystkie publikacje naszej szkoły są
dostępne na stronie: http://kkrewolucja.pl/szkola/szkola-podstawowa-nr-130-w-zsp-nr-5

Nasze działania zostały wysoko ocenione przez świetne jury i przyznano nam I miejsce w konkursie, statuetkę i zaszczytne miano Szkoły z Kulturą.

Do innej kategorii konkursowej – Prometeusze Kultury – zostało nominowanych pięcioro nauczycieli naszej szkoły: Anna Korzeniowska, Paweł Szafarski,
Agnieszka Brągiel, Jadwiga Kiełbasa i Barbara Boruta./ http://kkrewolucja.pl/prometeusze-kultury Wśród piętnastu półfinalistów znalazła się polonistka Anna Korzeniowska.

Szkoła z Kulturą to kolejny, po Szkole z Klasą / otrzymany w I edycji konkursu w 2004r./ znaczący tytuł naszej placówki. Zobowiązuje do
ciągłych starań o wysoką jakość pracy szkoły. A ta jest wynikiem harmonijnego współdziałania nauczycieli, uczniów i rodziców. Cieszymy się zewspółdziałania, które przynosi tak spektakularne efekty!

Andrzejki

Nasi uczniowie z radością wzięli udział w tegorocznych, tradycyjnych andrzejkach. 26 listopada 2014 r. uczniowie klas 4-6 bawili się podczas andrzejkowej dyskoteki, a 27 listopada 2014 r. ich młodsi koledzy z klas 1-3 uczestniczyli w zabawie andrzejkowej prowadzonej przez profesjonalnych wodzirejów. Podczas tych zabaw każdy mógł zaspokoić swoją ciekawość i dowiedzieć się co go może czekać w przyszłości, udając się do specjalnie przygotowanych w tym celu kącików wróżb.

KONKURS RECYTATORSKI
27 listopada 2014r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, do którego przystąpili wybrani przez nauczycieli języka polskiego uczniowie najlepiej prezentujący twórczość Ludwika Jerzego Kerna w przeprowadzonych wcześniej eliminacjach klasowych. Tegoroczny konkurs przebiegał na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Uczniowie klas IV-VI doskonale interpretowali niezwykle ciekawą i zabawną twórczość poety, a także fantastycznie bawili się słowem. Po raz pierwszy w historii konkursu jury przyznało nagrodę specjalną GRAND PRIX dla najlepszych, którzy będą reprezentować naszą szkołę w konkursie międzyszkolnym.

Wyniki:
Nagrodę GRAND PRIX otrzymują:
             Ignacy Kieblesz z klasy 4c
             Aleksandra Skowronek z klasy 6b
             Julia Zych z klasy 5a

I miejse: Antoni Półtorak z klasy 4a
II miejsce: Joanna Bartłomowicz z klasy 6b
                 Amelia Sobczyk z klasy 5b
III miejsce: Alicja Głogowska z klasy 4c
                Iga Jaworska z klasy 4c
                Aleksandra Myrta z klasy 4a
                Milena Wywiał z klasy 4b
                Amelia Ziarkowska z klasy 4b
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!
Święto Odzyskania Niepodległości

Śpiewanie patriotycznych pieśni w przeddzień Święta Odzyskania Niepodległości to już nasza szkolna tradycja. Repertuar jest co roku nieco modyfikowany
przez nauczyciela muzyki Pawła Szafarskiego, dzięki czemu uczniowie znają już wiele niepodległościowych pieśni. Historyk, Maciej Kużdżał ciekawymi komentarzami do śpiewanych utworówwprowadził uczestników spotkania w podniosły nastrój związany z naszym narodowym świętem. Tego dnia uczniowie wykonywali też patriotyczne kotyliony oraz mapy Krakowa, województwa małopolskiego i Polski uwzględniające miejsca szczególne historycznie.
 
GRA TERENOWA ŚLADAMI NIEPODLEGŁOŚCI


Dnia 7 listopada 2014 roku wybrani uczniowie z klas szóstych wraz z dwoma nauczycielkami uczestniczyli w grze Śladami Niepodległości. Wyprawę rozpoczęliśmy w Muzeum Historycznym Krzysztofory, gdzie prezentowaliśmy przygotowane wcześniej koszulki, przedstawiające orła na tle biało-czerwonej flagi. Dzięki zaangażowaniu jednej z mam oraz wszystkich uczestników gry, prezentowały się wyjątkowo. Podczas wykładu w muzeum dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o Krakowie w okresie I wojny światowej. Zdobyta wiedza była nam niezbędna do zrobienia wielu zadań. Otrzymywaliśmy je w poszczególnych punktach. Na szczęście nie były one bardzo oddalone od siebie. Pierwsze z zadań wykonaliśmy na Rynku, drugie, przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Trzeci punkt znajdował się przy kościele św. Piotra i Pawła. Ostatnie zadanie otrzymaliśmy na Wzgórzu Wawelskim. Wszystkie pytania i zadania dotyczyły Twierdzy Kraków. Dowiedzieliśmy się między innymi, gdzie rozmieszczone były forty, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców Krakowa, jakie obiekty podczas wojny znajdowały się na Wawelu. Na mecie pięcioro naszych przedstawicieli pisało test, reszta delektowała się pyszną grochówką.  
Okazało się, że zajęliśmy 3 miejsce i czeka na nas nagroda.
Taki sposób świętowania rocznicy odzyskania niepodległości jest dla nas bardzo ciekawy.                                      Jasiek Górecki

Bezpieczne miasto

23 października 2014r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w grze terenowej „Bezpieczne miasto” organizowanej przez Straż Miejską i Multikino. Przez 90 minut dziesięcioosobowe zespoły /również z innych szkół/ rywalizowały w ciekawych konkurencjach związanych z
bezpieczeństwem na drodze, udzielaniem pierwszej pomocy, ekologią. Trudywspółzawodnictwa zostały nagrodzone słodkimi niespodziankami zafundowanymiprzez Organizatorów. Spotkanie zakończyła projekcja filmu „Pudłaki”.

KONTRREWOLUCJA KULTURALNA.

6 i 7 listopada podczas zebrań z rodzicami propagowaliśmy idee Kontrrewolucji Kulturalnej – akcji zainicjowanej przez krakowski teatr „Groteska”. Przeprowadzaliśmy Spis Powszechny Ludzi Kulturalnych i dzięki nam do tego świetnego grona w ciągu dwóch dni dołączyło ok. 150 osób.
 „Poprzez kampanię pragniemy przypomnieć i ocalić wartości, których nośnikiem jest KULTURA – jej walory etyczne i estetyczne.
Chcemy społeczeństwu uświadomić, że KULTURA nie jest zbędnym luksusem, ale wyróżnikiem, a wręcz obowiązkiem każdego człowieka cywilizowanego. Mamy przekonanie, że kampania Teatru Groteska znajdzie wielu sojuszników, posiadających świadomość dramatycznych zaniedbań w sferze kultury i zdolnych do skutecznych działań pro kulturowych. KONTRREWOLUCJA KULTURALNA realizowana będzie poprzez liczne akcje o różnorodnym charakterze. Jej odbiorcami są zarówno szkoły i placówki edukacyjne wraz z Pedagogami – jako naturalni sojusznicy Teatru w prowadzeniu edukacji kulturalnej – jak również instytucje powiązane z szeroko rozumianą KULTURĄ. Nie zapominamy przy tym o odbiorcach indywidualnych – wszystkich tych, którym dobro kultury leży na sercu.
Zapraszamy wszystkich ludzi kulturalnych do aktywnego udziału w poszczególnych akcjach – subskrypcji w spisie „PIĘKNI KULTURALNI”, głosowaniu w „LITERACKIEJ LIŚCIE PRZEBOJÓW”, śledzenia kolejnych spotkań „KODU MISTRZÓW” – i zgłaszania się do współpracy!” /ze strony: http://kkrewolucja.pl/ Nasza szkoła bierze udział w konkursie „SZKOŁA Z KULTURĄ”.
 Czy otrzymamy to zaszczytne miano, dowiemy się już w grudniu. 
TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

 Przystępujemy do 16 edycji Tygodnia Edukacji Globalnej W tym roku obowiązuje temat: "Bezpieczeństwo żywności" TEG 2014 odbędzie się w dniach 15 - 23 listopada.Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży. Ideą Tygodnia jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Inicjatywy Tygodnia mają przyczynić się do pobudzenia aktywności młodych ludzi na rzecz bardziej sprawiedliwego świata, ukazywać konkretne możliwości zaangażowania i uświadomić im w tym kontekście odpowiedzialność za własne działania. 

XIV Dzień Papieski

14 października 2014 r. w naszej szkole uczniowie wraz z nauczycielami świętowali XIV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II- Świętymi bądźcie.”Uczniowie z przygotowanych przez siebie materiałów z zaangażowaniem wykonywali albumy poświęcone polskim świętym , plakaty na , których zaznaczali miejsca w Krakowie związane z osobąJana Pawła II.Ciekawe prace ozdobiły salę 41 ,będą również służyć jako pomoc dydaktyczna na katechezie .

KRAKOWSKI BIEG RODZINNY PO UNII EUROPEJSKIEJ
 Dniu 7 października 2014 r. (wtorek) o godz. 17.00 odbyły się na boisku naszej szkoły eliminacje do krakowskiego biegu rodzinnego
Rejestracja zawodników rozpoczęła się o godz. 16.30. Do startu przystąpiło 60 par uczeń/rodzic. Każda para, pokonując dystans 500 m, przebiegła  w sumie kilometr trasy.Liczył się udział i pokonanie dystansu a nie wynik. Bieg okazał sie świetną imprezą itegrującą dzieci i rodziców.Po biegu wszyscy byli bardzo zadowoleni a uczniowie otrzymali pamiątkowe medale.

KLASY SZÓSTE NA WYCIECZCE W WARSZAWIE

        W dnaich od 1 do 3 października klasy szóste zwiedzały naszą stolicę.
Pobyt zaczęli od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. 
W trakcie kilkugodzinnego pobytu uczniowie przeprowadzili liczne doświadczenia naukowe.
Nastepnego dnia zwiedzili Zamek Królewski, Starówkę, Barbakan. Odpoczywali w Parku Łazienkowskim, zobaczyli siedziby najwyższych władz państwowych. Dzień zakończyli przejażdżką metrem. Ostatniego dnia odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, 
w którym między innymi obejrzeli przejmujący film "Miasto ruin". Wizyta w pięknym Pałacu 
w Wilanowie oraz krótki spacer po ogrodach królewskich zakończyły ten niezwykle udany wyjazd. Słoneczna pogoda i miła atmosfera towarzyszyły wycieczce.

Udział szkoły w Mistrzostwach Świata w piłce siatkowej

W dniu 2.09.2014 r  klasy IV -VI  wraz z nauczycielami udaly się do Kraków Areny na mecz Mistrzostw Świata w piłce siatkowej. Oglądaliśmy tam spotkanie reprezentacji Iranu i USA . Uczniowie naszej szkoły dopingowali reprezentację USA . Mecz jak przystało na Mistrzostwa Świata stał na bardzo wysokim poziomie, był niezwykle zacięty i wyrównany. Niestety, pomimo super przebrania i żywiołowego dopingu naszych uczniów,  po bardzo wyrównanej walce reprezentacja Stanów Zjednoczonych przegrała 2:3.
Akcja sprzątania świata

19.09 2014 nasza szkoła wzięłą udział  w corocznej Akcji Sprzatania Świata. W tym roku klasy piąte posprzatały teren wokół szkoły oraz częściowo rejon os. Oświecenia. Zebrano kilkadziesiąt worków śmieci. Zadanie to kolejny raz uświadomiło nam jak niezbedna jest ochrona przyrody w życiu codziennym.
Kliknij, aby edytować treść...
Kliknij, aby edytować treść...

Kliknij, aby edytować treść...