Rok szkolny 2018/19
Sztafeta na uczczenie 100-lecia Niepodległości
Pod koniec października klasy VI - VIII i III gimnazjum uczestniczyły w biegu sztafetowym na uczczenie 100-lecie Niepodległości.
Każda klasa wystawiła drużyny mieszane w barwach narodowych.Zawody dostarczyły uczestnikom i kibicującym dużo emocji.

TWINPINGS
Dnia 20 września klasa 4b i 4d pojechały do Parku Rozrywki Twinpigs w ramach wygranej w konkursie. W Parku Rozrywki dzieci miały okazję  skorzystać między innymi z parku linowego, wspinaczkowego wulkanu,  łowienie złota i rybek, koło młyńskie Far West, family Coaster, karuzeli trapera, z wioski indiańskiej oraz z muzeum Ognia i wielu, wielu innych atrakcji. To był naprawdę dobrze spędzony dzień.
Warsztaty towarzyszące Targom Książki w naszej szkole

Dzięki inicjatywie nauczycielki szkolnej biblioteki Jolany Pytel 26 października uczniowie klasy 4d i 6b uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Adama Hemera, przedstawiciela wydawnictwa Akapit Press.
Jak ma na imię Uran? — zajęcia wokół książki Jak wytrzymać z moim bratem, czyli planeta Stanleya Chrisa Judge’a
Podczas spotkania były rozmowy o prehistorii i wszechświecie oraz o trudnych relacjach z braćmi i siostrami. Na zakończenie uczniowie kl. 4d spróbowali swych sił w kosmicznym quizie.
Buszujący w necie? — zajęcia wokół książki Kłamstwo Care Santos.Podczas zajęć uczniowie kl. 6b rozmawiali o niejednoznacznych i trudnych wyborach, o tym, czym jest pierwsze wrażenie i jak się je „robi”w internecie. Przeczytali fragmenty książki i redagowali metafory.

Wspólnie uczymy się odpowiedzialności za naszą planetę!

W piątek, 21 września uczniowie Szkoły po raz kolejny ochoczo włączyli się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata", w ramach której zbieraliśmy śmieci z terenów zielonych w naszej okolicy.
Akcja, podczas której zebraliśmy kilkanaście worków odpadów zalegających na uliczkach i placach nie tylko przyczyniła się do zwiększenia estetyki osiedla, lecz także uwrażliwiła nas na kwestie ochrony środowiska, dbałości o otoczenie oraz skrawek świata, na którym żyjemy. Wszystkim uczniom dziękujemy za uczestnictwo – to od Was zależy nasza wspólna przyszłość!"

Mądrzy Cyfrowi w akcji

Podczas ostatniego tygodnia wakacji uczestniczyliśmy w projekcie ,,Mądrzy Cyfrowi’’.Wzięło w nim udział dwunastu uczniów z klas ósmych i jeden z klasy siódmej.Koordynatorkami tego przedsięwzięcia były: nasza polonistka pani Anna Korzeniowska i pani Jolanta Pytel z biblioteki.
Podczas warsztatów rozmawialiśmy o wartościach moralnych, jakie znamy, czym dla nas są, które są najważniejsze oraz czym się w życiu kierujemy.
Podczas kolejnych dni projektu poznawaliśmy różne programy graficzne takie jak: Canva,Padlet, Thinglink oraz tworzyliśmy mapy empatii.
Drugiego dnia warsztatów nasz kolega Antek nagrał krótki filmik z ujęciami z drona; jak wygląda dzień z mądrymi cyfrowymi. We środę udaliśmy się do centrum handlowego Serenada, aby przeprowadzić krótkie wywiady z przypadkowymi ludźmi, klientami galerii.
Zadawaliśmy jedno kluczowe pytanie : „Jakie są dla pani/ pana najważniejsze wartości moralne?”. Uzyskaliśmy przeróżne odpowiedzi, ale najczęściej pojawiała
się rodzina. Oprócz niej: uczciwość, miłość, przyjaźń, samoakceptacja, wiara, honor, prawdomówność, troska i wiele innych.
Czasami w ogóle nie uzyskaliśmy odpowiedzi…niestety! Każda z grup, na które podzieliliśmy się pierwszego dnia, wybrała sobie jedną z wartości moralnych jako
szkielet i budowała na niej cały projekt. Tworzyliśmy personę, aby jeszcze lepiej zrozumieć wartości. Każdaz grup jest w trakcie nagrywania filmu promującego wartości moralne i pokazującego, jak dokonać zmiany społeczne we własnym środowisku. Więcej szczegółów na temat filmów możecie spodziewać się
niebawem. Celem projektu ,,Mądrzy Cyfrowi’’ jest próba rozwiązania problemów z jakimi borykają się uczniowie na całym świecie a także dorośli ludzie.
Mimo, że warsztaty odbyły się w ostatni dzień wakacji, to spędziliśmy świetny je miło i na pewno dużo z nich wynieśliśmy.
Rok szkolny 2017/18
Zakazana Szkoła

Okupacyjna rzeczywistość: brak możliwości kształcenia, kultury i rozrywki. Do tego łapanki i wywózki, nieustanny terror.
15 marca w centrum Krakowa klasa 7b wzięła udział w grze miejskiej „Zakazana szkoła”, przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych i średnich.
Przybliżyła ona historię tajnego nauczania w mieście, prowadzonego w latach niemieckiej okupacji przez wykładowców akademickich Uniwersytetu
Jagiellońskiego.
Klasa uczestniczyła również w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Tajne Nauczanie w Colegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Konkurs Kaligraficzny

9 marca 2018r przeprowadzony został VI Szkolny Konkurs Kaligraficzny.
Wzięło w nim udział 28 uczniów klas 4-7.
Nazwiska zwycięzców i ich prace prezentowane są w antyramach przy sali 36.
Zdjęcia z konkursu.

GRUNT TO DOBRE WYCHOWANIE – ŚWIĘTO SZKOŁY
Podczas tegorocznego Święta Szkoły podsumowaliśmy całoroczny program „Grunt to dobre wychowanie” i wybraliśmy uczniów, którzy uzyskali prestiżowy tytuł Damy i Gentelmana Szkoły
w 2018 r.
Na początku, dzięki sugestywnej recytacji utworu J. Brzechwy „Kwoka” w wykonaniu Zbyszka
Skawińskiego z klasy 6b, wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: Co to jest dobre wychowanie.
Podczas trwania uroczystości uczniowie mogli popisać się znajomością savoire vivru, na wybiegu
prezentowali modę na różne okazje, przybliżali zasady dobrego wychowania, przedstawiając pomysłowe plakaty. Mieli też możliwość, by wykazać się talentem poetyckim, tworząc wiersze
o grzeczności.
Starsze klasy przygotowały pięknie nakryte stoły w prawdziwie artystycznych odsłonach.
Po naszym spotkaniu nikt już nie będzie się zastanawiał, kto komu pierwszy podaje rękę, kto pierwszy mówi dzień dobry, jak zachować się w autobusie i szkolnym sekretariacie.
Wszyscy zostaliśmy absolwentami Akademii Dobrych Manier, zaś wspomniany na początku tytuł
otrzymali: Karolina Sysło z klasy 7c i Antoni Półtorak z klasy 7a.
Gratulujemy i wierzymy, że będą prawdziwymi ambasadorami dobrych manier w naszej szkole.
                                                                                          T. Baran 
LEKCJA ZOOLOGII
Poniżej zamieszczamy fotorelację z ciekawej lekcji zoologii, na której uczniowie klas 4-7 mogli z bliska zobaczyć egzotyczne zwierzęta m.in. pająki ptaszniki, karaczany azjatyckie,aksolotla, jeszczurki i węże.
PAMIĘĆ POKOLEŃ
„Pamięć Pokoleń” to program Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie skierowany do szkół województwa małopolskiego, polegający na zorganizowaniu stałej opieki nad miejscami pamięci narodowej, w tym nad grobami osób zasłużonych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej oraz ofiar systemów totalitarnych. Program został objęty patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.
W ramach tego programu uczniowie naszej szkoły - uczestnicy Koła Przyjaciół Starego Krakowa opiekują się zbiorową mogiłą Powstańców Warszawskich , która znajduje się na Cmentarzu Rakowickim ( kw. LXXVII).

"Za Naszą Wolność i Waszą"

W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i z okazji setnej rocznicy utworzenia Wojska Polskiego 24 stycznia 2018r.
 klasa 7b wzięła udział w zajęciach przybliżające działalność polskiej armii w pierwszej połowie XX wieku.
Uczniowie odwiedzili Muzeum AK, poznali przebieg walk o niepodległą Polskę i jej granice, dowiedzieli się na czym polegała działalność Armii
Krajowej. Na koniec zajęć odbyła się gra terenowa po ekspozycji Muzeum. W jej trakcie uczestnicy pracując w grupach
wcielili się w żołnierzy wywiadu, a ich zadaniem było m.in. wypełnienie tajnego raportu i odnalezienie ukrytegoszyfru.

Biegiem po niepodległość.
Kościuszko był grafikiem!
Sienkiewicz (pod pseudonimem Maria) wygrał konkurs na nazwę kartki pocztowej (pocztówki) przesyłanej znajomym! Klacz Józefa Piłsudskiego – najmodniejsze
puzzle 2017roku! „Trza być w butach na weselu!”- Panna Młoda z „Wesela” Wyspiańskiego o wyznacznikach ślubnej mody.

Niezwykle ciekawe zadania, ponad tysiąc uczestników, dreszczyk emocji – to najlepsza charakterystyka gry terenowej „Śladami Niepodległości”, w której
10 listopada uczestniczyły dwie drużyny z naszej szkoły: klasa 7b pod opieką pani Anny Korzeniowskiej i międzyklasowy zespół złożony z
uczniów kl. 6a, 6b, 7a i 7c pod kierunkiem pań: Agnieszki Brągiel i Teresy Baran. Wprawdzie nie udało nam się ukończyć gry (kolejki w punktach kontrolnych
i duże odległości do pokonania), ale uciecha z zabawy i wiedza pozostają.Świetny sposób na uczczenie Święta Niepodległości!
"Wspólnie uczymy się odpowiedzialności za naszą planetę!

W piątek 21 września uczniowie Szkoły po raz kolejny ochoczo włączyli się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata", w ramach której zbierali śmieci z terenów zielonych w naszej okolicy.
Akcja, podczas której zebraliśmy kilkanaście worków odpadów zalegających na uliczkach i placach, nie tylko przyczyniła się do zwiększenia estetyki osiedla, lecz także uwrażliwiła nas na kwestie ochrony środowiska, dbałości o otoczenie oraz skrawek świata, na którym żyjemy.
Wszystkim uczniom dziękujemy za uczestnictwo – to od Was zależy nasza wspólna przyszłość!"

Dzień Papieski i wybory do Samorządu Szkoły

W tym dniu, 16 października 2017 r. miały u nas miejsce  obchody Dnia Papieskiego w
dwóch blokach (dla „starszych” i dla „młodszych”) pod tegorocznym wezwaniem i hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją”, realizowane w formie projektów plastycznych, muzycznych i komputerowych (funpage, strona internetowa JP2) oraz w późniejszych godzinach czyli od 11.00 - 13.00 poprzedzone silną,dwutygodniową kampanią przedwyborczą - wybory do Samorządu Szkolnego w Szkole Podstawowej.
 W naszym gimnazjum – klasach II i III - samorząd ukonstytuował się dwa tygodnie wcześniej.
 Wyniki poniedziałkowego głosowania i samych wyborów - opublikowali opiekunowie Samorządu uczniowskiego - jeszcze tego samego dnia. Te dwa wydarzenia mają u nas mocną tradycję i wiąże je razem nić aktywności uczniowskiej pod okiem opiekunów i wychowawców.
 Już dziś, po wyborach oba organy samorządowe naszego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 5 ze swoimi opiekunami – zapowiedziały pełną i owocną, mamy też nadzieję, urozmaiconą współpracę w roku szkolnym 2017/2018. Tym bardziej, że z dużym naciskiem nadziałania w obszarze wolontariatu i dzieł charytatywnych. 
WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOŁY
W poniedziałek 16.10. uczniowie naszej szkoły wybierali swoich przedstawicieli w wyborach
samorządowych. Z każdej klasy kandydowało dwóch uczniów, a każdy uczeń mógł oddać jeden głos na wybranego ucznia.
Wybory zostały poprzedzone kampanią przedwyborczą. Każdy kandydat przygotował swoje obietnice
przedwyborcze. Z propozycjami poszczególnych kandydatów uczniowie mogli się zapoznać w trakcie konferencji przedwyborczych, które odbyły się tydzień wcześniej. Programy można było również przeczytać w głównym holu szkoły.
Wierzymy, że każdy uczeń oddał głos na najlepszego kandydata.
W tym roku Radę Samorządu Szkoły tworzą:
1. Nicole Paolucci 7c
2. Zofia Gąsior 3b
3. Jegor Choruszko 7b
4. Michał Brzoza 6a
5. Witek Mikołajczyk 3c
6. Honorata Gębala 5a
7. Martyna Mucha 3a
8. Tomasz Rojek 5c
9. Zuzanna Szopa 3e
10. Mateusz Piecuch 3d
11. Julia Kotlarska 6a
12. Milena Wywiał 7b
Już wkrótce pierwsze spotkanie i pierwsze działania.
Życzymy dotrzymania wszystkich obietnic przedwyborczych.
Nad pięknym, modrym Dunajem

Und zum Schluß bringt noch einen Gruß
Uns'rer lieben Donau, dem herrlichen
Fluß!
(…)Hell vom Morgenglanz
Spiegelt sich in deiner Wellen Tanz.
I wreszcie przynosi pozdrowienie
Nasz drogi Dunaj, piękna rzeka!
(…)Jasny poranny połysk
Odbija się w twoich falach.
Tak brzmi fragment tekstu Franza von Gernertha , który powstał do najsłynniejszego walca Johanna Straussa II Nad pięknym modrym Dunajem.
Mieliśmy /uczniowie klas siódmych SP 130 i II, III klas G 39 wraz z nauczycielami/ szansę to sprawdzić podczas dwudniowej wycieczki Kraków –Brno - Bratysława –Wiedeń– Kraków 6 i 7 listopada 2017r. Dzięki noclegowi na statku pod stopami czuliśmy fale Dunaju (o tej porze nie był modry), kusiło nas, żeby zatańczyć Walc cesarski w Schonbrunn, Pełną parą przejechaliśmy Ringstraße,grała w nas Wiedeńska krew podczas wyjazdu na Donauturm.
Posmakowaliśmy też Życia artysty, podziwiając nocne pejzaże z Bratislavský’ego hradu, poranne naddunajskie mgły oraz magiczne widoki z Věž Staré Radnice w Brnie.
Anna Korzeniowska

Targi Książki
W dniu 27 października 2017 r. grupa 13 uczniów z klas 6b i 7b, pod opieką nauczyciela bibliotekarza uczestniczyła na XXI Targi Książki. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość spotkania nie tylko znanych pisarzy czy poetów (Wojciech Cejrowski, Martin Widmark), ale także postacie z komiksów.Uczestnicy mieli możliwość udziału w grach, spotkaniach, które odbywały się na
terenie Targów.
Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

W naszej szkole w spotkaniu na sali gimnastycznej zgromadziło się 18 października blisko 200 osób z klas VII oraz gimnazjum wraz z opiekunami,  aby wysłuchać porad – jak ochronić siebie i bliskich przed dramatem niewolniczej pracy ponad siły, porwania, wykorzystania. Uczniowie uzyskali wiedzę o zjawisku    i zdobyli przekonanie, jak wiele zależy od nas samych, jak możemy pomagać ofiarom „współczesnego niewolnictwa”. Jak wygląda ten proceder handlu ludźmi    w świetle prawa, ale też - jak zapobiegać zjawisku, nie dać się zachęcić nierealnym i pozornie „wyjątkowym okazjom” i propozycjom dawanym „z zaskoczenia”.
Ten dzień został szczególnie uczczony przez klasę 7 poprzez przygotowanie i wystawienie pantomimy, która zobrazowała walkę dobra ze złem postaci czarnych i białych, gdzie dzięki współpracy i powolnemu uwalnianiu kolejnych osób to właśnie dobro triumfuje. Prelekcję poprowadziła p. asp. Monika Oraczko.
Więcej na temat  Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi : http://krakow.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/europejski-dzien-przeciwko-handlowi-ludzmi

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
26 września uczniowie naszej szkoły włączyli się po raz drugi w obchody Europejskiego Dnia Języków.
Klasy przedstawiły podstawowe słownictwo (liczebniki, kolory, dni tygodnia) w wylosowanych językach. W tym roku skoncentrowaliśmy się na językach mniej popularnych, ale używanych w krajach, w których często spędzamy wakacje. Zaprezentowane to:
bułgarski, ukraiński, albański, turecki, portugalski, irlandzki, holenderski, fiński i norweski.

Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:
  • ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków, jak również konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
  • promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
  • propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.

Rok szkolny 2016/17


ODMIENIENI PRZEZ BOŻE NARODZENIE
-Huraaa! Mam rolę w szkolnym przedstawieniu.
-Koleżanka będzie grała Matkę Boską
.-Na następny tydzień mamy nauczyć się tekstu. A ja mam trochę tego… Ale dam radę.
-Za trzy dni pierwsza próba!
-Ojej! Ale ten czas leci, już jutro próba generalna
.-Coraz częściej od Pani słyszymy: -Dajcie z siebie wszystko!
-Rano mama mówiła, że nawet we śnie byłem diabełkiem. Mamrotałem tekst pod nosem. -Na plastyce zrobiliśmy z tysiąc gwiazdek do dekoracji. -Dekoracja taka ładna! Piękna, złota gwiazda unosi się nad szopką. -Jeszcze „szlifujemy” grę na scenie. Aż przyszedł dzień, kiedy stajenka betlejemska z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem zajęła centralne miejsce. Cała społeczność Stotrzydziestki spotkała się, aby świętować narodziny Bożej Dzieciny przy dźwiękach kolęd, zapachu choinki, wpatrując się sceny spektaklu: „Odmienieni przez Boże Narodzenie”.
-O! Widzę moją mamę.. i mamę mojej koleżanki!
-Bardzo się denerwuję. Mam lodowate ręce z nerwów.
-Musi być dobrze…
„Bóg odwiedza nas często, ale jeszcze częściej nie ma nas w domu”- mówi afrykańskie przysłowie.
W tegorocznym spektaklu główny bohater - niegrzeczna klasa, uległa pysze, złośliwości, naiwności. Ta niesforna klasa, wmówiła sobie, że własnymi siłami odróżni dobro od zła. Szybko jednak przekonała się, że własnymi siłami potrafi tylko pomieszać dobro i zło, krzywdzić samych siebie i innych. Ale za namową anioła, spotkała się z Nowonarodzonym i w odpowiednim momencie powiedziała: STOP. „Jezus w waszych sercach się narodził, więc już nie pozwólcie, by was diabeł zwodził. ”Dzieci tej klasy stały się kimś, kto kocha, jest dobry, szanuje innych, daje im radość. Odeszli od żłóbka Bożej Dzieciny w codzienny trud z nowymi siłami i uciszonymi sercami. Spektakl: „Odmienieni przez Boże Narodzenie” pozwolił na chwilę zatrzymać się w codziennej gonitwie, wprawić w zadumę  i dostrzec to, co w życiu jest ważne. Życzenia płynące ze sceny, od dzieci, wzruszyły widzów i wycisnęły łzy z niejednego oka.
 Ale po przedstawieniu posypało się podziękowań i słów zachwytu!
- Nasza Pani była taka wzruszona…
- Pani drogą mailową, wieczorem przesłała nam wszystkim jeszcze raz podziękowania mówiąc, że nie mogłaby zasnąć, gdyby nie powiedziała: DZIĘKUJĘ.
- Czuliśmy na naszych policzkach takie wilgotne ciepło, które łączyło się ze łzami naszych mam i spływało do serc. 
ROWEROWE MIKOŁAJKI
W piątek 09.12.w naszej szkole odbyły się Rowerowe Mikołajki, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 130 oraz program STARS z Gimnazjum 39.
Uczniowie klas IV-VI zaprezentowali się w kreacjach łączących elementy mikołajkowe z jazdą na rowerze oraz sprawdzili swą znajomość przepisów ruchu drogowego.
Bezkonkurencyjna okazała się reprezentacja klasy IVa.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałe przebrania i świetną zabawę. 
Międzyszkolny Turniej szkół Dzielnicy XV z okazji 11 listopada

18.11.2016 r tradycyjnie w naszej szkole odbył się Turniej z okazji 11 listopada pod patronatem Rady Dzielnicy XV.
W rozgrywkach piłki siatkowej dziewcząt  I miejsce zajęła nasza szkoła. Gratulujemy!!!!
W piłce nożnej chłopców zajęliśmy IV miejsce.
Uczestnicy dostali dyplomy i medale a na koniec była tradycyjna pizza. 
GRA TERENOWA "ŚLADAMI NIEPODLEGŁOŚCI"
Już po raz kolejny 10 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami (p.A. Brągiel, p. T. Baran
i p. A. Korzeniowską) wzięli udział w grze terenowej "Śladami Niepodległości". Bohaterem był cesarz Austro -Węgier Franciszek Józef I. Reprezentacja klasy 5a, 5b, 6a i 6c zajęła I miejsce w kategorii: Strój i prezentacja oraz III miejsce za całą grę.Podczas uroczystej gali uczniowie odebrali zasłużone nagrody, między innymi darmowe wejściówki do Centrum Wspinaczkowego oraz warsztaty w Muzeum Historycznym. GRATULUJEMY!
Pełniejsza relacja znajduje się na stronie gazetki szkolnej /platforma junior media - dostęp bezpośrednio ze strony internetowej szkoły/.


SPOTKANIE Z PISARKĄ KATARZYNĄ RYRYCH

W dniu 15 grudnia 2016 r. grupa 11 osób z ze Szkoły Podstawowej 130 i Gimnazjum 39 uczestniczyła w spotkaniu z pisarką panią Katarzyną Ryrych. Spotkanie odbyło się Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na ul. Rajskiej 2 w Krakowie. Uczestnicy spotkania mieli możliwość porozmawiania, zadawania pytań, uzyskania autografu pisarki.

WIZYTA W KRAKOWSKIM POGOTOWIU RATUNKOWYM
25.10.2016r. klasa 6c wybrała się do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, które świętowało 125 lat swojego istnienia. Dowiedzieliśmy się, iż było pierwszym w Polsce, drugim w Europie, po Wiedniu - pogotowiem ratunkowym.
Na żywo mogliśmy podglądać pracę dyspozytorów. Ćwiczyliśmy pod okiem ratowników udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Nauczyliśmy się, że najważniejszy jest ratownik i czas, w jakim może udzielić pomocy. 

Międzynarodowy projekt Krokus
W naszej szkole do projektu Krokus przystąpili uczniowie kl IV- VI. Koordynatorem jest nauczyciel historii i społeczeństwa AgnieszkaBragiel.
Głównym pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście i Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.
W ramach tego projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów, które posadzone jesienią, zakwitną pod koniec zimy.
Kwiaty te mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar - krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.
Celem projektu jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu oraz rozbudzenie świadomości dotyczącej problemu dyskryminacji, uprzedzeń, nietolerancji i fanatyzmu.
W dnie 4 listopada posadziliśmy nasze cebulki , było ich 202 - tyle, ilu jest uczniów w klasach
IV- VI.

WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOŁY
14.10. w Dzień Edukacji Narodowej tradycyjnie w naszej szkole odbyły się wybory do Szkolnej Rady Uczniowskiej. Wybory były poprzedzone kilkudniową kampanią przedwyborczą. Jej zwieńczeniem
było spotkanie uczniów klas IV-VI z kandydatami,w trakcie którego wszyscy mogli zadawać kandydatom pytania .W roku szkolnym
2016/2017 do Szkolnej Rady Uczniowskiej weszli:
 Nicole Paolucci 6c-przewodnicząca,  Zbigniew Skawiński 5b, Michał Brzoza 5a, Kinga Lenik 4a,
Kaja Wojtal 6b, Alicja Grudzień 2d, Oliwier Martini 2a, Natalia Szaraniec 3d, Szymon Janik 2e,
Jordan Salamon 3c.

Szkolny konkurs wiedzy „Wokół Pana Samochodzika”
Konkurs przeznaczony jest dla miłośników przygód pana Tomasza – bohatera powieści Zbigniewa Nienackiego z serii ,,Pan Samochodzik’’. Adresatem konkursu są uczniowie klas 5. i 6.
Pytania związane będą z trzema książkami:
Niesamowity dwór , Pan Samochodzik i Templariusze ,  Nowe przygody Pana Samochodzika Termin konkursu: 24 lutego 2017r. Każdą klasę reprezentuje czteroosobowa drużyna.

Spotkanie o zapachu cynamonu.
28 października 2016r. gościliśmy w naszej szkole Joannę Fabicką, autorkę "Rutki".
Powieść tę od połowy września czytały raz w tygodniu uczniom klas 4-6 polonistki.
Niezwykła opowieść o spotkaniu teraźniejszości z przeszłością zainspirowała część uczniów do stworzenia prac plastycznych. Nagrodę za ( jak określiła Pisarka) najbardziej zwariowaną pracę- egzemplarz książki z dedykacją - otrzymała Dominika Pytel z 6a.
Joanna Fabicka stworzyła tak wspaniały klimat spotkania autorskiego, że nie nadążała z odpowiedziami na pytania uczniów. "Skąd biorą się pomysły na książkę? Jak długo trwa pisanie? Dlaczego książka zadedykowana jest córkom Pisarki?" - to tylko niektóre z nich.
Joanna Fabicka przeczytała też zgromadzonym fragment "najpyszniejszego rozdziału", w którym bohaterki znajdują skrzynię wypełnioną korzennymi przyprawami.
Po spotkaniu do autorki "Rutki" ustawiła się kolejka po autografy i wspólne zdjęcia. Spotkanie zapadło w serce również naszemu Gościowi, bo na swoim profilu na facebooku umieściła serdeczną relację z niego:https://www.facebook.com/joanna.fabicka.7?pnref=story

W POSZUKIWANIU ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Dzięki wspaniałym pomocnikom, czyli uczniom klasy 5b, dzieci z klasy 2b odnalazły świętego Mikołaja! Ta wesoła impreza, z wieloma konkursami, zabawami, różnorodnymi zadaniami, zakończona oczywiście spotkaniem ze św. Mikołajem i prezentami, miała miejsce 5 grudnia. Wszyscy, zarówno starsi, jak i młodsi, świetnie się bawili. Wychowawczynie obu klas z dumą obserwowały swoich podopiecznych, którzy bardzo się angażowali i wspaniale współpracowali. 
W grudniu po południu
Taki tytuł miały warsztaty animacji dla dzieci - impreza towarzysząca 23 Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Etiuda & Anima, który miał miejsce w Krakowie między 22 a 27 listopada.
 Olbrzymie zainteresowanie warsztatami sprawiło, że tylko kilku uczniów miało szansę w niedzielę 27 listopada wziąć w nich udział pod opieką polonistek: Anny Korzeniowskiej i Doroty Florkiewicz. Twórcy z Dardanele Studio prowadzący zajęcia napisali na swojej oficjalnej stronie:"Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem kreatywności i zdolności Dzieci! Działy się przedziwne podwodne historie, w których występowały "rekin killer", "boski pasztet" i "lojalny renifer" Na pewno niejedno studio animacji chciałoby mieć takich pracowników.
Efekty pracy dzieci można zobaczyć pod adresem:https://www.youtube.com/watch?v=ASh9RO7


Konkurs plastyczny dla klas 4-6
na ilustrację do powieści Joanny Fabickiej

Nie kopiuj okładki !
Stwórz własną wizję na podstawie wysłuchanych fragmentów książki.
Zwycięzca otrzyma egzemplarz książki z autografem Autorki!
Podpisane prace należy przynosić do czwartku 27 października do sali nr 36.

Uroczysta premiera 8 tomu "Harrego Pottera" w naszej bibliotece!
Gdy do premiery 8 tomu Harrego Pottera pt. Harry Potter i przeklęte dziecko pozostało zaledwie kilka godzin, w naszej bibliotece szkolnej, gimnazjalni fani
bohatera książek J.Rowling przygotowali wiele niespodzianek dla swoich koleżanek i kolegów z kl. V SP nr 130.. wiecej informacji tutaj...

TARGI KSIĄŻKI
W dniu 27 października 2016 grupa 12 uczniów z klas 5a i 5b - pod opieką nauczyciela bibliotekarza - uczestniczyła w wyjściu na XX Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość spotkania pisarzy, poetów, ale także Gandalfa, Matkę Ziemię, uczestniczenia w konkursach czy grach, odbywających się na terenie Targów Książki. Dużą atrakcją była możliwość nagrania własnej bajki przy stoisku Radia Kraków.

DZIEŃ PAPIESKI
14 X 2016r. przeżywaliśmy Dzień Papieski .Uczniowie z dużym entuzjazmem wykonywali albumy, plakaty, wyklejane portrety krakowskich świętych.

SPOTKNIE Z POETĄ MICHAŁEM RUSINKIEM
W dniu 5 października 2016 r. grupa uczniów z klas szóstych, wraz z bibliotekarzem szkolnym, uczestniczyła w Klubie "Kuźnia" w spotkaniu z poetą, sekretarzem naszej Noblistki Wisławy Szymborskiej - Michałem Rusinkiem. W trakcie spotkania uczestniczy mieli możliwość zadawania pytań, rymowania razem z poetą czy tworzenia wspólnego opowiadania. Na zakończenie autor rozdawał autografy.
W POSZUKIWANIU KRASNOLUDKÓW
5. i 6. października klasy piąte przebywały na wycieczce we Wrocławiu. Mimo, że pogoda nie była
łaskawa, to jednak wycieczkę możemy uznać za udaną. Obejrzeliśmy wiele atrakcji tego urokliwego miasta. Zwiedzanie zaczęliśmy od Afykarium, które zrobiło na nas ogromne wrażenie.
Później ZOO, raczej w szybkim tempie i dość pobieżnie, z powodu ulewy. Zobaczyliśmy Halę Stulecia, niektórym przypominającą pudełko na kapelusze, oraz w bliskim otoczeniu, przepięknie
przebarwiającą się Pergolę. Wrocławski Rynek, prawie tak samo wielki jak nasz, krakowski, to miejsce pięknych kamieniczek i...dużej ilości krasnali. Jest ich podobno kilkaset!. Na poszukiwania udaliśmy się z telefonami, dokumentując ich znalezienie zdjęciami. Zwyciężczyniami tej rywalizacji okazały się Ola Żelechowska (5a) oraz Patrycja Galas i Milena Pomorska-Różyk (5b).
Następnego dnia zobaczyliśmy Panoramę Racławicką. To wspaniałe dzieło malarskie zrobiło na
wszystkich ogromne wrażenie. Później udaliśmy się do najstarszej części Wrocławia, którą jest Ostrów Tumski. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe
zabytki architektoniczne, między innymi Katedrę z XIII-XIVw. Odwiedziliśmy także Uniwersytet Wrocławski.
Każdy z uczestników powtarzał, że to nie jest ostatnia jego wizyta w tym mieście.
                                                                                                                       
                                                                                               

W FABRYCE CZEKOLADY
22 września klasa 6c zwiedziła zakłady cukiernicze" Wawel", które mieszczą się w Dobczycach. Mogliśmy zobaczyć linię produkcyjną np " Mieszanki krakowskiej", "Michałków"," Fresh and Fruity". Mogliśmy do woli smakować wszystkiego, co przesuwało się na taśmach produkcyjnych.
Na koniec firma obdarowała każdego z nas słodkościami- czekoladą i galaretkami owocowymi.
Po zwiedzeniu zakładów Wawel poszliśmy na spacer po zaporze w Dobczycach.

11września 2016r. dwaj uczniowie klasy 6b: Szymon Kok i Błażej Książek wraz z czterema starszymi kolegami z klasy 3a Gimnazjum nr 39 wzięli udział w
warsztatach w Warszawskiej Szkole Filmowej założonej przez Bogusława Lindę i Macieja Ślesickiego. Pod okiem wykładowcy WSF Piotra
Gorszczyńskiego kręcili i montowali własny film, współpracując z grupą gimnazjalistów z Luborzycy.
Zanim jednak wcielili się w role scenarzystów, reżyserów, dźwiękowców, oświetleniowców i montażystów, analizowali film KrzysztofaKieślowskiego ”Gadające głowy”.

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
W poniedziałek 26. września po raz pierwszy w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Europejski Dzień Jezyków. Uczniowie poszczególnych klas przygotowali poczęstunek składający się z potraw
charakterystycznych dla kuchni wylosowanych krajów. Klasy czwarte częstowały m. in. nadziewanymi papryczkami i pomidorami, jajkami na bekonie, puddingiem, tartą cytrynową, bakaliami, sałatką grecką, koreczkami z winogron, oliwek, pomidorków i fety.
Uczniowie klas piątych częstowali m. in. knedlikami, smażonym serem, czeskim ciastem zwanym Marlenką oraz szarlotką i ogórkami kiszonymi.
Uczniowie klas szóstych przygotowali sałatkę ziemniaczaną, pierniczki, pizzę oraz burrito.
Po degustacji pysznych potraw, na sali gimnastycznej zostały przedstawione znane postaci z wylosowanych państw. Uczniowie wcielili się w postaci historyczne, znane z bajek oraz z życia wspólczesnego. Pojawili się bogowie greccy ( Dedal, Herakles, Zeus, Posejdon, Hermes, Afrodyta, Atena, Artemida,Temida), Maratończyk Filippides. Z Wielkiej Brytanii przybyli członkowie The Beatles ( John Lennon, Paul MC Cartney, George Harrison, Ringo Starr), królowa Elżbieta II, William Szekspir oraz Dawid Beckham. Z Węgier przybyli m.in. Król Stefan oraz Ernő Rubik. Wśród postaci z Czech mogliśmy zobaczyć Rumcajsa, Krecika, Petra Czecha, Dobrawę i Helenę Vondraczkową śpiewającą przepiękną piosenkę. Natomiast z Rosji przybyły: Walentyna Tiereszkowa, Maria Szarapowa,
Ałła Pugaczowa oraz Wilk i Zając.  Szóstoklasiści wcielili  się m. in. w Marcina
Lutra, Angelę Merkel, Johanna Sebastiana Bacha oraz Leonardo da Vinci malującego Monę Lisę.
W trakcie występów pojawili się również sportowcy niosący ogień olimpijski. Uczniowie
tańczyli zorbę i śpiewali Zuppę Romana z repertuaru zespołu Schrot nach 8.
Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili.
WOLONTARIAT

DZIECI ZDOLNE DO WSZYSTKIEGO

11 września 2016r.uczennice naszej szkoły zaproszone przez Lions Club Kraków Bona Sforza wystąpiły na festynie charytatywnym.
Zuzanna Kopczewska, Honorata Gębala, Martyna Koreno,Dominika Krzemińska, Julia Nowak i Gabriela Gąsiorska z klasy 4a żywiołowo zatańczyły układ hip-hopowy, a Honorata Gębala zaprezentowała się w romantycznym repertuarze baletowym.Uczennica klasy 6b Kinga Żmuda zachwyciła publiczność w układzie gimnastycznym z piłką.Festyn odbywał się pod hasłem „DZIECI ZDOLNE DO WSZYSTKIEGO” Cały dochód z imprezy został przeznaczony na działalność charytatywną Lions Club Kraków Bona Sforza, tym razem na wsparcie Stowarzyszenia Rodzin iPrzyjaciół Dzieci Specjalnej Troski „Dom Nadziei”z Nowej Huty.

Rok szkolny 2015/16

Młodzi, zdolni, romantyczni…

Uczniowie klasy 5a, 6a i 6b podczas pobytu w zielonej szkole w Piechowicach zaangażowali się w projekt mający uczcić 400 rocznicę śmierci
Williama Shakespeare’a. Wcielili się w rolę Romea i Julii i interpretowali fragment słynnej sceny balkonowej. Gratulujemy kreacji aktorskich!
https://youtu.be/ugV7yXoNhTQ

KONKURS DOTYCZĄCY ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Uczennice klasy 5c biorą udział w konkursie dotyczącym zrównoważonego rozwoju, organizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci. W ramach konkursu przeprowadzone zostały zajęcia na temat: Jak człowiek może chronić zagrożone gatunki? Wykonano również makietę małego miasteczka zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, która zakłada życie człowieka w zgodzie z przyrodą. Zdjęcia przedstawiają wspaniałą makietę, którą przygotowały uczennice klasy 5c.
Trzymajcie kciuki za wygraną! Rozstrzygnięcie konkursu już 1 czerwca. Magdalena Armada 

ŚWIĘTO SZKOŁY: OBCHODY 1050 ROCZNICY CHRZTU POLSKI
Tegoroczne Święto Szkoły miało niezwykły charakter: poświęcone było obchodom 1050 rocznicy
chrztu Polski. Wszyscy uczniowie i nauczyciele w tym dniu przenieśli się do czasów Słowian,
w których czczono jeszcze pogańskich bożków, ale także dzięki odwadze Mieszka i aktowi chrztu
poznawano chrześcijańskiego Boga.
Hala sportowa wypełniła się postaciami ubranymi w przepiękne, słowiańskie stroje z początków
naszego państwa, wśród których wyróżniali się wojowie oraz kandydaci starający się o tytuł Dobrawy
i Mieszka. Rywalizowali oni między sobą w różnych konkurencjach, by zjednać przychylność
ludu, który obserwował ich starania. Chłopcy między innymi zaplatali warkocze, skakali przez ognisko, zaś dziewczynki lepiły zwierzątka z masy solnej, oddzielały ziarna.
Najwięcej punktów i głosów, które miały formę denarów zebrali:
Amelia Sobczyk z klasy 6b oraz Bartek Aronowski z klasy 4b i oni zostali wybrani Najmilszymi naszej szkoły, czyli Dobrawą i Mieszkiem.
Ważną częścią naszej uroczystości był pokaz dzieł malarskich m.in. Jana Matejki:”Chrzest Polski”,
„Zjazd gnieźnieński”, „Koronacja Bolesława Chrobrego”poprzez tzw. żywe obrazy. Poszczególne „plemiona” niezwykle wiernie i pięknie odwzorowali wspomniane dzieła, poprzez stroje, rekwizyty i
elementy scenografii.
Mogliśmy podziwiać także taniec "chodzony” w wykonaniu wszystkich „plemion”.
Towarzyszyła nam piosenka „Mieszko”, która jest ciekawą lekcją historii.
Była to piękna uroczystość, którą będziemy mogli wspominać dzięki nagranemu filmowi (już wkrótce
dostępnemu na stronie internetowej szkoły). 
  Wyniki konkursu „ Stroik bożonarodzeniowy ”

Wyniki konkursu " Stroik bożonarodzeniowy" zorganizowanego przez Samorząd Szkoły
I miejsce - klasa 2d
II miejsce - kl.1a i kl.6a
III miejsce - kl.2a i kl.6b
Wyróżnienia otrzymały pozostałe klasy biorące udział w tym konkursie tj : kl.1b, kl.1d, kl.2b, kl.2c, kl.3a, kl.3b, kl.3c, kl.4a, kl.5b, kl.5c
.Dziękujmy wszystkim klasom biorącym udział w tym konkursie za piękne, pomysłowe i różnorodnie wykonane stoiki bożonarodzeniowe. Samorząd Szkoły
ROWEROWE MIKOŁAJKI
W piątek 04 grudnia w głównym holu szkolnym odbyły się Rowerowe Mikołajki z projektem STARS kończące tegoroczny sezon rowerowy.
Przedstawiciele klas IV-VI wzięli udział w konkursie na najciekawszą
kreację łączącą świętego Mikołaja z rowerem. Zwycięska reprezentacja klasy VIa w składzie: Wiktoria Orszulak, Julia Szczepanik i Paweł Puszkarek zdobyła nagrodę dla całej klasy, czyli spotkanie z Doktorem Albinem. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za oryginalne kreacje.
KONKURS "Najpiękniejsza dynia na Halloween"
Nauczyciele języka angielskiego zapraszają wszystkich uczniów klas I-III do wzięcia udziału
w konkursie plastycznym"Najpiękniejsza dynia na Halloween".
Samodzielnie wykonane i podpisane prace trójwymiarowe, wykonane dowolną techniką prosimy przynosić w ostatnim tygodniu października do nauczycieli języka angielskiego.
UWAGA! Nie przyjmujemy prawdziwych dyń.
WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO
14 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego, w których wzięli udział uczniowie klas II-VI.
 W roku szkolnym 2015/2016 Samorząd Szkolny tworzą:
Julia Bonarek kl.VIb-przewodnicząca
Amelia Sobczyk kl.VIb
Julia Zych kl.VIa
Milena Pomorska-Różyk kl.IVb
Małgorzata Gdowska kl.Vb
Aleksandra Smaga kl.Vc
Maciej Myrta kl.IId
Aleksandra Bis kl.IIIb
Aleksandra Żołyniak kl.IIb
Amelia Twaróg kl.IIa
Wiktoria Niegolewska kl.IIb
Maksymilian Krowiak kl.IIIa
Wszystkim gratulujemy i życzymy spełnienia przedwyborczych obietnic . 
KAMPANIA PRZEDWYBORCZA

Dnia 9. października odbyła się w naszej szkole konferencja przedwyborcza z kandydatami
do Samorządu Szkolnego. Wzięło w niej udział po dwóch przedstawicieli z każdej klasy czwartej, piątej
i szóstej.  Kandydaci przedstawili swoje plany na to, co zamierzają w szkole poprawić lub zmienić. Pojawiły się bardzo ciekawe pomysły, jak urozmaicić szkolną rzeczywistość: dzień zwierzaka, lekcje prowadzone przez uczniów czy wznowienie działalności radiowęzła. To tylko niektóre propozycje przedstawione przez kandydatów.
14. października dowiemy się, którzy uczniowie szczególnie zapadli nam w pamięć i zajmą miejsce
w Samorządzie Szkolnym.

Rok szkolny 2015/16

Eliminacje Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania

W dniu 2 lutego 2016 r. w bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje szkolne do IX Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania. W eliminacjach wzięło udział 78
uczniów z klas 1 – 6. W dniu 3 lutego odbyła się dogrywka na poziomie klas 2. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uczniowie,którzy będą reprezentować naszą szkołę w finale wojewódzkim, w dniu 3 marca 2016 r. to:
1.poziom klas 1 - 2 to
Natalia Szaraniec z klasy 2 d
2.poziom klas 3 – 4 to
Aleksandra Bis z klasy 3b
poziom klas 5 – 6 to
Serwin z klasy 6a 

ANIOŁY ZE SZKOŁY
W naszej szkole na każdej przerwie można spotkać prawdziwego Anioła. Prawdziwych Aniołów jest aż 37 w klasach 4-6!
Zapytacie jak to możliwe? To bardzo proste, nasze Anioły to członkowie Szkolnego Koła „Anioły ze szkoły”, którego zadaniem jest niesienie pomocy zwierzętom. W listopadzie przeprowadziliśmy akcję „Gwiazdka dla Zwierzaka”, w ramach której zebraliśmy prawie 60 kg karmy dla psów i kotów oraz koce i posłania, które trafiły do Krakowskiego Schroniska dla zwierząt bezdomnych oraz do przytuliska dla zwierząt w Michałowicach (okolice Krakowa). Zebrano również 297 zł w kweście na rzecz Fundacji „Pupil” z Michałowic. Planujemy również akcję plakatową informującą o potrzebach zwierząt, ich prawach oraz o sposobach niesienia pomocy zwierzętom zimą. Pomagając zwierzętom, Ty również jesteś Aniołem!
 Magdalena Armada 

Gra rodzinna "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai"

Gra rodzinna "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", która odbyła się w krakowskim Multikinie 21 XI,w sobotę w godz. 10-12. Po grze, wiele rodzin udało się na film,w ramach festiwalu Filmu dla dzieci " Stella Nostra. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". W grze wzięło udział 46 zespołów rodzinnych, gdzie zespoły z mamą i tatą nie były mniejszością. Zgromadziliśmy ponad 100 dzieci.
Gimnazjaliści-blogerzy Rekomendacji 39 (uczniowie klas II i III Gimnazjum nr 39) byli odpowiedzialni za przygotowanie pytań i stanowisk konkursowych.
 Zespoły miały odnaleźć 6 stanowisk z tajemnicami ( St.1 - Tajemnice mumii, St.2 - Tajemnica meczu, St.3 - Tajemnice kawiarni, Tajemnica 4 - Tajemnica pływalni, Tajemnica 5 - Tajemnica wyścigu, Tajemnica 6 - tajemnica tajemnic). Na tym ostatnim, specjalnie tak nazwanym, dyżurował pan policjant z wieloma, bardzo ciekawymi eksponatami.
Celem naszej gry było zachęcenie dzieci do czytania i spojrzenia na książkę z trochę innej, zabawowej perspektywy. Ważne też było nawiązanie współpracy pomiędzy gimnazjalistami, a młodszymi uczniami. Chcieliśmy także pokazać rolę rodziny – podczas zadań gry – parę pytań przygotowaliśmy specjalnie dla taty ( rozgrzewka przed pływaniem i dmuchanie na czas pływaczków) i mamy( parzenie kawy w specjalnej kawiarce). Tworząc biura detektywistyczne rodzinne oprócz typowych zadań - szyfrowanie, odgadywanie tytułów,czytania mapy Valleby pojawiły się też postacie ( tzw. Uśmiechy Losu) Detektywa ( nauczyciela nauczania początkowego ) i Piłkarza ( w tej roli wystąpiłam ja), które goniły detektywów i zadawały specjalne pytania. Moje brzmiało. Dokończ myśli: "Kto nie czyta , to..."
Gimnazjalistom udało się pokazać, że nie są "potworami" tylko fajnymi starszymi kolegami.W zespołach rodzinnych panowała wesoła atmosfera, pozytywne emocje i szalone współzawodnictwo.Pokazaliśmy, że warto spędzać razem czas - i z tego bardzo się cieszymy!!!
Pozdrawiam serdecznie, Jola Pytel

Międzynarodowe Targi Książki
W dniu 22 października 2015 roku 10 uczniów z naszej szkoły, z klas 5b i 6a pod opieką nauczyciela bibliotekarza uczestniczyło w wyjściu na 19 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. W trakcie spotkania uczniowie mieli okazje uczestniczenia w warsztatach z litewską ilustratorką Ievą Babilaite. W czasie spotkanie wykonywaliśmy ptaki – dziobaki, według własnych pomysłów i o wdzięcznych imionach np. Gacek Dzienny, Stasiek. Warsztaty odbyły się w ramach projektu promocji kultury litewskiej w Krakowie „Litwa w Krakowie”. Po spotkaniu zwiedzaliśmy Targi Książki, spotykając na nich nie tylko pisarzy, poetów ale także np. Gandalfa czy Matkę Ziemię.

Rok szkolny 2014/15

Zielona szkoła Jantar
W zielonej szkole rozwijamy talenty.
 W pierwszej połowie maja klasa 4b pod opieka wychowawczyni Anny Korzeniowskiej i nauczyciela wf Janusza Wójcika wyjechała do zielonej szkoły nad morzem, w Jantarze. Podczas pobytu realizowany był rozszerzony program wychowania fizycznego ze szczególnym naciskiem na gry zespołowe. Uczniowie bardzo chętnie grali w piłkę ręczną, nożną i siatkówkę, wykazując się talentem i wytrwałością.
 Przeprowadzony również został projekt filmowy „Gwiazdy kina niemego”. Od początku roku szkolnego klasa uczestniczyła w dodatkowych zajęciach - edukacji filmowej – a podczas zielonej szkoły uczniowie wcielali się w role Charliego Chaplina, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Mary Pickford, Grety Garbo i innych gwiazd oraz stawali za kamerą, aby w pełni poczuć się twórcami remake’ów krótkich scen z najgłośniejszych! filmów niemych.
Efekty ich pracy wkrótce są dostępne na kanale youtube, a we wrześniu na specjalnym pokazie dla społeczności SP130.
Sąsiedztwo Trójmiasta zachęciło uczestników zielonej szkoły do podziwiania zabytków Gdańska, uczestnictwa w żywej lekcji przyrody w oceanarium w Gdyni i spaceru po molo w Sopocie. Uczniowie wzięli również udział w wykładzie na temat bursztynu i pokazie obróbki tegozłota Bałtyku. Nikogo nie trzeba było później namawiać do poszukiwań na plaży surowca koniecznego do tworzenia pięknej biżuterii.

Filmy nieme :

“The Lucky Dog” https://youtu.be/TPoDjExB3Ng
 “Generał” https://youtu.be/4svzjNrwRpA
„Złamana Lilia” https://youtu.be/NczRax5w9sw
„Kid Boots” https://youtu.be/cjbaquQ-mG4
 “Battling Butler” https://youtu.be/BWt5SMJQAC0
“Hotel Imperial” https://youtu.be/ydybpHhoPkw
 “High & Dizzy” https://youtu.be/wn36bp0ZcFw
 Podpisanie umowy UA w 1919r. https://youtu.be/O25_05qaPbs
 „Trzej Muszkieterowie” https://youtu.be/md4aE_UFSy8


Dyscyplina w formie zabawy… czyli zielona szkoła w ,,UROCZYSKU”
Klasy szóste postanowiły spróbować czegoś innego i w tym roku wybrały dość nietypowy, a za razem bardzo pożyteczny sposób na spędzenie czasu. Pobyt w ośrodku ,,UROCZYSKO” to lduże wyzwanie.  Jednak według mnie był to jeden znajlepszych wyjazdów klasowych. Czekało tam na nas wiele atrakcji. Zwykłych, jak i wymagających od nas wiele odwagi i samozaparcia.
Gdy zajechaliśmy na miejsce, okolica wywarła na mnie i moich kolegach ogromne wrażenie.
Środek lasu, odludzie, na drzewach zawieszone liny- to coś, czego bardzo było nam trzeba. Na pierwszy rzut oka było widać, że
na tej zielonej szkoły będzie dużo zabawy i nie będzie czasu na nudę. Krótko mówiąc, nie myliłam się. Zjazd na tyrolce, gra terenowa, czy "obrona Vipa" to najlepsze, co mogło być. Liczyła się integracja, odrobina szaleństwa, jak kreatywność. Uważam, że warto było poświęcić czas na poranne rozgrzewki, szybki kurs ze sztuk walki , czy nawet karne pompki.
Wielkim plusem było również pyszne jedzonko, którego nigdy nie brakowało. Nie da się nie wspomnieć o wspaniałych instruktorach, od których dużo się nauczyliśmy i dyscyplina stała się naszą mocną stroną. To naprawdę jest możliwe .
Poza zaplanowanymi zajęciami był również czas na wspólną zabawę. Wieczorem organizowanie były dyskoteki,
ognisko. Krótko mówiąc wszystko, czego było potrzeba, znajdowało się na wyciągnięcie ręki. Podsumowując, wszystkich gorąco
zachęcam do tego typu wyjazdów !
 Nie dość, że świetnie spędzamy czas i dobrze się bawimy, to możemy również zrzucić parę kilo. Bo nie ukrywajmy, co jak co, ale
w Uroczysku sportu i aktywności nie brakuje. Polecam i zachęcam wszystkich do takiego typu wypoczynku !!!
                                                                                                                                                                                      KINGA kl.6b
ZIELONA SZKOŁA W GŁUCHOŁAZACH
Na początku maja uczniowie z klasy IVc i IVa wraz z nauczycielami wyjechali na zieloną szkołę do Głuchołaz w Sudetach.
Zakwaterowaliśmy się w ośrodku wypoczynkowym „Banderoza”. Mieszkaliśmy w pokojach, którym dużo brakowało do miana luksusowych, za to okolica była przepiękna. Dużo zieleni, spacerujące po ośrodku zwierzęta (kozy, psy, koty), altanki, plac zabaw, boiska.
Podczas wyjazdu mieliśmy okazję do zwiedzania pięknych zakątków okolicy oraz zabaw i gier na świeżym powietrzu. Strzelaliśmy z łuków do tarczy, uczestniczyliśmy w grze terenowej, rozwiązując zagadki i szukając „skarbu”.
Dużą atrakcją wyjazdu był pobyt w grocie solnej, gdzie wdychaliśmy powietrze z jodem.
Pan przewodnik zadbał też o naszą kondycję. Zabrał nas na dwie wycieczki w góry: Górę Chrobrego i Kopię Biskupią. Ze szczytów obu gór można było podziwiać piękne widoki, a na granicy polsko – czeskiej kupiliśmy „smak dzieciństwa naszych rodziców”-
„lentylki”.
Wieczorami na terenie ośrodka wypoczynkowego bawiliśmy się na dyskotekach, biesiadowaliśmy przy ognisku i uczestniczyliśmy w „Rajdzie nocnym
z pochodniami”.
Wyjazd na zieloną szkołę dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i pozwolił na pogłębienie przyjaźni. Panie nauczycielki dbały o nasze bezpieczeństwo i trzeba przyznać: wyszkoliły nas w zakresie sprzątania pokoi. Wszyscy z pięknymi wspomnieniami wróciliśmy do domów.
                                                                                                                                                                                          Iga Jaworska 4c
ŚWIĘTO SZKOŁY

20 marca uczniowie klas IV-VI ubrani w kolory nadchodzącej wiosny wybierali Najmilszą i Najmilszego naszej szkoły. Reprezentanci klas brali udział w różnych konkurencjach, między innymi tańcu z miotłami, śmiałym wyginaniu ciał z hula-hop i innych.
Po raz pierwszy wyborom towarzyszył pokaz talentów. Uczniowie między innymi śpiewali, grali na instrumentach, tańczyli, rysowali, układali kostkę Rubika, pokazywali elementy karate.
Po podliczeniu głosów wszystkich uczestników naszego święta okazało się, że Najmilszą została Amelia Sobczyk z klasy Vb, zaś Najmilszym Maks Wywiał z klasy VI b.
Wybrani zostali ukoronowani przez Panią Dyrektor. Otrzymali nagrody, zaś wszystkim Najmilszym
z poszczególnych klas i Utalentowanym wręczono słodkie upominki.
Najmilszym 2015 roku oraz wszystkim reprezentantom klas serdecznie gratulujemy, zaś Utalentowanym życzymy, by rozwijali swoje wspaniałe umiejętności. 
 Święto Szkoły - galeria

ZABAWA KARNAWAŁOWA

11 lutego odbyła się w naszej szkole dyskoteka. Uczniowie klas IV-VI bawili się w strojach i maskach karnawałowych. W trakcie dyskoteki odbył się klasowy
konkurs karaoke.
Oto wyniki rywalizacji:
I miejsce:klasa VIA
II miejsce: klasa IVA
III miejsce: klasa IVC.
Nasi uczniowie mogli również zatańczyć wspólnie tańce synchroniczne, których uwieńczeniem była belgijka.Wszyscy świetnie się bawili. 

ŻABA SZKOLNA MA JUŻ 10 lat!

Gazetka szkolna redagowana w Szkole Podstawowej nr 130 obchodzi 10 urodziny.
Przez redakcję przewinęło się dziesiątki, a może i setki uczniów poszukujących ciekawych tematów. Oczywiście historia dziennikarskich działań w naszej szkole jest jeszcze dłuższa. Już bowiem w 1995r. wydawana była „Bombowa Gazetka”, później „Efemeryda”, „Junior”, by w listopadzie 2004r. przekształcić się w „Żabę Szkolną – gazetkę, która coś kuma”. Opiekunkami szkolnej redakcji była początkowo p. Anna Korzeniowska, obecnie p. Teresa Baran.
Dzięki redagowaniu własnej gazetki możemy dzielić się swoimi pasjami, zamieszczać wiersze i opowiadania, polecać wartościowe książki, filmy, spektakle teatralne, zachęcać do słuchania ciekawej muzyki, dostarczać rozrywki i wreszcie informować o tym, co ważnego dzieje się w naszej szkole. Możemy przeprowadzać wywiady, poddawać krytyce to, co nam się nie podoba. Oprócz tego jesteśmy organizatorami wielu konkursów z nagrodami, które zawsze cieszą się dużą popularnością. Czasami przygotowujemy dla uczniów niespodzianki. W ciągu tych wielu lat nasza gazetka bardzo się zmieniała. Obecnie wydajemy ją w wersji internetowej oraz papierowej (rozszerzonej).
SP130 Szkołą z Kulturą!!!

„W dniu 17 grudnia w Teatrze Groteska odbyła się uroczysta, Wielka Gala Finałowa Kontrrewolucji Kulturalnej, podczas której podsumowaliśmy całoroczną
kampanię i wyłoniliśmy laureatów organizowanych przez nas konkursów. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością Ambasadorowie Kontrrewolucji Kulturalnej:

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski b. Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny prof. Zbigniew Ćwiąkalski Muzyk i kompozytor Zygmunt Konieczny Zastępca Naczelnika Wydziału Sztabu Policji podinsp. Paweł Płużyczka Dyrektor Telewizji Polskiej oddział Kraków Leszek Dziura
Szef Biura Reklamy Telewizji Polskiej oddział Kraków Mariusz Süss Aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie Leszek PiskorzZałożyciel i Redaktor Naczelny Miesięcznika "Kraków" Jan Pieszczachowicz” /ze str. http://kkrewolucja.pl/aktualnosci/kontrrewolucja-kulturalna-podsumowana

Nasza szkoła wzięła udział w konkursie Szkoła z Kulturą i od 19 lutego 2014r. w jego I etapie tworzyła kalendarz kulturalnych wydarzeń w placówce i w naszym mieście. II etap trwający od 15 września do 10 grudnia obejmował realizację pięciu konkursowych zadań. Klasa 4b w ramach zadania nr 2 w teledysku promowała idee Kontrrewolucji Kulturalnej /www.youtube.com/watch?v=Mo-vRuKrz0o, a uczeń kl. 6b Mateusz Rojek wykonał plakat piętnujący przejawy konsumpcyjnego, bezrefleksyjnego stylu życia. W realizację konkursowych zadań włączyli się nie tylko uczniowie, ale i ich rodzice i dziadkowie pomagając w stworzeniu fotoreportażu „Lektury dziadków i rodziców” i „Złotej dziesiątki literatury klasycznej”. Na początku listopada podczas zebrań z rodzicami przeprowadziliśmy
też Spis Powszechny Ludzi Kulturalnych i dzięki naszej akcji do grona Pięknych Kulturalnych dołączyło ponad 150 osób. Wszystkie publikacje naszej szkoły są
dostępne na stronie: http://kkrewolucja.pl/szkola/szkola-podstawowa-nr-130-w-zsp-nr-5

Nasze działania zostały wysoko ocenione przez świetne jury i przyznano nam I miejsce w konkursie, statuetkę i zaszczytne miano Szkoły z Kulturą.

Do innej kategorii konkursowej – Prometeusze Kultury – zostało nominowanych pięcioro nauczycieli naszej szkoły: Anna Korzeniowska, Paweł Szafarski,
Agnieszka Brągiel, Jadwiga Kiełbasa i Barbara Boruta./ http://kkrewolucja.pl/prometeusze-kultury Wśród piętnastu półfinalistów znalazła się polonistka Anna Korzeniowska.

Szkoła z Kulturą to kolejny, po Szkole z Klasą / otrzymany w I edycji konkursu w 2004r./ znaczący tytuł naszej placówki. Zobowiązuje do
ciągłych starań o wysoką jakość pracy szkoły. A ta jest wynikiem harmonijnego współdziałania nauczycieli, uczniów i rodziców. Cieszymy się zewspółdziałania, które przynosi tak spektakularne efekty!

Andrzejki

Nasi uczniowie z radością wzięli udział w tegorocznych, tradycyjnych andrzejkach. 26 listopada 2014 r. uczniowie klas 4-6 bawili się podczas andrzejkowej dyskoteki, a 27 listopada 2014 r. ich młodsi koledzy z klas 1-3 uczestniczyli w zabawie andrzejkowej prowadzonej przez profesjonalnych wodzirejów. Podczas tych zabaw każdy mógł zaspokoić swoją ciekawość i dowiedzieć się co go może czekać w przyszłości, udając się do specjalnie przygotowanych w tym celu kącików wróżb.

KONKURS RECYTATORSKI
27 listopada 2014r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, do którego przystąpili wybrani przez nauczycieli języka polskiego uczniowie najlepiej prezentujący twórczość Ludwika Jerzego Kerna w przeprowadzonych wcześniej eliminacjach klasowych. Tegoroczny konkurs przebiegał na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Uczniowie klas IV-VI doskonale interpretowali niezwykle ciekawą i zabawną twórczość poety, a także fantastycznie bawili się słowem. Po raz pierwszy w historii konkursu jury przyznało nagrodę specjalną GRAND PRIX dla najlepszych, którzy będą reprezentować naszą szkołę w konkursie międzyszkolnym.

Wyniki:
Nagrodę GRAND PRIX otrzymują:
             Ignacy Kieblesz z klasy 4c
             Aleksandra Skowronek z klasy 6b
             Julia Zych z klasy 5a

I miejse: Antoni Półtorak z klasy 4a
II miejsce: Joanna Bartłomowicz z klasy 6b
                 Amelia Sobczyk z klasy 5b
III miejsce: Alicja Głogowska z klasy 4c
                Iga Jaworska z klasy 4c
                Aleksandra Myrta z klasy 4a
                Milena Wywiał z klasy 4b
                Amelia Ziarkowska z klasy 4b
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!
Święto Odzyskania Niepodległości

Śpiewanie patriotycznych pieśni w przeddzień Święta Odzyskania Niepodległości to już nasza szkolna tradycja. Repertuar jest co roku nieco modyfikowany
przez nauczyciela muzyki Pawła Szafarskiego, dzięki czemu uczniowie znają już wiele niepodległościowych pieśni. Historyk, Maciej Kużdżał ciekawymi komentarzami do śpiewanych utworówwprowadził uczestników spotkania w podniosły nastrój związany z naszym narodowym świętem. Tego dnia uczniowie wykonywali też patriotyczne kotyliony oraz mapy Krakowa, województwa małopolskiego i Polski uwzględniające miejsca szczególne historycznie.
 
GRA TERENOWA ŚLADAMI NIEPODLEGŁOŚCI


Dnia 7 listopada 2014 roku wybrani uczniowie z klas szóstych wraz z dwoma nauczycielkami uczestniczyli w grze Śladami Niepodległości. Wyprawę rozpoczęliśmy w Muzeum Historycznym Krzysztofory, gdzie prezentowaliśmy przygotowane wcześniej koszulki, przedstawiające orła na tle biało-czerwonej flagi. Dzięki zaangażowaniu jednej z mam oraz wszystkich uczestników gry, prezentowały się wyjątkowo. Podczas wykładu w muzeum dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o Krakowie w okresie I wojny światowej. Zdobyta wiedza była nam niezbędna do zrobienia wielu zadań. Otrzymywaliśmy je w poszczególnych punktach. Na szczęście nie były one bardzo oddalone od siebie. Pierwsze z zadań wykonaliśmy na Rynku, drugie, przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Trzeci punkt znajdował się przy kościele św. Piotra i Pawła. Ostatnie zadanie otrzymaliśmy na Wzgórzu Wawelskim. Wszystkie pytania i zadania dotyczyły Twierdzy Kraków. Dowiedzieliśmy się między innymi, gdzie rozmieszczone były forty, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców Krakowa, jakie obiekty podczas wojny znajdowały się na Wawelu. Na mecie pięcioro naszych przedstawicieli pisało test, reszta delektowała się pyszną grochówką.  
Okazało się, że zajęliśmy 3 miejsce i czeka na nas nagroda.
Taki sposób świętowania rocznicy odzyskania niepodległości jest dla nas bardzo ciekawy.                                      Jasiek Górecki

Bezpieczne miasto

23 października 2014r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w grze terenowej „Bezpieczne miasto” organizowanej przez Straż Miejską i Multikino. Przez 90 minut dziesięcioosobowe zespoły /również z innych szkół/ rywalizowały w ciekawych konkurencjach związanych z
bezpieczeństwem na drodze, udzielaniem pierwszej pomocy, ekologią. Trudywspółzawodnictwa zostały nagrodzone słodkimi niespodziankami zafundowanymiprzez Organizatorów. Spotkanie zakończyła projekcja filmu „Pudłaki”.

KONTRREWOLUCJA KULTURALNA.

6 i 7 listopada podczas zebrań z rodzicami propagowaliśmy idee Kontrrewolucji Kulturalnej – akcji zainicjowanej przez krakowski teatr „Groteska”. Przeprowadzaliśmy Spis Powszechny Ludzi Kulturalnych i dzięki nam do tego świetnego grona w ciągu dwóch dni dołączyło ok. 150 osób.
 „Poprzez kampanię pragniemy przypomnieć i ocalić wartości, których nośnikiem jest KULTURA – jej walory etyczne i estetyczne.
Chcemy społeczeństwu uświadomić, że KULTURA nie jest zbędnym luksusem, ale wyróżnikiem, a wręcz obowiązkiem każdego człowieka cywilizowanego. Mamy przekonanie, że kampania Teatru Groteska znajdzie wielu sojuszników, posiadających świadomość dramatycznych zaniedbań w sferze kultury i zdolnych do skutecznych działań pro kulturowych. KONTRREWOLUCJA KULTURALNA realizowana będzie poprzez liczne akcje o różnorodnym charakterze. Jej odbiorcami są zarówno szkoły i placówki edukacyjne wraz z Pedagogami – jako naturalni sojusznicy Teatru w prowadzeniu edukacji kulturalnej – jak również instytucje powiązane z szeroko rozumianą KULTURĄ. Nie zapominamy przy tym o odbiorcach indywidualnych – wszystkich tych, którym dobro kultury leży na sercu.
Zapraszamy wszystkich ludzi kulturalnych do aktywnego udziału w poszczególnych akcjach – subskrypcji w spisie „PIĘKNI KULTURALNI”, głosowaniu w „LITERACKIEJ LIŚCIE PRZEBOJÓW”, śledzenia kolejnych spotkań „KODU MISTRZÓW” – i zgłaszania się do współpracy!” /ze strony: http://kkrewolucja.pl/ Nasza szkoła bierze udział w konkursie „SZKOŁA Z KULTURĄ”.
 Czy otrzymamy to zaszczytne miano, dowiemy się już w grudniu. 
TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

 Przystępujemy do 16 edycji Tygodnia Edukacji Globalnej W tym roku obowiązuje temat: "Bezpieczeństwo żywności" TEG 2014 odbędzie się w dniach 15 - 23 listopada.Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży. Ideą Tygodnia jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Inicjatywy Tygodnia mają przyczynić się do pobudzenia aktywności młodych ludzi na rzecz bardziej sprawiedliwego świata, ukazywać konkretne możliwości zaangażowania i uświadomić im w tym kontekście odpowiedzialność za własne działania. 

XIV Dzień Papieski

14 października 2014 r. w naszej szkole uczniowie wraz z nauczycielami świętowali XIV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II- Świętymi bądźcie.”Uczniowie z przygotowanych przez siebie materiałów z zaangażowaniem wykonywali albumy poświęcone polskim świętym , plakaty na , których zaznaczali miejsca w Krakowie związane z osobąJana Pawła II.Ciekawe prace ozdobiły salę 41 ,będą również służyć jako pomoc dydaktyczna na katechezie .

KRAKOWSKI BIEG RODZINNY PO UNII EUROPEJSKIEJ
 Dniu 7 października 2014 r. (wtorek) o godz. 17.00 odbyły się na boisku naszej szkoły eliminacje do krakowskiego biegu rodzinnego
Rejestracja zawodników rozpoczęła się o godz. 16.30. Do startu przystąpiło 60 par uczeń/rodzic. Każda para, pokonując dystans 500 m, przebiegła  w sumie kilometr trasy.Liczył się udział i pokonanie dystansu a nie wynik. Bieg okazał sie świetną imprezą itegrującą dzieci i rodziców.Po biegu wszyscy byli bardzo zadowoleni a uczniowie otrzymali pamiątkowe medale.

KLASY SZÓSTE NA WYCIECZCE W WARSZAWIE

        W dnaich od 1 do 3 października klasy szóste zwiedzały naszą stolicę.
Pobyt zaczęli od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. 
W trakcie kilkugodzinnego pobytu uczniowie przeprowadzili liczne doświadczenia naukowe.
Nastepnego dnia zwiedzili Zamek Królewski, Starówkę, Barbakan. Odpoczywali w Parku Łazienkowskim, zobaczyli siedziby najwyższych władz państwowych. Dzień zakończyli przejażdżką metrem. Ostatniego dnia odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, 
w którym między innymi obejrzeli przejmujący film "Miasto ruin". Wizyta w pięknym Pałacu 
w Wilanowie oraz krótki spacer po ogrodach królewskich zakończyły ten niezwykle udany wyjazd. Słoneczna pogoda i miła atmosfera towarzyszyły wycieczce.

Udział szkoły w Mistrzostwach Świata w piłce siatkowej

W dniu 2.09.2014 r  klasy IV -VI  wraz z nauczycielami udaly się do Kraków Areny na mecz Mistrzostw Świata w piłce siatkowej. Oglądaliśmy tam spotkanie reprezentacji Iranu i USA . Uczniowie naszej szkoły dopingowali reprezentację USA . Mecz jak przystało na Mistrzostwa Świata stał na bardzo wysokim poziomie, był niezwykle zacięty i wyrównany. Niestety, pomimo super przebrania i żywiołowego dopingu naszych uczniów,  po bardzo wyrównanej walce reprezentacja Stanów Zjednoczonych przegrała 2:3.
Akcja sprzątania świata

19.09 2014 nasza szkoła wzięłą udział  w corocznej Akcji Sprzatania Świata. W tym roku klasy piąte posprzatały teren wokół szkoły oraz częściowo rejon os. Oświecenia. Zebrano kilkadziesiąt worków śmieci. Zadanie to kolejny raz uświadomiło nam jak niezbedna jest ochrona przyrody w życiu codziennym.
Kliknij, aby edytować treść...