Z ŻYCIA SZKOŁY KLASY I - III

ROK SZKOLNY 2018/2019

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE
Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 5 w tegorocznym, przedświątecznym czasie miałamożliwość zgromadzić się wokół stajenki i obejrzeć spektakl „JASEŁKA Z JAJEM NIE  WIELKANOCNYM BYNAJMNIEJ”. We wspólne tworzenie świątecznych przygód na scenie zaangażowali się uczniowie naszej szkoły i rodzice z kl. 2c pod  opieką Pani Jadwigi Kiełbasy. Był to czas, kiedy patrząc na scenę pełną kolorowej wyobraźni śmialiśmy się, smucili, przeżywali, a czasem
zapominali o całym świecie. Na długo pozostanie w naszej pamięci diabełek, który się nawrócił, został aniołem, i jest szczęśliwy… I morał: " Trza  się nawracać panowie, panie, bo choć nam czasem mylą się drogi, to miłosierny nasz Pan ubogi... W życiu trzeba ze wszystkich sił swych chcieć wejść do nieba."
Drodzy Aktorzy - duzi i mali,operatorzy dźwiękowi dziękuję za zaangażowanie, poświęcony czas, cudowną grę aktorską, doskonałą naukę, zabawę i wiele wzruszeń. Jestem przekonana, że Wasz wysiłek został zrekompensowanyradością, brawami i fantastyczną atmosferą na widowni.Jadwiga Kiełbasa
WSPOMNIENIA Z ZIELONEJ SZKOŁY
To był wyjatkowy tydzieñ grudnia. Lekki mrozik ii cudowne słońce... i nasza zielona jednak- nie biała szkoła w Sidzinie.To czas na zintegrowanie zespołu klasowego, rozwijanie samodzielności, upowszechnienie formy uczenia się przez doświadczenie, podniesienie wśród uczniów świadomości ekologicznej oraz rozwijanie aktywności ruchowej. Był to bardzo udany pobyt, a ilość atrakcji spowodowała, że nie było czasu na wykonanie telefonu do rodziców. Wrażeniami dzieci dziliły się dopiero w domu. Czekamy na kolejne takie przygody.
KLASA 2C
WARSZTATY W MANUFAKTURZE CZEKOLADY 

Warsztaty w manufakturze czekolady to doskonały  prezent od Świętego Mikołaja  dla uczniów klasy 1b. Na czas trwania zajęć każdy uczeń otrzymał fartuch i czapkę oraz narzędzia niezbędne do samodzielnego wykonania słodkich specjałów. Dzieci miały okazję zdobyć nową wiedzę i umiejętności, ciekawie spędzili czas, samodzielnie przygotowali słodkości, co przyniosło im wiele satysfakcji i na długo pozostanie w ich pamięci. A śmiechu było, że ho, ho...!
KLASA 3A W PARKU ROZRYWKI GOKIDZ
W tym roku Święty Mikołaj przygotował dla naszej klasy wspaniały prezent. Zaprosił nas do PARKU ROZRYWKI GOKIDZ na dwugodzinną zabawę.
7 grudnia z wielką radością pojechaliśmy do krainy zabaw i sportowych „szaleństw”. Przeżyliśmy wspaniałe chwile. Dziękujemy Ci, Mikołaju! To był cudowny prezent!!!!!!!ytować treść...

WARSZTATY "CZY WODA JEST NIEBIESKA A JABŁKO OKRĄGŁE?"

W dniu 04.12.2018 dzieci z klasy 1b uczestniczyły w warsztatach pt. „ Czy woda jest niebieska a jabłko okrągłe? O kolorach i kształtach w sztuce współczesnej” w Muzeum Narodowym w Krakowie. W czasie spotkania dzieci miały możliwość zapoznania się z malarstwem współczesnym, z zaciekawieniem oglądały obrazy malowane różnymi technikami pamiętając o zasadach zachowania się w muzeum. Odnajdywały na obrazach figury, bryły i kształty. Utrwalały wiadomości dotyczące barw ciepłych i zimnych, poznały barwy podstawowe i pochodne, koło barw. Na zakończenie warsztatów kolorowały pastelami obrazek tęczy.

"HOKUS - POKUS, CZARY - MARY NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY"

Andrzejki to taki dzień w roku, kiedy można oderwać się od codzienności, a zanurzyć się w sferze wróżb i prawdziwej magii. Z tej okazji 30 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa!
W dniu imprezy sala gimnastyczna zamieniła się w ,,miejsce magii”. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, czy może jakaś inna niespodzianka… Każdy mógł znaleźć dla siebie coś wyjątkowego. Uczestnicy andrzejkowej zabawy chętnie rzucali kostkami w magicznym kręgu, by dowiedzieć się, czy spełni się ich marzenie. Pojawiły się także magiczne liczby. Andrzejkowa zabawa nie mogła obejść się również bez przepowiedni przyszłych wybranków. Dzieci chętnie konkurowały ze sobą podczas prowadzonych zabaw. Były tańce w parach na gazetach „Gazetowy dens”, wyścig „Zbzikowana gonitwa” i wiele innych zabaw, które zachęcały dzieci do współpracy i zdrowej rywalizacji. Nie zabrakło też wspólnej zabawy przy największych listach przebojów!
Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa, a każdą wróżbę traktujemy z „przymrużeniem oka”.
AKCJA "ZASADŹ SIE NA ZIELEŃ"
Uczniowie klas 1-3 -17 listopada - wzięli udział w akcji „Zasadź się na ZIELEŃ”  podejmowanej przez Zarządu Zieleni Miejskiej. „Zasadź się na ZIELEŃ” jest  akcją, w której na szczególne podkreślenie zasługuje walor edukacyjny. Sadzenie cebulek tulipanów przez małych uczniów sprzyja zakorzenieniu takiej potrzeby w młodych krakowianach już od najmłodszych lat. To oni bowiem będą w przyszłości mieli wpływ na kształt i jakość życia w naszym mieście a edukacja poprzez działanie jest najlepszym sposobem na przekazywanie postaw, wartości i ideałów.
DLA CIEBIE POLSKO …..

W historii Polski tak się składa,
był ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada
nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przeszłości,
ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał Dniem Niepodległości.
9 listopada klasy I – III świętowały 100 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Były wiersze i pieśni patriotyczne. Były biało – czerwone stroje, kokardy, muszki i chorągiewki. Ale przede wszystkim była wielka radość i duma z tego, że jesteśmy Polakami. Tak właśnie – dumnie i radośnie – zaśpiewaliśmy nasz hymn narodowy – Mazurek Dąbrowskiego. To był nasz prezent dla Polski z okazji jej setnych urodzin.
SZLAKIEM NIEPODLEGŁOŚCI…
Każdy z nas wie jak ważnym wydarzeniem dla Polaków są obchody związane z 100 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nasi najmłodsi również mogli się o tym przekonać uczestnicząc w wycieczce pt. „Szlakiem Niepodległości”. Uczniowie klasy 1c i 1d mieli okazję wysłuchać kilku informacji i ciekawostek dotyczących tego tematu. Poznali sylwetkę marszałka Józefa Piłsudskiego, dowiedzieli się co to jest musztra i gdzie ćwiczyli legioniści, a także zobaczyli gdzie został zasadzony Dąb Wolności. Wycieczka zakończyła się na Wawelu, gdzie pochowany jest marszałek J. Piłsudski.
WAWEL - KOMNATY KRÓLEWSKIE
Każdy z nas zapewne zastanawia się jak mieszka król i królowa. Uczniowie klasy 1c mieli okazję się o tym przekonać podczas wycieczki na Wawel. Po spotkaniu z p. Przewodnik i obowiązkowym nakarmieniu gołębi uczestnicy wycieczki ruszyli na dziedziniec. Po jego obejrzeniu uczniowie weszli do mieszkania administratora Wzgórza Wawelskiego- gdzie mieli okazję zobaczyć jak mieszkał. Zobaczyli tam m.in. biurko, kufer, baldachimowe łoże czy „sejf” wielkorządcy. Najciekawszym punktem zapewne były komnaty, w których mieszkał król Zygmunt Stary. Niewątpliwe intrygującą okazała się sala tronowa, której sufit zdobią głowy z drewna. Podobna kiedyś jedna z głów przemówiła podczas procesu…. To tylko legenda, a może jest w niej ziarnko prawdy…
KONTROLER RUCHU LOTNICZEGO - KTO TO TAKI?
Dzięki uprzejmości jednego z rodziców uczniowie klasy 1c mogli dowiedzieć się czym zajmuje się kontroler ruchu lotniczego. Poznali jego zadania i obowiązki, dowiedzieli się również jak wygląda płyta lotnika i jakie pojazdy mogą się po niej poruszać. Na koniec każdy przeszedł krótki test sprawdzający predyspozycję do tego zawodu i okazało się, że każdy poradził sobie z nim doskonale
HOŁD BOBATEROM NARODOWYM
W trakcie zajęć stanowiących połączenie aktywnego zwiedzania, warsztatów oraz gry wielkoformatowej, uczniowie kl.2c,3b i 3c zdobyły informacje na temat historii ziem polskich w czasie okupacji oraz prowadzonych walk o niepodległość Polski.
Podczas aktywnego zwiedzania ekspozycji z wykorzystaniem kart pracy uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat walk o niepodległość Polski, przebiegu wojny obronnej 1939 roku, historii ziem polskich w czasie okupacji oraz konspiracyjnej aktywności żołnierzy AK. Dzięki wykorzystaniu tablicy interaktywnej oraz książeczek edukacyjnych, poznali szczegóły dotyczące brawurowych akcji i bo haterów biorących udział w walkach o wolną Polskę, ze szczególnym uwzględnieniem terenu Małopolski.
MUZEALNA LEKCJA PATRIOTYZMU - KLASA 3A W MUZEUM NARODOWYM
W dniu 6 listopada klasa 3a wzięła udział w Muzealnej lekcji patriotyzmu - Kto Ty jesteś?
w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zajęcia odbyły się w Galerii „Broń i Barwa w Polsce”. Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie takie pojęcia jak: państwo, naród, symbole narodowe, język ojczysty, hymn, wolność, niepodległość, bohater, patriotyzm. Otrzymaliśmy kolorowe książeczki, w których, podczas zwiedzania Galerii wykonywaliśmy różne zadania. To była pouczająca i pełna historycznych wrażeń lekcja patriotyzmu, towarzyszyły nam eksponaty związane z siłą i potęgą naszego narodu.
MORZA I OCEANY
Czy wiedzieliście, że najszybsza ryba płynąca nawet do 110km/h to żaglica? A blobfish to miano najbrzydszej i najsmutniejszej ryby świata? Takimi ciekawostkami pani Alicja zachęciła nas do kolejnych zajęć z cyklu Świat w Kalejdoskopie. Tym razem klasa 1d mogła poszerzyć wiedzę dotyczącą wód występujących na kuli ziemskiej. Poznaliśmy mieszkańców mórz i oceanów, np.: gąbki, koralowce, rafy koralowe, plankton i kryl, ryby, rekiny, skorupiaki, mięczaki i wodorosty. Co tak naprawdę wiemy o morzu Bałtyku? Ile krajów łączy ze sobą Morze Bałtyckie? Dlaczego Morze Bałtyckie jest słone? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi oglądając prezentację multimedialną, a także rozwiązując ciekawe zagadki. Uczniowie mogli z bliska pooglądać liczną kolekcję muszelek i sprawdzić czy rzeczywiście szumią. Na koniec każdy uczestnik pokolorował swojego ulubionego mieszkańca podwodnego świata. To były miłe i pouczające warsztaty. Dziękujemy!
PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA - WARSZTATY
W ostatnich dniach października w naszej szkole odbyły się niecodzienne zajęcia. W rolę nauczycieli wcielili się żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Ich wizyta związana była z chęcią przekazania i nauczenia najmłodszych tego w jaki sposób udziela się pomocy. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ma decydujące znaczenie w chwilach zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia i do tego właśnie próbowali przekonać nasi Goście. Na zajęciach uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas przypomnieli sobie numery pod które należy dzwonić aby poprosić o pomoc, następnie przeszli do działań praktycznych. Każdy z obecnych zapoznał się ze schematem udzielania pierwszej pomocy, następnie miał okazję wykonać resuscytację-uciśnięcia klatki piersiowej i oddechy ratownicze przy wykorzystaniu fantomów.
Popularyzacja wśród dzieci i młodzieży od najmłodszych lat umiejętności niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej jest niezmiernie ważnym aspektem szeroko rozumianej edukacji. Ku uciesze pomysłodawców, zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów.
EDUKACJA FILMOWA
"Wartościowe filmy budują świat wartości naszych dzieci” to cykl zajęć edukacji filmowej. Kl.2c właśnie wzięła udział w pierwszych takich zajeciach.W trakcie spotkania dzieci skupiły się na zagadnieniach wychowawczych oraz postawach bohaterów filmu. . Starannie dobrany tytuł, dostosowany do możliwości percepcyjnych uczniów, wprowadził ich w świat kina i odsłaniając jego arkana, tłumaczył otaczający nas świat tak, by młody widz mógł utożsamić się z opowiadaną na ekranie historią.Przed seansem odbywało się spotkanie, podczas którego dzieci zostaly  przygotowywane do świadomego odbioru treści filmu i zastosowanych w nim form obrazowania. Została zaprezentowana tematyka filmu, jego walory artystyczne i edukacyjne. W ten sposób dzieci są uświadamiane, że kino –oprócz rozrywki - może oferować dużo więcej, jeśli oglądaniu filmu towarzyszy ukierunkowana refleksja.Po filmie dzieci uczestniczyły w warsztatach aktywizujących wyobraźnię i twórcze myślenie wykonujac obrazy z efektem ruchu.
"Wartościowe filmy budują świat wartości naszych dzieci” to Kubo i dwie struny. To wspaniała przygoda, humor, cenne i wartości i bohaterowie, którzy zapadaja w pamięć.
SMAKI ŚWIATA
17 października klasa 1d miała okazję uczestniczyć w warsztatach „Smaki Świata” z cyklu zajęć edukacyjnych Świat w Kalejdoskopie. Pierwsza część spotkania
została poświęcona potrawom z różnych stron świata. Niektóre z nich były bardzo egzotyczne, np.: hagis, zupa z gniazd jeżyków, kiszone śledzie, itp. Dzieci
dowiedziały się o kulturze spożywania posiłków a także historii przeróżnych produktów. W drugiej części spotkania uczniowie kształcili umiejętność jedzenia
pałeczkami, a także mogli zasmakować różnych przypraw. Zajęcia bardzo ciekawesłużące wzbogaceniu wiedzy o świecie a także rozbudzeniu ciekawości uczniów. 
KLASA 3 A W MUZEUM  ETNOGRAFICZNYM
W dniu 18 października klasa 3a uczestniczyła w zajęciach muzealnych pt. „Zawodowy Kraków, czyli życie dawnych mieszkańców miasta”. Zajęcia w Muzeum Etnograficznym były opowieścią o krakowskich dzielnicach i ich tradycjach. W czasie warsztatów dowiedzieliśmy się w jaki sposób ludzie wykonujący różne zawody tworzyli kulturę Krakowa, jak funkcjonowało miasto i kim byli jego mieszkańcy. W czasie zajęć braliśmy udział w intrygującej grze, wykonywaliśmy ciekawe zadania, odpowiadaliśmy na pytania dotyczące krakowskich tradycji. Na koniec zajęć ozdabialiśmy koszulkę motywami związanymi z Krakowem.
ZAJĘCIA KONSTRUKCYJNE
Zajęcia konstrukcyjne z cyklu MIASTO = Mali Inteligentni Architekci Szukają Tworzą Oglądają. To zajecia, w ktorych uczestniczyla kl.2c. Tym razem tematem byla Architektura wnętrza. Dzieci łącząc zabawę i edukację  wykonaly projekt swojego pokoju rozwijajac wyobraźnię przestrzenną, ucząc się współpracy w grupie, planowania i konsekwencji w pracy.

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
Stoją przed Wami –dawne maluchy
Ładnie ubrane, pełne otuchy
Z bijącym sercem i niepokojem
Rozpoczynają naukę w szkole.
12 października 2018r. to data, która na długo zapadnie w pamięci pierwszoklasistów. Tego dnia punktualnie o godzinie 8.00 w naszej szkole odbyło się Uroczyste Ślubowanie Pierwszoklasistów. Na swoją pierwszą akademię dzieci zaprosiły p. Dyrektor D. Kaletę, . Dyrektor B. Podermańska, p. Dyrektora K. Kwasa oraz całe grono najbliższych. Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Panie wychowawczynie klas pierwszych zapoznawały i wdrażały swoich uczniów do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcia nauki w szkole. Klasy pierwsze przygotowały na dzień ślubowania część artystyczną, aby zaprezentować swoje umiejętności i zdolności przed licznie zgromadzoną publicznością. Po odtańczeniu Poloneza, odśpiewaniu Hymnu Państwowego i krótkiej akademii nastąpiła część oficjalna uroczystości. Uczniowie złożyli przysięgę na sztandar Szkoły. Następnie Dyrektor D. Kaleta i Dyrektor B. Podermańska dokonały symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły...” Pani Dyrektor złożyła też życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim uczniom. Na koniec uroczystości uczniowie rozeszli się klasami do swoich sal. Wychowawcy w swoich klasach wręczyli okolicznościowe dyplomy pasowania na ucznia oraz legitymacje. Rodzice przygotowali w salach poczęstunek dla swoich dzieci oraz upominki.

MAM TALENT

„Każdemu z nas Bóg dał talent,
obdarzył jakąś szczególną zdolnością,
trzeba ją tylko w sobie odnaleźć
i dzielić się tą umiejętnością.” – Józefa Kornaga

Dnia 27 września 2018 roku w naszej szkole odbył się konkurs młodych talentów pod hasłem przewodnim „Nasze szkolne talenty”. Celem konkursu jest popularyzacja działań artystycznych, promocja alternatywnych form spędzania czasu wolnego, rozwijanie kreatywności, zainteresowań oraz umożliwienie naszym uczniom prezentacji swoich umiejętności i pasji.
Tego dnia młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów na deskach szkolnej sceny. Do udziału zgłosiło się 14 uczniów w różnorodnych prezentacjach. Były to popisy wokalne, taneczne i gimnastyczne.
Uczestników oceniało jury w składzie:p. Roksana Mazgaj, p. Urszula Zagata oraz p. Asia Zbieg.W szkolnym konkursie „MAM TALENT” bezkonkurencyjny okazał się Szymon Chamera z klasy 2A, który brawurowym wykonaniem swoich gimnastycznych i tanecznych umiejętności zdobył I miejsce.
II miejsce ex aequo zajęły: Ania Gąsior, Julia Niemira, Zuzanna Sobieraj, Antosia Sowa z klasy 2C oraz Julia Brelik, Lena Babczyk, Oliwia Babczyk, Małgorzata Klimczak, Nadia Łabuszewska, Barbara Marzec z kl. 3B.
III miejsce ex aequo zajęli: Franciszek Kominko i Karim Rashad z klasy 3C oraz Jakub Kozłowski z klasy 2C.

Wszystkim uczniom gratulujemy! Podziwiamy Waszą odwagę, zaangażowanie i umiejętność zaprezentowania się przed dużą publicznością. Życzymy dalszych sukcesów!

PAMIĘTAJMY O OGRODACH
Piekny, sloneczny dzien, sobote 6 pazdziernika uczniowie klasy 2c wraz z rodzicami spedzili w cudownych Pokazowych Ogrodach Kapias w  Goczalkowicach. Z ogromny zaciekawieniem i zachwytem uczestnicy wszystkimi zmyslami poznawali, nie tylko roslinnosc, ale i architekture ogrodnicza. Mieli mozliwosc relaksu w Kaciku Ciszy, Zaulku romantycznym, w Starym Ogrodzie przy chalpie...Na koniec uczestnicy wycieczki podziwiali zubry i nne zwierzeta, ktore w dzikiej scenerii parku pszczynskiego znalazly swoje ostoje posrod starych debow, bukow i grabow. Wszyscy zwrocili zadowoleni z wypiekami na twarzach.
WARSZTATY - BEZPIECZNA JAZDA SAMOCHODEM
Chcąc przybliżyć dzieciom bezpieczną i odpowiedzialną jazdę  samochodem, zaprosiliśmy do klasy 1a Panią Elę – mamę Marysi Sali. Pani Sala spotkanie rozpoczęła od opowiedzenia dzieciom, jak wygląda bezpieczna jazda samochodem. Następnie pokazała dzieciom nakładki przeciwsłoneczne na szybę i opowiedziała, które warto wybierać aby dziecko było  bezpieczne w samochodzie podczas jazdy. Na koniec pokazała jak dziecko powinno być zapięte pasamiw foteliku samochodowym oraz które foteliki są bezpieczne.
SMAKI ŚWIATA
Kl.2c zostala zapraszona do ciekawej i inspirującej podróży po świecie w  ramach cyklu zajęć edukacyjnych „Świat w Kalejdoskopie ”. Tematem zajec  byly Smaki Świata.Zajecia poświęcone byly kulturze spozywania posilkow w roznych czesciach swiata, historii roznych produktow. Służyly wzbogaceniu wiedzy, rozbudzeniu ciekawości świata i dobrej zabawie

DZIEŃ CHŁOPCA

Z okazji Dnia Chłopaka wiele uśmiechów, a mało złości, jak najmniej smutków, dużo radości, długich wakacji i moc słodyczy. Tego Ci dzisiaj kolezanka życzy...
Choc to swieto nie jest tak popularne jak Dzien Kobiet, to dziewczynki z klasy 2c nie zapomnialy o swoich kolegach. Wreczyly prezenty i zlozyly zyczenia, czym bardzo ucieszyly chłopów

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego już po raz drugi nasza szkoła brała udział w akcji Światowe Dni Tabliczki Mnożenia. Ten symboliczny dzień 28 września, miał na celu propagować zabawową formę nauczania – uczenia się matematyki. Uczniowie przez kilka dni powtarzali i
przypominali sobie tabliczkę mnożenia poprzez ćwiczenia, zabawy i gry dydaktyczne. Dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną
znajomość trudnych przypadków tabliczki mnożenia. Obchody tego dnia wzbudziły w uczniach wiele emocji a także pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. GratulujemyMistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom. E. Florek
BOHATERON W TWOJEJ SZKOLE
W tym roku szkolnym uczniowie klas I-III dołączyli do projektu BohaterON w Twojej Szkole. Ta ogólnopolska kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im symbolicznych kartek. Celem projektu jest również wprowadzanie już od najmłodszych lat w historię naszego kraju,  wzmacnianie poczucie tożsamości narodowej, krzewienie postawy patriotycznej oraz budowanie wrażliwości społecznej. Klasy pierwsze realizowały projekt w swoich klasach, gdzie przed ozdobieniem i wypisaniem kartek zostali wprowadzeni w temat Powstania Warszawskiego, poznali jego symbole oraz historię poszczególnych bohaterów. Klasy II i III wspólnie pracowały nad kartkami pod czujnym okiem p. Roksany, która również opowiedziała im o tym ważnym wydarzeniu. Gdy wszystkie kartki byłygotowe do wysłania uczniowie wyruszyli na pocztę aby mogły one dotrzeć do adresatów. 
projekt: www.bohateronwtwojejszkole.pl
PROJEKT PATRIOTYCZNY „Z PIEŚNIĄ NA USTACH… DLA NIEPODLEGŁEJ”

W dniu 28 września klasy 3 A i 3 B reprezentowały naszą Szkołę w PROJEKCIE PATRIOTYCZNYM  DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH DZIELNICY XV „Korowód – Z pieśnią na ustach… dla niepodległej”. W biało-czerwonych strojach, w rozśpiewanym korowodzie wyruszyliśmy do Parku Tysiąclecia. Wzięliśmy aktywny udział w pięknej patriotycznej uroczystości. Wspólnie z innymi przedstawicielami przedszkoli i szkół dumnie zaśpiewaliśmy Hymn Polski oraz przygotowane wcześniej pieśni patriotyczne: „Flaga Biało-czerwona”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Przybyli ułani..”. Było zdjęcie „żywej” biało-czerwonej flagi, wypuszczanie biało-czerwonych balonów, które pięknie prezentowały się na błękitnym niebie. Oglądaliśmy program artystyczny zespołu „Niepodległa” (pieśni
i tańce krakowskie) Na koniec uroczystości – z pieśnią na ustach i radością w sercu - maszerowaliśmy  za Smokiem Wawelskim, machając biało-czerwonymi
chorągiewkami. To była piękna uroczystość!
JESTEM EKO W KRAKOWIE
Kl.2c odbyla wycieczke do Centrum Ekologicznego Barycz. Dzieci mogly doświadczyć, że to od ich postawy zależy ochrona środowiska. Zajęcia skłanily do refleksji i tworzenia postawy proekologiczną. Zajęcia mialy charakter warsztatowy, a doświadczenie pokazuje, że ta forma dostarczania wiedzy jest skuteczna. Całe zajęcia byly dynamiczne, wypełnione skompensowaną wiedzą ekologiczną, połączone z zabawą, wszystko po to by dostarczyć wiedzę proekologiczną, pobudzić ciekawość i przekonanie, że ochrona środowiska jest ciekawa i zależna od postaw już tak m ałych dzieci.
EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
W piątek 21 września klasy trzecie (3A, 3B, 3C) reklamowały DZIEŃ BEZ SAMOCHODU, który przypada na 22 września. Była to nasza szkolna kampania proekologiczna pod hasłem „Przesiądź się i jedź”. Spacerowaliśmy po naszym osiedlu z plakatami promującymi ekologiczny sposób podróżowania. Pragnęliśmy zachęcić mieszkańców do ekologicznego podróżowania pieszo, na rowerze i komunikacją miejską. Oprócz plakatów nie zabrakło też okrzyków, np. Zamiast jeździć samochodem przesiądź się na rower! 
CYKL ZAJĘĆ POD HASŁEM: CZEGO NIE BYŁO W ZMYSŁACH - TEGO NIE BĘDZIE W UMYŚLE
21.09 ( piatek) odbyly sie zajęcia konstrukcyjne: MIASTO czyli Mali, Inteligentni Architekci Szukają, Tworzą, Oglądają. To byla wyjątkowa okazja, by dowiedzieć się wszystkiego o sposobach budowania wież, ich historii i funkcjach, jakie pełnią w różnych miejscach na świecie. Uczestnicy zajęć także oczywiście sami budowali własne wieże. To zajęcia ktore rozwijają wyobraźnię przestrzenną, uczą współpracy w grupie. Są także doskonałą zabawą.

GOŁCZAŁKOWICE ZDRÓJ

17 września uczniowie klas II a i II b byli na wycieczce w Goczałkowicach Zdroju. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Ogrodów Kapias. Jest to wyjątkowe miejsce pełne zapachów, kolorów i pięknych roślin. Podczas ścieżki edukacyjnej uczniowie mieli okazję poznać bogatą kolekcję roślin oraz mogli podziwiać fontanny, skalniaki, oczka wodne. Po długim spacerze był czas na relaks i zabawę.

ROBOTYKA

W naszej szkole odbyły się dla uczniów z klas pierwszych, zajęcia pokazowe z MATcrafta oraz Robotyki. Jest to propozycja warsztatów edukacyjnych, podczas których dzieci uczą się programowania i budowania robotów. Oprócz świetnej zabawy i odkrywania fascynującego świata robotyki, dzieci mogły doskonalić zdolności manualne oraz uczyć się logicznego, niestereotypowego myślenia.

CYKL ZAJĘĆ POD HASŁEM: CZEGO NIE BYŁO W ZMYSŁACH - TEGO NIE BĘDZIE W UMYŚLE
20.09 czwartek kl.2c odbyla wycieczke do Centrum Młodzieży im. Jordana i uczestniczyla w zajeciach:KRAINA EKSPERYMENTOW. Podczas zajęć dzieci byly swiadkami widowiskowych eksperymentów, samodzielnie przeprowadzily doświadczenia, dowiedzialy się różnych ciekawostek i wziely udział w naukowych zabawach. Dopelnieniem tematyki bylobejrzany film w kinie "Paradox".Tematem przewodnim byl dwutlenek węgla i substancje.
KLASA 3 A W CENTRUM ZABAW AKUKUU
17 IX zrealizowaliśmy naszą klasową nagrodę zdobytą w ubiegłym roku szkolnym w KAMPANII ROWEROWY MAJ 2018. Nagrodą był godzinny pobyt w Centrum
Zabaw AKUKUU przy ul. Bratysławskiej. Była to godzina pełna sportowych zabaw i „szaleństw”. Były biegi, skoki, rzuty piłkami, wspinaczki, zjazdy i wszystko co jest związane z tzw. „wyciskaniem siódmych potów”. Byliśmy rozgrzani do czerwoności  i spoceni do nieprzytomności. Było wspaniale!!!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się do akcji " Międzynarodowy Dzień Kropki". W tym dniu nauczyciele prowadzili lekcje z kropką jako motywem przewodnim. Do tematu wprowadził nas film "The Dot" z niesamowitą bohaterką Vashti, która uczy wiary we własne możliwości. Uczniowie w tym dniu przyszli ubrani w kropki, lub sami ozdabiali swoją odzież. Nie brakowało również różnych łamigłówek z kropką oraz prac plastycznych. Dodatkowo przygotowane były dla uczniów rekwizyty, z którymi każdy mógł zrobić sobie zdjęcie.
JESTEM BEZPIECZNY
W dniu 5 września klasy 1a, 1b, 1c i 1d odwiedził funkcjonariusz Straży Miejskiej Miasta Krakowa, który z przyjemnością i zaangażowaniem opowiadał o swojej pracy. Głównym celem spotkania było utrwalenie wiedzy na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy i w szkole, funkcji sygnalizacji świetlnej, a także pasów. Wszystko odbyło się w  zabawowej i ciekawej formie z wykorzystaniem rekwizytów. Dzieci były bardzo zaangażowane, a na zakończenie pan funkcjonariusz rozdał wszystkim uczestnikom smyczki, na których widnieją najważniejsze numery alarmowe.
KLASA 3 A W MUZEUM
W tym roku szkolnym postanowiliśmy pogłębiać swoją wiedzę nie tylko z podręczników i lektur szkolnych, ale w różnych obiektach kultury dostępnej w naszym mieście. Pierwszą lekcję muzealną odbyliśmy 12 września w Muzeum Narodowym. W Gmachu Głównym w Galerii Rzemiosła Artystycznego uczestniczyliśmy w zajęciach pt. „HISTORIA MIERZENIA CZASU. ZEGARY PRZEZ WIEKI”.
ROK SZKOLNY 2017/2018

POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS!

21 czerwca, w godzinach popołudniowych uczniowie klas trzecich podsumowali trzyletnia naukę w I etapie edukacyjnym, podziękowali swoim nauczycielom za naukę, trud, wychowanie i w uroczystym nastroju przekroczyli próg do drugiego etapu edukacyjnego. Z wieloma sukcesami, pełni wrażeń i ciekawi świata wkroczyli do klasy czwartej. Gratulujemy!

PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY

19 czerwca uczniowie klas trzecich wyruszyli na Pielgrzymkę do Częstochowy, aby podziękować za dobry rok!

ARAPAHO
15 czerwca uczniowie klas I „a” i I „b” byli na wycieczce w Wiosce Indiańskiej „Arapaho” położonej w miejscowości Zalas koło Krakowa. Program wycieczki był bardzo ciekawy i zawierał między innymi: malowanie twarzy, oglądanie oryginalnych tipi, skór dzikich zwierząt i kości, obserwację przez lornetkę z punktu widokowego "Arapaho", przejście szlakiem zdobywców Dzikiego Zachodu, zabawy z liną, przejście gołą stopą po „rozżarzonych węglach”, zdobywanie sprawności, zejście do „Wąwozu duchów”, słuchanie opowieści indiańskich, „płukanie złota”. Uczniowie bawili się wspaniale i stwierdzili, że chętnie powtórzyliby ten wyjazd. Polecamy innym. Elżbieta Parwa i Krystyna Noszczyńska
ZIELONA SZKOŁA W KOŁOBRZEGU
W dniach 3 - 15 czerwca 2018 roku, klasa 3b była w zielonej szkole w Kołobrzegu. W czasie pobytu uczniowie mieli wiele atrakcji: park linowy, wycieczka do Zieleniewa, zwiedzanie Starego Miasta, rejs okrętem wojennym po morzu, zwiedzanie molo i latarni morskiej. Dzieci uczestniczyły w wielu ciekawych zajęciach i warsztatach, ale przede wszystkim uczyły się współpracy z innymi, samodzielności i odpowiedzialności. Pobyt zaliczamy do udanych. Była piekna pogoda i wiele radości.  Do następnego roku.....!!!
DZIEŃ RODZINY
"Dzień Rodziny" to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen radości, uśmiechu i wzruszeń. Z tej okazji, 12 czerwca 2018r. uczniowie klasy I a zaprosili swoich najbliższych na uroczysty program artystyczny.W programie przygotowanym specjalnie dla rodziców znalazły się: okolicznościowe wiersze i piosenki oraz przedstawienie "Zarozumiała stokrotka". Niespodzianką dla rodziców na zakończenie występów były upominki wykonane własnoręcznie przez dzieci. Wychowawca klasy I a - Elżbieta Parwa.
ROWEROWY MAJ
W ramach działań programu STARS Rowerem do szkoły 256 uczniów naszej szkoły wzięło udział w
akcji Rowerowy Maj.
Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona
nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementamirywalizacji, popularyzuje  rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii.
Przez osiemnaście majowych dni (07.05-30.05) dojeżdżali do szkoły rowerami, hulajnogami czy
deskorolkami. Cztery najaktywniejsze klasy już wkrótce otrzymają bardzo
atrakcyjne nagrody-wyjścia klasowe. Wszyscy najaktywniejsi uczniowie otrzymają
ochraniacze na siodełka rowerowe.
1.miejsce-klasa 3b
2. miejsce-klasa 2a
3.miejsce-klasa 3d
4. miejsce-klasa 5a
DZIEŃ RODZINY w kl. 2 a
15 czerwca klasa 2a świętowała Dzień Mamy i Taty. Były życzenia, podziękowania, wiersze, piosenki, upominki, ale przede wszystkim dużo
radości, szczęścia i miłości….

Dziś Rodziców naszych Święto,
więc Im wszyscy tak śpiewamy:
Niech nam żyją, niech nam żyją!
Nasi Rodzice ukochani!
O PASJACH NASZYCH RODZICÓW
O swojej pasji i zainteresowaniu opowiedział klasie Ic tata Liliany. Nie wyobraża sobie życia bez realizacji swojego hobby.– To jest super sprawa! – takimi słowami rodzic rozpoczął rozmowę z dziećmi. Wędkarstwo to wspaniały pomysł na życie, na aktywne spędzanie wolnego czasu. Swoją pasją zaraził już swoje córki, które wiele razy miały już wędkę w ręce… i łowiły. Pan zapoznał dzieci ze sprzętem wędkarskim, zasadami wędkarstwa. – Ale to nie wszystko. Oprócz nauki technicznego łowienia ryb, wędkarstwo wyrabia charakter, uczy cierpliwości. To prawdziwa przyjemność –dało się odczuć słuchając taty Liliany. Samo wędkowanie jest finalnym efektem pasji. To nie tylko doskonała okazja do odpoczynku, podziwiania przyrody, delektowanie się ciszą. Nie da się jednak ukryć, że wędkarstwo pojmowane jako sport, budzi postawę rywalizacji. Porównywanie złowionych ryb z innymi, wymiana doświadczeń, obmyślanie nowych
receptur przynęty – to wszystko stanowi ważny element wędkowania. Oczywiście, że miło jest łapać zawsze dorodne okazy i mieć powód do chluby. Ale tu
ważniejsza jest cała otoczka. Poranne wstawanie, wyrabianie przynęty, dobieranie odpowiedniego sprzętu – opowiadał tata- zapalony wędkarz. Panrozbudził w dzieciach wielką ciekawość.
Dziękujemyza to wspaniałe spotkanie
WYCIECZKA DO CENTRUM EDUKACJI LOTNICZEJ
Kl.1c, dzięki jednej z mam odbyła wspaniałą wycieczkę do Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Air port. To unikatowy ośrodek edukacyjny przybliżający zasady
funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Dzieci zobaczyły tutaj prezentację o zwierzętach na służbie, wyposażenie multimedialne uwzględniające
najnowsze rozwiązania technologiczne, czy robota humanoidalnego wchodzącego w interakcje z odwiedzającymi. Jednym z bardziej istotnych elementów
wspomagających procesy dydaktyczne są ściany edukacyjne, opatrzone grafikami przedstawiającymi procedury i zawody na lotnisku. Miały możliwość
przejścia ścieżką pasażera odlatującego z bagażem rejestrowanym. Dzieci miały możliwość dostrzec, że podróż nie byłaby możliwa, gdyby nie sztab ludzi
przygotowujących i realizujących operacje lotnicze. Poznały pracowników Informacji Lotniskowej, agentów handlingowych oraz służby operacyjne i
mundurowe.
Wycieczka była bardzo wartościowa i dostarczyła wielu wrażeń.
Z MEGA MISJĄ PO RAZ DRUGI
MegaMisja to nowoczesny program cyfrowej edukacji dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2017/18 uczniowie z klasy 3E wzięli udział w programie, który obejmuje swoim zasięgiem już kilka tysięcy dzieci w całej Polsce. Grupa „Mega Wersja 3E”, ukończyła 10-miesięczny cykl zajęć. Uczniowie zdobyli ważne w cyfrowym świecie kompetencje, nauczyli się jak kreatywnie korzystać z nowych technologii, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć w sieci wiarygodne informacje, jakie treści publikować. Dowiedzieli się jak unikać niebezpieczeństw i chronić swoją prywatność w sieci. Zdobyli także umiejętności praktyczne, m.in. tworzenia i obrabiania prostej grafiki, dźwięków, filmów; uczyli się, jak organizować kampanie społeczne.
To wszystko poprzez zabawę – program opiera się na grze edukacyjnej (grywalizacji) z animowanymi bohaterami (Julką, Kubą i figlarnym Psotnikiem) w cyfrowym labolatorium, którzy mają mnóstwo pytań oraz kłopotów, a dzieci pomagają im je rozwiązywać.
Pracując w grupach i podejmując kolejne zadania, uczniowie zdobywali punkty, które zamieniały się na „realne” nagrody dla swojej świetlicy – sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, gry, zabawki edukacyjne. MegaMisja nie polega jedynie na zajęciach przy komputerze –uczniowie rysują, wycinają, dyskutują. W ten sposób ćwiczą także ważne kompetencje społeczne: umiejętność współpracy i osiągania kompromisów.
Zrealizowane zadania można zobaczyć na oficjalnej stronie megamisja.pl
DZIEŃ DZIECKA w klasie 3d
5 czerwca klasa 3d wybrała się na zajęcia z Minecrafta. Poznaliśmy  podstawy programowania oraz mogliśmy się pobawić w prawdziwego farmera.  Na koniec poszliśmy na lody do znanej lodziarni Bel Mondo :) Były pyszne! :) 
RODZICE DZIECIOM
Gra aktorska to wyzwanie, które uczy, bawi i wzrusza. Gasną światła, rozsuwa się kurtyna i za kilka chwil teatr się zaczyna. Na scenie pełnej kolorowej, wspaniałej wyobraźni śmiejemy się, smucimy, myślimy, przeżywamy, zapominamy o całym świecie. Jesteśmy raczej przyzwyczajeni do występów dzieci
przygotowywanych dla rodziców. Rodzice, przygód na scenie pozazdrościli swoim pociechom. Bardzo szybko przeobrazili się w bohaterów ciekawych opowieści i
dali wspaniały pokaz. Tym razem dzieci trzymały kciuki. Wiemy jak to jest: długie przygotowania, hałas, rozgardiasz, stres, rumieńce na twarzach…, a potem
już występ premierowy przed liczną i co by nie powiedzieć młodą, ale krytyczną publicznością. Drodzy rodzice –aktorzy, widzieliśmy
wiele teatrzyków, w których grali profesjonalni aktorzy, ale Wy jesteście najlepsi!
Mamy nadzieję, że Wasz wysiłek został zrekompensowany uśmiechami dzieci i fantastyczną atmosferą na widowni. Magia tego spektaklu nie ma sobie równych.
Gratulujemy i dziękujemy! Uczniowie kl. 1c z wychowawcą
DZIEŃ DZIECKA w klasie 2a
4 czerwca klasa 2a urządziła sobie szkolny Dzień Dziecka (a właściwie Pani przygotowała miłą niespodziankę). Najpierw była wyprawa do Pizzerii Dominium, gdzie odbyła się prezentacja robienia pizzy według smaków uczniów, a następnie degustacja pizzy, która smakowała wybornie. Druga część niespodzianki to wesołe zabawy w okolicznym Smoczym Skwerku, czyli na placu zabaw. Ciekawie było na jeden dzień opuścić salę szkolną i wspólnie „poszaleć” poza murami szkoły. To był udany Dzień Dziecka, pełen wrażeń i miłej, zgodnej zabawy z kolegami i koleżankami.

KRAKÓW - MIASTO KRÓLÓW

Klasa 3b zakończyła cykl wycieczek po Krakowie, bo przecież warto znać rodzinne miasto. Uczniowie zwiedzali Kraków z przewodnikiem, który opowiadał im wiele ciekawych rzeczy. Tematyka: Podziemny Kraków, Katedra na Wawelu, Kazimierz, Kościół Mariacki, Wzgórze Wawelskie ze Smoczą Jamą.

|”ACH, TA PIPPI”
Narodowy Teatr Edukacji przygotował spektakl: "Ach, ta Pippi", który miała przyjemność oglądnąć kl. 1c. Poznały historię małej Pippi, dzięki której przekonały się, co to znaczy i jak ważna jest tolerancja; co to znaczy prawdziwa przyjaźń i dlaczego warto być dobrym dla zwierząt.
DROGA KRÓLEWSKA
W ostatnim miesiącu wybraliśmy się na wycieczkę po Krakowie. Poznaliśmy tajniki legendy Barbakanu oraz szliśmy szlakiem drogi królewskiej i poznaliśmy jej historie. Zwiedziliśmy podziemia Krakowa oraz mogliśmy  pokarmić gołębie i zrobić sobie zdjęcia w słynnej głowie. Na koniec był upragniony McDonald.               Klasa 3d :)
BORONIÓWKA
W dniu 16 maja klasy 2a, 2b i 2c wybrały się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Dotarliśmy do miejscowości Grodzisko koło Ojcowa. Zatrzymaliśmy się w starej osadzie młyńskiej „Boroniówka”. Tam zwiedzaliśmy zabytkowy młyn (była prezentacja mielenia ziaren na mąkę) oraz stary tartak wodny, który specjalnie dla nas pracował. Uczestniczyliśmy w warsztatach ciasteczkowych, tzn. własnoręcznie przygotowywaliśmy ciasto z mąki, jajek i cukru: mieszaliśmy, zagniataliśmy, wałkowaliśmy i wykrawaliśmy różne kształty ciasteczek. A potem do pieca i już….. Ciasteczka własnej produkcji smakowały wyśmienicie!!

TEATRZYK "KOZIOŁEK MATOŁEK"

Koziolek Matolek to postac stworzona w 1933 r. przez K. Makuszynskiego i M. Wakentynowicza w jedbej z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych. Mumo, ze od smierci tworcow mibely dekady, a sam Matolek ma juz ponad 80 lat, niezmiennie pozostaje naslynniejszym polskim koziolkiem, a obrazkowa powiesc z jego przygodami nalezy do kanonu polskiej literatury dzieciecej. I wlasnie te przygody zobaczyla na scenie klasa 1c. Wyruszajac z Koziolkiem Matolkiem dzieci przezyly niesamowita podroz pelna wrazen. B yl to czas nauki, zabawy i wzruszenia.

RYCERZE I DAMY .....
W dniu 26 kwietnia klasa 2a uczestniczyła w lekcji muzealnej na Zamku Królewskim na Wawelu. „Rycerze i damy” to temat zajęć, które odbyły się w wybranych salach Zbrojowni.
Podczas zajęć zapoznaliśmy się z drogą do godności rycerskiej, czyli od funkcji pazia, potem giermka do pasowania na rycerza. Omawiana była rola rycerza w społeczeństwie i jego obowiązki wobec króla i państwa. W Zbrojowni widzieliśmy uzbrojenie rycerskie: różnorodne zbroje i broń bojową oraz turniejową. Pani Przewodnik przybliżyła nam postać damy, jej zajęcia i miejsce w życiu rycerza. Na koniec zajęć mogliśmy potrzymać rycerski miecz i przymierzyć przyłbicę, czyli rycerski hełm.
Po zajęciach na Wawelu nie mogło zabraknąć wizyty w sklepiku z pamiątkami. Następnie udaliśmy się „drogą królewską” na Rynek. Podczas spaceru zajadaliśmy krakowskie precelki czy jak kto woli obwarzanki, poczęstowaliśmy nimi krakowskie gołębie, przytulaliśmy się do kamiennych lwów przy Wieży Ratuszowej, smakowaliśmy wodę z „wodopoju” przy Sukiennicach, podziwialiśmy krakowskie dorożki …..
Atrakcji było dużo, jak na tak krótką wycieczkę, ale wrócimy tu ponownie, bo warto poznawać historię Starego Krakowa i poszerzać swoją wiedzę o mieście, w którym mieszkamy.
DAKTYLOSKOPIA
17 kwietnia do naszej szkoły zawitał wyjątkowy gość z Instytutu Ekspertyz Sądowych z tematyki daktyloskopii iprzeprowadził warsztaty w klasie 3b i 3d. Pan Andrzej opowiedział czym jest dział Daktyloskopia oraz jak się rejestruje linię papilarne. Dzieci otrzymały maski, gumowe rękawiczki, a do odbijania linii papilarnych dostały pędzelki, specjalne kartki i tusze. To dopiero była zabawa móc się pobrudzić :)
KODOWANIE
W klasach 3a, 3b i 3d zostały przeprowadzone zajęcia z kodowania na dywanie. Dzieci poprzez kody ustawiały kolorowe kubeczki na specjalnej macie, gdzie na końcu tworzył się obrazek. Następnie dzieci kodowały obrazki na kartkach w ławkach. Kodowanie to świetna zabawa dla dzieci. Uczy programowania poprzez zabawę. Można kodować drogę dzięki specjalnym obrazkom oraz samemu tworzyć kody.
MAJSTERKOWANIE
10 kwietnia w klasie 3d odbyły się ostatnie zajęcia ze Szkoły Majsterkowania. Tym razem robiliśmy półkę, którą można było powiesić. Dzieci dostały deski, gwoździe, wiertarki, gumki-recepturki, młotki, sznurki oraz spinacze. Tu już liczyła się kreatywność dzieci jak sobie zorganizują półkę na zabawki. Każda praca była inna i wyjątkowa
RAZ, DWA,  TRZY! KLIKASZ TY! BY DZIECI UWAŻAŁY W SIECI!
To tytuł lekcji wkinie, z której skorzystała kl. 1c. W trakcie lekcji dzieci dowiedziały się podstawowych informacji na temat Internetu, tego jak powstał, jak się
rozwija, w jaki sposób można go wykorzystać, jakie są związane z nim zagrożenia, ale także jakie Internet niesie możliwości. Rozmawiano z dziećmi, o tym co już wiedzą na temat Internetu, pokazano im zdjęcie Sieci. Podczas zajęć,przewodnikiem po Internecie był gość specjalny Albert, który wraz z dziećmi odkrywał
tajemnice wirtualnego świata. Opowiedział o zagrożeniach, jakie kryją się w Internecie i podpowiedział, w jaki sposób sobie z nimi radzić. Pokazał między innymi jak budować silne hasła. Tę ciekawą lekcję zakończył film „MUNIO STRAZNIK KSIĘZYCA” , mądra animacja o odwadze, poświęceniu i dorastaniu do odpowiedzialności.
ŚWIĘTO SZKOŁY
- Co to jest
Polska? -
Spytał Jaś w szkole.
Polska - to wieś i las, i zboże w polu,
i szosa, którą pędzi do miasta autobus,
i samolot, co leci wysoko, nad tobą.
Polska- to miasto, strumień i rzeka,
i komin fabryczny, co dymi z daleka,
a nawet obłoki, gdy nad nami mkną.
Polska to jest także twój rodzinny dom.
A szkoła?
Tak - i szkoła i róża w ogrodzie i książka na
stole.

Polska to również muzyka i śpiew. W dniu Święta Szkoły kl.1-3 odbyły wędrówkę muzyczną po Polsce.
Z którego zatem miejsca wyruszyli?
Tak jak Wisła zaczyna swój bieg, od gór.
Uczniowie poznali charakterystyczne brzmienie zespołu SIKLAWA pod bacowskim okiem Jacka Szeligi, usłyszeli piosenkę NATALII SZROEDER, usłyszeli
odtwórców MARKA GRECHUTY, bez którego trudno sobie wyobrazić polską muzykę ostatniego półwiecza, a jego piosenki znali i znają praktycznie wszyscy. Towarzyszyły nam również piosenki zespołu 2 PLUS 1, który jedni nazywali polską ABBĄ, drudzy unikatowym zjawiskiem, także na skalę europejską. Piosenki ZENKA MARTYNIUKA zdobywają popularność w całym kraju, dlatego nie zabrakło ich również podczas naszego święta. Trudno znaleźć osobę, która nie kojarzyłaby charakterystycznych rogów SARSY – i ona znalazła. Nie mogło się obejść bez zespołu reprezentującego królewskie miasto Kraków- SKALDÓW ze
swoimi ponadczasowymi kompozycjami oraz ANDRZEJA SIKOROWSKIEGO I ZESPÓŁU POD BUDĄ. Scena została przekazana również SYLWI GRZESZCZAK, którą rozsławiła piosenka „Tamta dziewczyna”. Nie zabrakło piosenek MAJKI JEŻOWSKIEJ skierowanych do młodszej publiczności.  Power i ekspresja, którą posiada zespół CZERWONE GITARY zostały również oddane na szkolnej scenie. Cała publiczność dała się ponieść piosence „Miłość w Zakopanem”
SŁAWOMIRA ZAPAŁY, którego imię zna już cała Polska. Na scenie oddana została też energia i moc MARTY GAŁUSZEWSKIEJ
Gratulujemy wszystkim wykonawcom. Gorąco dziękujemy publiczności, która była tutaj, dodawała odwagi, rozgrzewała atmosferę.
 QUIVER
W klasie 3a, 3b oraz 3d zostały przeprowadzone zajęcia plastyczne w 3D. Dzieci dostały specjalne kolorowanki o różnej tematyce z kodem QR, które
musiały pokolorować. Następnie dzięki aplikacji na telefonie Quiver robiono im zdjęcia z kolorowanką, która pojawia się w 3D.
ACH, CO TO BYŁA ZA WSPANIAŁA ZIELONA SZKOŁA!
Czy była na pewno zielona? No nie, ale na pewno wspaniała. Pięć dni w Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej spędziła kl.1c.Dzięki usytuowaniu u stóp Gorców okazało się to miejsce doskonałe do uprawiania różnych form aktywności ruchowej z dala od ruchliwych ulic, miejskiego gwaru. Umożliwiło również poznanie gór, zdobywanie szczytów, odkrywanie ciekawych zakątków i zabaw. Górskie wycieczki to było cudowneprzeżycie dla dzieci. Poprzez aktywny wypoczynek, przebywanie na świeżym powietrzu w pięknym plenerze, dzieci mogły podnieść kondycję fizyczną, a tym samym wzmacniać stan swojego zdrowia. O pięknych widokach nie będziemy pisać, kto był, ten wie, kto nie był, niech koniecznie się tam wybierze. Ważniejsze są obserwacje i refleksje,które możliwe są chyba tylko w pewnym oddaleniu od domów, w nowych warunkach, podczas przebywania ze sobą 24 godziny na dobę. Dzieci,mimo swoich tylko siedmiu lub ośmiu lat dały się poznać jako te, które rozumieją, że każdy ma prawo do swoich uczuć. Gdy widziały łzy kolegi, z którym dotąd niejednokrotnie popadały w konflikty i czasem drwiły z ich łez -dawały mu lizaka, przytulały, pocieszały...Dzieci są różne. Dla jednych kilkudniowa rozłąka z rodzicami to tylko atrakcja
i świetna zabawa, dla innych wielka próba samodzielności. A rodzic, ja kto rodzic, martwi się na zapas. Rodzice na pewno czuli niepokój i stres
wyprawiając swoje pociechy, ale byli bardzo dzielni i swoich obaw do ostatniej chwili nie uzewnętrznili. Gratulujemy! A my czekamy już na kolejny wyjazd!
TIK-TAK
W piękny, słoneczny dzień,12.03.2018r. kl.1c uczestniczyła w warsztatach TIK-TAK organizowanych przez Teatr Słowackiego.Byłyto warsztaty aktorskie adresowane dla najmłodszych, których celem było pokazanie jak za pomocą środków scenicznych przedstawić pojęcie czasu w teatrze.Na podstawie pytań dotyczących codziennych wydarzeń i w kontakcie z naturalnymi przedmiotami przyrody nieożywionej dzieci opowiadały o wrażeniach, jakich doświadczają w kontekście pojęcia czasu. Następnie poprzez udział w różnych ćwiczeniach starały się zgadnąć w jaki sposób upływ czasu pokazywany jest w teatrze i próbowały zaprezentować te zmiany na scenie. Poznały przy tym rolę światła, dźwięku, charakteryzacji, scenografii, ruchu, głosu, mimiki. Na zakończenie
wspólnie wysłuchały bajki przybliżającej pojęcie czasu.Dzieciom trudno było wyjść z teatru, bo jak same powiedziały:" czujemy się tu jak w pałacu"
SZKOŁA MAJSTERKOWANIA
Na drugich zajęciach ze Szkoły Majsterkowania, klasa 3d budowała podsta wki w formie stołeczków pod tableta czy telefon. Dzieciom bardzo spodobał się projekt, ponieważ był on prosty do wykonania a przy tym niezła zabawa.
Na trzecich zajęcia Szkoły Majsterkowania dzieci z klasy 3d robiły  tablicę korkową. Były 4 stanowiska na które dzieci zostały podzielone po 5/6 osób. Na pierwszym stanowisku dzieci miały wiercone dziurki w descena sznurek, na drugim przyklejały korek do deseczki, na trzecim z kolei było wycinanie kolorowych karteczek z zadaniami, a na końcu dzieci dostały pinezki, dzięki którym mogły sobie przyczepić zadania. Dzieci były bardzo zadowolone z takiej pracy.
MAJSTERKOWO
Klasa 1c wzięła udział w warsztatach MAJSTERKOWO organizowanych przez sklep Castorama. Ich celem było rozbudzenie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzenie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej.
Dzieci pod okiem specjalistów z Castoramy wykonały samodzielnie stojak na kubeczki. Warsztaty poprzedziły zajęcia dotyczące ochrony środowiska, podczas których dzieci dowiedziały się jak na co dzień dbać o środowisko i troszczyć się o swoje najbliższe otoczenie poprzez segregowanie odpadów, oszczędzanie energii i kreatywne wykorzystanie niepotrzebnych i popsutych przedmiotów. Dzieci wróciły bardzo zadowolone, z własnoręcznie wykonanym upominkiem i bagażem dotyczącym ochrony środowiska.
JAK KARNAWAŁ, TO KARNAWAŁ
Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie klas 1-3 niewątpliwie zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole 25 stycznia 2018 r. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. W szkole zaroiło się od Spidermanów, policjantów, strażaków, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu, klaunów, czarodziejów… Były wróżki, księżniczki, smoki, tygrysy, krokodyle, motyle, biedronki oraz różne inne stwory. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i nauczycielom. Nie zabrakło konkursów, korowodów, kółeczek i tańców w parach. W zabawie cały czas towarzyszył nam Zdrowolubek. Następna zabawa karnawałowa już za rok!
ODKRYWAMY SOLILANDIĘ …
W dniu 29 stycznia klasy drugie (2a, 2b, 2c) wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli  w Wieliczce. Razem ze Skarbnikiem i Soliludkiem odkrywaliśmy solną krainę Solilandię. Podróż po Królestwie Solilandii i odkrywanie baśniowych tajemnic wielickich podziemi  to świetna zabawa. Było bardzo słono, ale ciekawie i wesoło.
BAJKA O MĄDRYCH DZIECIACH
Na blisko 3 kwadranse scena szkolna zamieniła się w bajkową krainę, w której znalazły się klasy: 1b, 1c, 2b, 3a, 3b. Wszystko za sprawą Krakowskiej Straży Miejskiej, która przygotowała spektakl dla najmłodszych. Zdecydowała się na edukację przez teatr, gdyż w ten wyjątkowy sposób można nie tylko uczyć dzieci, ale też choć na chwilę przenieść je do bajkowej krainy. Podczas przedstawienia dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie zachowywać się na drodze, dlaczego nie można zadawać się z nieznajomymi oraz jak bronić się przed atakiem psa. Spektakl „Królestwo zakręconego czasu” czyli bajka o mądrych dzieciach opowiada historię Adasia, który za pomocą czarów poznaje prawidłowe sposoby zachowania w sytuacjach, w których może się znaleźć każdy z nas. Całości towarzysząpouczające, rytmiczne piosenki.
BEZPIECZNIE W SIECI
Z dnia na dzień liczba komputerów podłączonych do Internetu rośnie w zastraszającym tempie. Użytkownicy globalnej sieci z pewnością znajdują dla siebie jakieś ciekawe zajęcie. Mogą korzystać z wielu tematycznych serwisów, for dyskusyjnych, poczty, gier on-line… Niestety perspektywa tak szybkiego rozwoju Internetu niesie ze sobą duże zagrożenie dla bezpieczeństwa nas, naszego komputera i danych na nim zawartych. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie próbował zakłócić nasz spokój. Na ten temat z uczniami klas 3 naszej szkoły rozmawiał podczas zajęć pracownik Straży Miejskiej. Osoby uczestniczące w zajęciach poznały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a także usystematyzowały i utrwaliły sobie wiedzę dotyczącą rodzajów zagrożeń i zabezpieczeń. Z pewnością zapamiętają, że wszystko zależy od nich. Sami decydują, w jakie działalności się zaangażować i jakie informacje udostępnić.
SŁOWA DO RZECZY
Dlaczego rośniemy jak na drożdżach? Kto smali cholewki? Jakiej przysługi można spodziewać się po niedźwiedziu? Warsztaty, w których uczestniczyła klasa 1c pozwoliły uczniom odkryć związki wyrazów, którymi posługujemy się na co dzień oraz przedmioty, które trafiły do lamusa. Poznały pochodzenie znanych, choć nie zawsze rozumianych, powiedzeń i zwrotów i świetnie się przy tym bawiły. Kluczem do rozwiązania językowych zagadek stały się obiekty z kolekcji muzeum. W trakcie zajęć uczestnicy poznali realia dawnej polskiej wsi sprzed 100 lat, zwiedzając wnętrza izby krakowskiej i podhalańskiej, izby szkolnej. Wraz z prowadzącym stworzyli opowieść o życiu ich rówieśników ztamtych lat. Polecamy wszystkim takie warsztaty. 
ROWEROWE MIKOŁAJKI
W ramach działań programu STARS Rowerem do szkoły 11. grudnia odbyły się po raz trzeci Rowerowe Mikołajki . W konkursie wzięły udział trzyosobowe drużyny reprezentujące klasy 3-6. W przygotowania do konkursu zaangażowali się rodzice, którzy pomogli dzieciom stworzyć kreacje łączące elementy mikołajkowe i rowerowe oraz licznie przybyli dopingować uczestników. Kreatywność uczniów i rodziców nie miała granic. W czerwonych strojach i z białymi brodami Mikołajki i Mikołaje przyjechali na rowerach zaopatrzeni w dzwonki, oświetlenie a nawet w blokady i zestawy naprawcze. Wyróżnione drużyny otrzymały gadżety rowerowe oraz gry i puzzle.
1. miejsce-klasa 3b
2. miejsce-klasa 4a
3. miejsce- klasa 3d i klasa 5a.
"...I PRZYCHODZI CZAS, BY ZASIĄŚĆ PRZY WIGILIJNYM STOLE"
Święta to moment magiczny, pełen spokoju i zadumy. Człowiek zatrzymuje się wśród zgiełku, zastanawia się, co jest dla niego ważne, stara się okazać drugiemu człowiekowi jak bardzo istotne jest to, aby nie być samotnym, W ten magiczny czas klasa 1c przeniosła się wcześniej, już 19.grudnia podczas klasowych Jasełek. Na wędrówkę wraz z tymi, którzy jako pierwsi przybyli do stajenki i spotkanie przy żłóbku Pana zaprosiliśmy Rodziców. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa, które były wyrazem uznania publiczności za piękne przedstawienie. Występ był niesamowitym przeżyciem zarówno dla aktorów, jak i dla Rodziców, którzy przyszli obejrzeć swoje pociechy. Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa, które były wyrazem uznania publiczności za piękne przedstawienie. Występ był niesamowitym przeżyciem zarówno dla aktorów, jak i dla Rodziców, którzy przyszli obejrzeć swoje pociechy.
Po występie wzruszone dzieci podążyły, aby podzielić się opłatkiem, złożyć życzenia i uścisnąć wzajemnie dłonie. I wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego kolędowania oraz poczęstunku.
Radosny śpiew kolęd uświadomił wszystkim i przypomniał, o tym że Święta Bożego Narodzenia są już blisko.
 Wychowawca klasy 1c

PRZEDŚWIĄTECZNE DECOUPAGE 
W środę 13 grudnia klasa 3e miała okazję uczestniczyć w warsztatach decoupage'u które poprowadziła p. Bożena Więc.Dzieci poznawały krok po kroku technikę decoupage, którą ozdabiali serduszka oraz styropianowe bombki. Technika ta polega na artystycznym zdobieniu przedmiotów, polegająca na wycinaniu z papieru lub serwetek - motywów obrazkowych, naklejaniu ich na wcześniej pomalowaną powierzchnię i pokryciu całości wieloma warstwami lakieru, co sprawia, iż przedmioty sprawiają wrażenie ręcznie malowanych. Dla wielu był to nie lada wysiłek nagrodzony jakże ogromną satysfakcją pod koniec wspólnej pracy.

BALET "ŚPIĄCA KRÓLEWNA"

Klasy 1C, 2A, 3C, 3D i 3E uczestniczyły w spektaklu "Śpiąca Królewna" w Krakowskim Teatrze Variete. Była to barokowa bajka taneczna według Charlesa Perrault. Muzyka i taniec przeniosły widzów w dawne czasy, czasy, kiedy bajka powstała. Na scenie królował dostojny menuet i zaskoczył fantazyjny taniec z parasolkami, a nawet przejażdżka karocą.
J.Kiełbasa

BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI

W sobotnie przedpołudnie blogerzy Rekomendacji 39 ( kl. II a i III C Gimnazjum nr 39) wspólnie z uczniami kl. 6b SP130 zaprosili rodziny z klas 2 i 3 SP130 do wspólnej rodzinnej gry "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai".
Na ośmiu tajemniczych stanowiskach każdy z zawodników mógł rozwiązywać trudne, łatwe lub bardzo łatwe zadania detektywistyczne.
Tajemnica pływalni odsłoniła zdolności sportowe, które również przydały się na Tajemnicy meczu. Kulinarne tajemnice odkryły stanowiska Tajemnica szafranu oraz kawiarni. Cóż trudno było nie uśmiechnąć się na tajemnicy mumii, gdzie sprawdzaliśmy zdolności w bandażowaniu.Wiele dobrego działo się na tajemnicy mody, gdzie uczestnicy gry wspólnie odkrywali trendy na najbliższa porę roku - zimę. Spostrzegawczość i zapamiętywanie szczegółów to niezwykle istotne cechy detektywa te sprawdziliśmy na tajemnicy kina i Tajemnicy galopu. Warto dodać ,że podczas naszej gry można było zdobyć tzw. punkty dodatkowe. Jeden z blogerów dzielił się nietypowymi punktami, a mianowicie - guzikiem z pętelką, figą z makiem oraz kotem w worku. Za uśmiech, dobre słowo i przytulenie również czekały punkty.
Gdy wszystkie konkurencje dobiegły końca, przyszedł czas podsumowań. Ponieważ trzy rodziny uzyskały taka samą ilość punktów odbyła się dogrywka.
Oto lista zwycięzców:
I miejsce - rodzina Bartosza Wilczka, kl. 3 e
II miejsce - rodzina Justyny Kania, kl. 2 c
- rodzina Mileny Jędrzejczyk, kl. 3 e
- rodzina Zuzanny Szopa, kl. 3 e
III miejsce - rodzina Weroniki Padjasek, kl. 3 e
Gratulujemy wszystkim, którzy bawili się razem z nami!
Do zobaczenia za rok!!!😀
Pięknie dziękujemy wydawnictwom Zakamarki oraz Mamania , które ufundowały nagrody.
( fot. M.Kałwa, kl. 3 c gimn.)

PRZYJECHAŁ DO NAS MIKOŁAJ Z NIEBA...
Tegoroczna bezśnieżna aura nie zmyliła i nie zniechęciła Świętego Mikołaja. Mimo braku bieli wokół, pojawił się 6. grudnia w klasie 1c ten oczekiwany gość. Został zaproszony na specjalnie przygotowany tron i przywitany piosenką. Podczas spotkania dzieci rozmawiały, śpiewały… i obiecały, że będą grzeczne. Wcześniej przygotowały portrety Mikołaja i zorganizowały wystawę prac. Dzieci otrzymały od Mikołaja wspaniałe prezenty. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie. Dodatkową radość sprawiła jedna z mam, która w tym dniu każdemu dziecku wykonała profesjonalne zdjęcie z Mikołajem.
Zapraszamy znów za rok- żegnały dzieci Mikołaja.
WIZYTA GÓRNIKA W KLASIE 3D
Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę w kopalni, zaprosiliśmy do klasy 3d górnika w mundurze – Tatę Antosi Machniak. Pan Machniak spotkanie rozpoczął od opowiedzenia dzieciom, skąd się wziął węgiel, jak powstał. Następnie dzieci oglądnęły prezentację slajdów przedstawiających:
•zewnętrzny wygląd kopalni i szybów,
•maszyny górnicze i ich budowę,
•roboczy strój górnika i jego wyposażenie,
•sposoby drążenia wyrobisk.
Górnik omówił, z czego się składa galowy strój górniczy. Jest koloru czarnego, posiada pelerynkę i aksamitne paski z guzikami po obu stronach. Czapka górnicza nosi nazwę czako. Czako zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania i urabiania rud węgla i drążenia szybów. Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza wskazują na: biały – sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy. Pan górnik zaprezentowała także i omówiła przeznaczenie różnych akcesoriów górniczych oraz przedstawiła rodzaje węgla. Na zakończenie uczniowie mogli pobawić się zabawkowymi maszynami górniczymi 
Serdecznie dziękujemy Panu Machniakowi w imieniu wszystkich dzieci z klasy 3D. Przekazujemy staropolskie pozdrowienie górnicze: Szczęść Boże.

„HOKUS =POKUS, CZARY MARY

NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY!"
Dnia 30.11.2017 roku w świetlicy szkolnej zorganizowano „Andrzejki". Klasy 1-3 uczestniczyli w ludowej tradycji związanej z magią wróżb.
Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do naszych czasów. Są beztroską, osobliwą zabawą, podczas której tak jak dawniej wlewany do wody wosk, lecą z łoskotem rzucane przez ramię dziewczęce pantofelki, wśród śmiechów i żartów losuje się różne przedmioty schowane pod miseczkami czy w pudełku.
Nie mogło obyć się bez przekuwania serduszek z imieniem przyszłej żony/ przyszłego męża, przepowiedni „Kim będę w przyszłości?”, poznania przyszłych losów z liczby wyrzuconych oczek kostek do gry oraz ustawianiu bucików. 
Zabawa była wspaniała! Wszyscy bawili się świetnie, a każdy wie, że wróżby andrzejkowe są traktowane z lekkim przymrużeniem oka. Pozostają one wciąż pretekstem do spotkań i wspólnej zabawy wśród najbliższych. 

ZABAWA ANDRZEJKOWA 
Święty Andrzej ci ukaże co ci los przyniesie w darze…..
Według dawnych wierzeń noc Świętego Andrzeja miała moc magiczną pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku do tradycji i obrzędów ludowych. 30 listopada 2017 r. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas 1-3, przygotowana przez Samorząd Szkolny. Poza muzyką, tańcami i świetną zabawą uczniowie mieli okazję sprawdzić co przeniesie im przyszłość, korzystając z usług „wróżek i wróżbitów” czyli swoich starszych koleżanek i kolegów z klas 4-6. Nasze andrzejki były pełne radości i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni.
LICENCJA NA PILOTA
8 XI klasa 2a wybrała się do Muzeum Lotnictwa na zajęcia "Licencja na pilota". Oprócz konstruowania drewnianych samolotów uczniowie  dowiedzieli się jak zostać pilotem oraz obejrzeli eksponaty zabytkowych  samolotów, w tym śmigłowiec, którym podróżował po Polsce św. Jan Paweł  II w czasie swojej pielgrzymki do kraju. To były bardzo pouczające i pełne wrażeń zajęcia.
AKTYWNIE OBCHODZIMY: 20 listopada  - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA oraz 19 listopada - DZIEŃ PRZECIW PRZEMOCY WOBEC DZIECI 

„Prawa to dobrodziejstwa (…)  Obowiązki to poręcze na drodze życia”

BUDUJEMY SZKOŁĘ PRAW I OBOWIAZKÓW (klasy I)
Uczniowie klas I pod kierunkiem swoich wychowawców przystąpili do tworzenia Kodeksu Praw i Obowiązków. Te działania miały uświadomić uczniom zależność miedzy prawami i obowiązkami. Podczas dyskusji, analizy scenek dramowych, burzy mózgów - dzieci dochodziły wspólnie do wniosków, że muszą pracować nad sobą, a szkolny kodeks ma im to ułatwić.
Po przeprowadzeniu zajęć w klasach pod hasłem: „Jako uczeń mam prawo…”, „Jako uczeń mam obowiązek…” uczniowie przystąpili do przygotowywania „cegiełek” z wyrysowanymi propozycjami praw i obowiązków, które następnie  posłużyły do „budowania” szkoły praw i obowiązków. Przygotowali również swoje portrety z deklaracją, że jako uczniowie "Stotrzydziestki" znają już swoje prawa i obowiązki.
Jestem przekonana, że uczniowie biorąc udział w takim przedsięwzięciu coraz częściej będą zdawać sobie sprawę, że jeżeli chcą korzystać z praw, muszą jednocześnie przestrzegać obowiązków. Zadanie zostało zrealizowane zgodnie z zasadą: „Nic o nas - bez nas”

DZIECKO MA SWOJE OBOWIĄZKI, ALE MA TEŻ SWOJE PRAWA (klasy II i III)
Działania w klasach II-III rozpoczynał tekst:
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieciom los odmienić
Spisali dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać.

Główne cele tego przedsięwzięcia to: - popularyzowanie i uporządkowanie wiedzy z zakresu praw dziecka; - upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka wśród najmłodszych uczniów; - uświadomienie, że współczesna szkoła może być miejscem, w którym są znane i są szanowane prawa wszystkich ludzi; - kształtowanie takich pojęć jak: wolność, równość, prawo, obowiązek; - kształtowanie świadomości własnych praw, ograniczeń, norm regulujących zachowania.
Te działania, które zostały w naszej szkole przeprowadzone – to lekcje rozumnego korzystania z własnych praw, możliwości i przywilejów, a dziecko świadome swoich praw rozumie, że inni także mają swoje prawa. Uczniowie klas młodszych zapoznali się z pozycją książkową: „Moje prawa ważna sprawa”
Uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum nr 39 w oparciu o tekst "Desideraty", jak i utwór artystów "Piwnicy Pod Baranami" - będą pomiędzy sobą dyskutować, uzasadniać istnienie praw i obowiązków oraz przedstawiać swoje hasła - symboliczny protest i powody przeciwstawiania się przemocy stosowanej wobec dzieci. Wszystkie przygotowane na ten dzień w trakcie wcześniejszej pracy z wychowawcami i nauczycielami.

Koordynator: Jadwiga Kiełbasa oraz Aneta Sendra - Wójcik 
PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE -  POLSKA NIEPODLEGŁA
9 listopada uczniowie klas I-III uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przygotowanym przez swoich kolegów z klasy 3a, 3b, 3c. Wszyscy w skupieniu obejrzeli krótką inscenizację, która miała przybliżyć uczniom okoliczności utraty niepodległości, a następnie odzyskania jej w dniu 11 listopada 1918 roku. Następnie wszystkie klasy uczestniczyły w śpiewaniu pieśni patriotycznych. Galowe stroje dzieci, samodzielnie wykonane kotyliony w barwach narodowych podkreślały patriotyczny charakterapelu.
WARSZTATY NA AGH
W dniu 30.10.2017 nasza klasa wybrała się na wycieczkę do muzeum AGH. Tam pani opowiadała nam o pracy mózgu. Wiele rzeczy było bardzo ciekawych i interesujących. Dowiedzieliśmy się między innymi o tym, że jeśli ktoś jest lewo ręczny, to wtedy pracuje mu bardziej prawa strona mózgu. Obejrzeliśmy także
film oraz przedstawiono nam doświadczenia podczas których mogliśmy zobaczyć jak pracują poszczególne organy w naszym ciele.
Wszystkim podobała się nasza wycieczka.
Wiktoria Mytnik. Klasa 3c
COŚ Z NICZEGO
We wtorek 24 października klasa 3d pobawiła się w majsterkowiczów. Do klasy przyjechały dwie panie, które przygotowały im materiały do  zbudowania labiryntu. Dzieci dostały deseczki w kształcie kwadratu, młotek oraz gwoździe i gumki recepturki. Zadanie polegało na tym aby do  przygotowanej deseczki poprzybijać gwoździe, a potem nawlec gumeczki. Na koniec każde dziecko dostały po małą kolorową kulkę i mogły pobawić się zrobionym przez siebie labiryntem. Takie zajęcia uczą kreatywności, współpracy ale także techniki budowania.
MAJSTERKOWO W CASTORAMIE
W jeden z październikowych dni klasa 1c wzięła udział w warsztatach: MAJSTERKOWO organizowanych przez Castoramę. Ich celem jest rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzanie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększanie wiedzy i świadomości ekologicznej.Dzieci pod okiem specjalistów z Castoramy wykonały samodzielnie własne zabawki. Wróciły zadowolone, pełne wrażeń i dumne ze swojej pracy. 
Z PRZYTUPEM NA SCENIE CZYLI ŚLUBOWANIE KLAS I
Ślubowanie?
A cóż to takiego?
Ślub będziemy brać ze szkołą?
Ślubowanie- to jest coś innego.
 Musisz przyrzec, że bez przerwy będziesz dbać o Pani nerwy,
będziesz uczył się starannie, zachowywał nienagannie.
Gdy umowa taka stanie,
 to jest właśnie ślubowanie!
16 października 2017r. to bardzo ważna data dla uczniów klasy pierwszych.W tym bowiem dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy. Prowadząca powitała zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli i rodziców, a szczególnie gorąco przywitała bohaterów uroczystości - uczniów klasy Ia i Ib i 1c. Następnie pierwszaki pokazały jak pięknie są do szkoły przygotowani. Mimo stresu związanego z publicznym
występem, dzieci świetnie poradziły na scenie, bo to przecież nie przedszkolaki tylko dzielne pierwszaki. Egzamin na ucznia zdali śpiewająco, ich życie w tej
szkole zapowiada się obiecująco.Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Swoją postawą uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. Po złożeniu ślubowania Dyrektor D. Kaleta i Dyrektor B. Podermańska dokonały symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły...” i dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką, ramion swoich podopiecznych. Uczniowie zostali przyjęci do braci szkolnej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów, kuferków przez wychowawców oraz prezentów przygotowanych przez rodziców. Do życzeń dołączył również przedstawiciel Rady Dzielnicy XV,
kierując do dzieci ciepłe i miłe słowa oraz wręczając upominki.Nie zabrakło również życzeń od starszych kolegów i koleżanek: „Uczcie się w dechę i niech z Was szkoła ma pociechę. Po uroczystości dzieci udały się na słodkipoczęstunek przygotowany przez rodziców.
ZAJĘCIA W MUZEUM LOTNICTWA

Zajęcia „Licencja na…”, na które wybrała się klasa 1c, pozwoliły uczestnikom na spotkanie z ciekawą osobą związaną ze światem lotniczym oraz udział w warsztatach, w czasie których tworzyli drewniane konstrukcje samolotów. Miały okazję spotkania w sali kinowej z pilotem śmigłowcowym, szybowcowym, paralotniowym i motolotniowym.Dzieci wróciły z ogromnym bagażem wrażeń i wykonanym własnoręcznie modelem samolotu. 
WYCIECZKA DO PIZZERII DOMINIUM

Pizzeria Dominium, gdzie wybrała się kl.1c, okazała się idealnym miejscem do poznania historii pizzy i posmakowania
Jak nazywa się czapka pizzera?
Gdzie przyrządzono pierwszą pizzę?
W jaki sposób przygotowywana jest pizza?
A może w jaki sposób księżniczka Margherita
przyczyniła się do powstania pizzy?
Na te i wiele innych pytań dzieci znalazły odpowiedź na specjalnie zorganizowanej prezentacji.  Zaś na sam koniec czekała na dzieci nie lada niespodzianka!
Było smacznie i kolorowo!
NOC W SZKOLE - BEZPIECZNIE Z NAUCZYCIELEM

Czy to możliwe żeby uczniowie chcieli spędzić całą noc w szkole? Wydaje się to nie do pomyślenia? A jednak...
Zaczęło się tak ...Noc z 6 na 7 października 2017r. klasa 1c /23 dzieci/ wraz opiekunkami - m.in. p. Jadwigą Kiełbasą spędziła noc w szkole.
Główny cel, jakim jest integracja został spełniony. Było bezpiecznie, spokojnie i twórczo. Uczniowie jednoczyli się i radośnie spędzili wieczór przy wspólnych zabawach i pracach organizacyjnych, zadaniach do wykonania - turniejach sprawnościowych, potyczkach, podczas spotkania z ulubioną książką.
Kolejnym celem imprezy "Nocka w szkole - bezpiecznie z nauczycielem" obok integracji środowiska uczniowskiego było pokazanie szkoły od innej, mniej oficjalnej strony. W pracy dydaktycznej i wychowawczej, przyjazne oraz pozytywne nastawienie, to połowa sukcesu. Szczególnie w przypadku uczniów klas I, którzy rozpoczynają nowy etap edukacji i borykają się z trudnościami związanymi ze zmianą wymagań, niezbędne są rozmaite działania, które zminimalizują lęk, stres czy inne bariery utrudniające dziecku odnalezienie się w nowej sytuacji. Mnie, wychowawcy bardzo zależy, aby uczniowie lubili swoją szkołę - to miejsce i budynek - by chętnie do niej przychodzili. Aby stała się dla nich zarówno miejscem rozwoju, jak i przyjemnego, beztroskiego i bezpiecznego dzieciństwa. Atmosfera zabawy, pełnej akceptacji i życzliwość, która towarzyszyła tej nocnej imprezie na pewno pozwoliła uczniom polubić szkołę i odkryć jej interesującą przestrzeń. A przejście wieczorem po szkolnych korytarzach w domowych kapciach i pidżamach, pomoże na pewno  traktować teraz szkołę jak "drugi dom". Okazało się, że niewielkim wysiłkiem można sprawić dzieciom przyjemność, pokazać jak w sposób wartościowy i rozwijający, a jednocześnie przyjemny i bezpieczny spędzić czas. Uśmiechy nie schodziły im z twarzy - byli zadowoleni i pełni dumy.
Nockę poprzedziły zajęcia integracyjne wraz z rodzicami pod hasłem: "Na św. Tekli ziemniaki będziem piekli".
Na 17.30 zaproszone zostały dzieci z rodzicami w strojach wygodnych, nadających się na wykopki. Biletem wstępu były 2 już upieczone wcześniej w piekarniku ziemniaki w folii. Ta forma przygotowania jak i zabawy poprzedzające wieczorną przygodę - przyniosły zarówno dzieciom jak i rodzicom wiele radości.
O 19.00 pożegnaliśmy rodziców i zaczęliśmy przygotowywać legowiska na noc. Naszą "sypialnią" była salka korekcyjna. Kiedy materace były już przygotowane, a śpiwory pięknie ułożone, dowiedzieliśmy się jakie mamy zapasy żywności. Spokojnie wystarczyłoby tego dla zdecydowanie większej ilości uczniów. No, ale przed nami przecież cała wyczerpująca noc, więc należy to zrozumieć. Taka noc w szkole, to doskonała okazja do lepszego poznania naszych wychowanków, a dla nich - okazja do głębszej integracji. Bardzo ważnym punktem było zapoznanie z regulaminem naszego spotkania, ze wszystkimi jego  zasadami.
Zmęczeni już uczniowie kolejno zasypiali. Ciekawe, co im się śniło? No byli i tacy, którzy chcieli sprawdzić, czy oni usną wcześniej, czy wychowawczyni.
A rano pobudka? Oj ciężko, ciężko było niektórym wstać - pakowanie, sprzątanie i o godzinie 9.00 musieliśmy opuścić szkołę. Nigdy wcześniej tak nas to nie zmartwiło.
Szkoła okazała się nie tylko miejscem nauki, ale także zabawy i - rozrywki lepszej od komputera, czy telewizji.

Jadwiga Kiełbasa 
ZWIERZYNIEC - KOPYTKOWO
9 października klasy 3b i 3c wybrały się na wycieczkę do położnego nieopodal Krakowa Izdebnika. Znajduje się tam mini-zoo „Zwierzyniec Kopytkowo”. W gospodarstwie tym mogliśmy podziwiać różne zwierzęta a nawet je karmić! Potem uczestniczyliśmy w pokazie miodobrania podczas którego pan
dokładnie opowiadał nam co trzeba robić po kolei. Na koniec każdy z nas mógłspróbować zebranego miodu. Ostatnią atrakcją był grill i pieczenie kiełbasek.
MINI-ZOO
W dniu 6 października klasa 3e pomimo niesprzyjającej pogody wybrała się na wycieczkę do gospodarstwa Agroturystycznego „ Zwierzyniec Kopytkowo”. Na początku przeszliśmy się po zoo, gdzie podziwialiśmy znajdujące się tam zwierzęta, a także karmiliśmy niektóre z nich. Największym powodzeniem cieszyły się: lamy alpaki, owce kameruńskie, pawie, strusie EMU, daniele a także bażant złocisty. Następnie odbył się pokaz miodobrania, dzieci zobaczyły jak odbywa się wirowanie miodu. Dodatkowo każdy uczestnik miał okazję skosztować smaczny wafel z miodem. Zwieńczeniem pobytu w mini – zoo był wspólny grill. Oprócz aspektu integracyjnego wycieczki, ważnym elementem była jej przyrodnicza strona. Obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku to bezcenna lekcja, która zostanie na długo w pamięci.
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W piątek 29 września nasza szkoła uczestniczyła w akcji edukacyjnej VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, organizowanej pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”.
Uczniowie cały tydzień przypominali sobie tabliczkę mnożenia w formie gier, zabaw, zadań z kartami Grabowskiego, a wszystko po to, aby wybrać egzaminatorów przeprowadzających sprawdzian z tabliczki mnożenia. Uczniowie wykonywali plakaty, dekoracje z elementami tabliczki mnożenia, którymi ozdobili klasy i korytarz. Na lekcjach matematyki aktywnie przypominali sobie „tabliczkę”. Egzaminatorzy – młodsi uczniowie zaopatrzeni w losy z tabliczką mnożenia przepytywali swoich starszych kolegów, nauczycieli, rodziców, przypadkowych przechodniów. Każdy, kto odpowiedział na 5
pytań z jednego losu otrzymał nagrodę – legitymację MT Expert, która okazała się miłą pamiątką. Dorośli mogli popisać się znajomością trudnych przykładów
tabliczki mnożenia.
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się tabliczki mnożenia oraz zachęcenie do przypomnienia sobie jej w niecodzienny sposób. Nietypowe przedsięwzięcie wywołało wiele pozytywnych emocji zarówno wśród uczniów jak i dorosłych.
Gratulujemy wszystkim, którym udało się zdobyć tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia i dziękujemy za udział w akcji. Koordynatorki: Joanna Zbieg, Ewa Florek
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Rozpoczął się nowy rokmszkolny. Rozkojarzone jeszcze wakacjami dzieci ruszyły do szkół. Aby najmłodsi wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, npolicjanci i pracownicy Straży Miejskiej, wśród naszych uczniów rozpoczęli akcję profilaktyczno-edukacyjną „Bezpieczna droga do szkoły”.
Poznaliśmy znaki
najważniejsze.
Każdy znać je musi, gdy
się znajdzie na ulicy bez tatusia i mamusi.
Potem przyrzeczenia z
naszych ust płynęły,
że będziemy dzielnie po
ulicach mknęli.
Wielokrotnie uczniom przypominano również o konieczności noszenia odblasków z jednego bardzo
istotnego powodu:
Być widocznym to być bezpiecznym na drodze!
W klasach I zostały przeprowadzone zajęcia:
„Jestem wzorowym pieszym” z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych „Autochodzik”, organizowaneprzez przedstawicieli Straży Miejskiej 

OJCÓW BORONIÓWKA

28 września 2017 nasza klasa 3c i klasa 3b wybrała się na wycieczkę do Ojcowa.
W Ojcowie pojechaliśmy zobaczyć Boroniówkę. Boroniówka to zabytkowa osada młynarska. Znajduje się tam stary młyn i tartak wodny. Wizyta rozpoczęła się od pieczenia ciasteczek. Nasza gospodyni przygotowała dla nas składniki, z których zrobiliśmy ciasto. Z tego ciasta wycinaliśmy foremkami ciasteczka. Na tym zakończyła się nasza praca przy ciasteczkach. Pieczeniem zajęła się gospodyni, która prowadziła z nami warsztaty. My w tym czasie mieliśmy przerwę na nasze drugie śniadanie.
W trakcie śniadania został uruchomiony tartak wodny. Była to duża atrakcja. To prawdziwa frajda patrzeć na pracę tartaku. Co prawda tartak nie ciął drewna, ale i tak robiło to na nas duże wrażenie, bo nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś takiego. Później tartak został zatrzymany, ale sam uruchomiała się co jakiś czas. Niektóre dzieci podejrzewały nawet, że tartak jest nawiedzony. Całe szczęście, że nie wybraliśmy się tam w Halloween, bo wtedy napędziłoby nam niezłego stracha :-).
Później zwiedzaliśmy młyn wodny. Również on został uruchomiony specjalnie dla nas. Na parterze było serce młyna, pytel i inne urządzenia służące do zmielenia ziaren na mąkę. Potem poszliśmy na wyższe piętro. Tam kiedyś było mieszkanie młynarza. Tam urządzono nam krótki konkurs z wiedzy o młynie.
Na koniec poszliśmy zobaczyć różne zwierzęta gospodarcze: świnie, owce oraz kozę.
Na zakończenie dostaliśmy upieczone kruche ciasteczka, które wcześniej każdy z nas przygotował. To było słodkie pożegnanie.
Wycieczka była super! Dowiedzieliśmy się dużo nowych rzeczy a przy tym była fajna zabawa.
Magdalena Jazgar, klasa 3c

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
(…)Vashti jest małą nieśmiałą dziewczynką, która nie wierzy w swoje możliwości. Na lekcji plastyki nie miała pomysłu jak wyrazić siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vasti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”(…). Taka idea przyświecała uczniom klasy IIIb III c i III e w Międzynarodowym Dniu Kropki, który wspólnie postanowili obchodzić. 15.09 dzieci zamieniły codzienne stroje w kropkowe kreacje, potem obejrzały film i zabrały się do swoich „kropkowych”
zadań. Na początku próbowali wykorzystać krople farby do stworzenia swoich plastycznych prac. Pomysłowości i śmiechu nie było końca! Kolejno dzieci układały opowiadania, których główną bohaterką była literka „o”, jednak ostatnie zadanie najbardziej przypadło im do gustu. Poznanie i szyfrowanie wiadomości alfabetem Braille’a byłonajciekawsze. 

GORCZAŃSKI PARK NARODOWY -wyjazd integracyjny klasy 3b

Wielkie dzięki za uczestnictwo w klasowym wyjeździe integracyjnym. Pomimo, iż aura nie była do końca sprzyjająca serce rośnie, gdy  obserwuje się nasze dzieci reagujące na otaczającą je przyrodę - salamandry w tym roku dały nam przepiękny popis... Zabawa była przednia, a wola zabawy dzieciaków była tak ogromna, że w nocy grały mecz piłki nożnej biegając w czołówkach. :) Dopiero chwilowy deszcz zagonił towarzystwo do namiotów. Ale co tam jakiś deszczyk dla takich twardzieli, co umieją wyznaczać AZYMUT :)
Dziękujemy wszystkim obecnym na wyjeździe Mamom za przygotowanie źródła tego cudownie wielkiego obżarstwa :) Jeśli będziecie mieć ochotę zapraszamy na kolejne tego typu imprezy i wyjazdy. A szczególnie zapraszam pozostałe dzieci i ich rodziców do  przyszłej wspólnej zabawy.

Pozdrawiam
Marcin Sowa

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
„Żegnamy lasy, łąki i pole.
Jutro, pojutrze będziemy w szkole.
Żegnamy góry, żegnamy morze.
Wracamy zdrowi, w świetnym humorze.
Piękne jest lato, miłe, wesołe.
Lecz dziś z radością witamy szkołę.”

Wszystkim uczniom życzymy zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Niech nauka sprawia wam dużo radości, a szkoła niech się stanie drugim domem, do którego będziecie przychodzić z ochotą. Niech się stanie prawdziwą krainą radości.

LATO W SZKOLE

Kliknij, aby edytować treść...Pierwszy tydzień wakacyjnej przygody w ramach akcji „Lato w szkole” zakończony. Uczestnicy wysłuchali prelekcji Pani Policjantki z VII Komisariatu Policji w Krakowie pt.: „Kręci mnie bezpieczeństwo”, brali udział w „Olimpiadzie sportowej” przygotowanej przez przedstawicieli Rady Dzielnicy XV, fascynowali się pięknem fauny i flory w Krakowskim Ogrodzie Botanicznym i Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym, poznali Dworek Jana Matejki w Krzesławicach, uczestniczyli w licznych zajęciach integracyjno-rekreacyjno-sportowych na świeżym powietrzu, mieli okazję oglądnąć filmy edukacyjne, opracować układy taneczne do wybranych utworów muzycznych, potańczyć, pograć w gry planszowe, pomalować, skonstruować budowle z klocków, pobawić się na placu zabaw, pospacerować po nowohuckich parkach. Tydzień w szkole upłynął w miłej, serdecznej i przyjaznej atmosferze


ROK SZKOLNY 2016/2017
Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW
Dla urozmaicenia zajęć klasa 2b i 2d wybrały się do Państwowej Straży Pożarnej. Na początek dzieci poznały sprzęt strażacki, następnie  przebierały się w dość ciężkie stroje strażackie oraz przy pięknej  pogodzie zbijały piłeczkę wężem strażackim. Kolejnym przystankiem było  centrum dowodzenia gdzie dzieci dowiedziały się w jaki sposób wysyłane  są wozy do akcji ratunkowej. Na koniec była możliwość zjechania z rury strażackiej co było nie lada wyzwaniem.
SAMA SŁODYCZ
Z okazji dnia dziecka klasa 2e wybrała się do manufaktury cukierków „Ciuciu Cukier Artist”. W krainie słodyczy dzieci poznały technologię produkcji tworzenia cukierków i lizaków, a także dowiedziały się, że wszystkie produkty wykonywane są ręcznie począwszy od wylania gorącego karmelu na granitowy blat, po zabarwienie i nadanie mu smaku. Dzieci miały możliwość samodzielnego zrobienia arbuzowego lizaka, a także zasmakowania ciepłych smakołyków, co sprawiło że poczuły się jak w raju. Cukierki były naprawdę pyszne, a różnorodność ich smaków zadziwiająca. Na koniec każdy uczestnik spotkania otrzymał paczuszkę cukierków.
PIERWSZA POMOC
W miniony piątek 19 kwietnia odwiedził naszą szkołę ratownik medyczny. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie klasy drugie, zgromadzone w salach gimnastycznych. Celem wizyty była edukacja dzieci w zakresie  udzielania pierwszej pomocy. Pan ratownik opowiadał nam jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Nauczyliśmy się jak robić: masaż serca, sztuczne oddychanie oraz jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej. W tym spotkaniu dzieci aktywnie brały udział wykonując masaż serca maskotkom. To była pouczająca lekcja.
ZIELONA SZKOŁA - UROCZYSKO - 8-12 MAJA 2017 - KLASY 2A, 2B, 2C

Długo czekaliśmy, aż w końcu nadszedł ten dzień - dzień wyjazdu na Zieloną Szkołę. To dla niektórych z nas był pierwszy taki wyjazd, bez mamy, taty, babci, dziadka. Ale to nie stanowiło problemu, jechaliśmy przecież z naszymi wychowawczyniami: Panią Jolą, Basią i Moniką.
Jak później się okazało, 5 dni to bardzo krótko. Obawiałam się troszkę rozstania z rodzicami, ale tak naprawdę nie było czasu na tęsknotę.
Z Krakowa wyjechaliśmy rano w poniedziałek. Podróż trwała aż 7 godzin, lecz nie nudziliśmy się, rozmawialiśmy, śmialiśmy się, graliśmy w różne gry. Po przyjeździe do Uroczyska, zobaczyliśmy fajny ośrodek w środku lasu.
Już w poniedziałek zwiedziliśmy okolicę i zaliczyliśmy pierwsze pompki i przysiady.Drugi dzień był suuuper! Po śniadaniu poszliśmy (tylko dziewczynki) do parku linowego, a chłopcy w tym czasie mieli inne zajęcia. Potem była zamiana. Najbardziej podobał mi się zjazd na linie i chodzenie na nartach. Po południu uczyłyśmy się „jak być damą” i pięknie nakrywać do stołu.
W środę była wycieczka do Karkonoskiego Parku Narodowego, szliśmy i szliśmy.. Ale było warto, ponieważ widzieliśmy piękny wodospad „Szklarski”
Czwartek też był pełen atrakcji: bitwa kisielem i zimną wodą. Po południu paliliśmy ognisko i objadaliśmy się kiełbaskami, które piekł dla wszystkich Mistrzu Mati a wieczorem bawiliśmy się na dyskotece.
W piątek nadszedł dzień wyjazdu i rano pakowanie bagaży. Udało się zmieścić wszystko do walizek. UFF.
Bardzo szybko minęło te 5 dni i szkoda nam było wyjeżdżać. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pojedziemy na dłużej !

Ala Grudzień 2d
WIOSKI ŚWIATA - PARK EDUKACJI GLOBALNEJ

11 maja klasa 2c wybrała się na wyprawę dookoła świata. Swoją podróż zaczęliśmy w dalekiej Australii i Oceanii. Papua Nowa Gwinea to był nasz pierwszy
przystanek. Odwiedziliśmy domek na palach, wcieliliśmy się w członków plemion,które zamieszkują ten obszar, poznaliśmy ich język, tradycje i zasady. Wspólnie poszukiwaliśmy rozwiązań zagadek, które doprowadziły nas do skarbu. Po odkryciu skarbu przenieśliśmy się kolejno do Ameryki Południowej, Afryki, Ameryki Północnej, Azji, Arktyki i powrotem do Europy. W każdym z miejsc mieliśmy okazję zobaczyć coś co charakteryzuję daną część świata. To była niezapomniana podróż. 
WARSZTATY "LAJKONIK - WYKONANIE CZAPKI "

W kwietniu uczniowie klas DRUGICH I TRZECICH wzięli udział w warsztatach dotyczących Lajkonika. Podczas tych zajęć dzieci poznały legendę o Lajkoniku,
historię pochodu Lajkonika oraz jego strój i atrybuty. Po krótkim wprowadzeniu dzieci z zapałem przystąpiły do pracy nad własnymi czapkami wzorowanymi na oryginalnej tatarskiej czapce. Zajęcia te były ciekawym wprowadzeniem do pochodu Lajkonika w którym nasi uczniowie wezmą udział.
WYJAZD INTEGRACYJNY KLASY 2B - NIEPOŁOMICE
W  imieniu dzieci i  rodziców, którzy mimo niesprzyjającej początkowo aurze i innym obowiązkom brali udział w sobotniej,,imprezie integracyjnej" w Puszczy Niepołomickiej, chciałam bardzo podziękować za zaangażowanie Rodziców Marysi - Państwu Magdalenie i Marcinowi Sowa izorganizowanie takiego fajnego dnia dla dzieciaków...i dla nas.
Spotkanie z panem leśniczym, zdobyte doświadczenia w budowaniu plecaków i namiotów oraz orientacji w terenie i wiele ciekawostek związanych z poruszaniem się po lesie, współpraca w grupie ( łącznie z jajkami) a na koniec zabawy dzieci i smaczny grill w słoneczku pozwoliły nam się jeszcze bliżej
poznać...i znowu nie chciało się wracać do domu.
Wszystkim, którzy bez ważnych przyczyn nie wzięli udziału w tej imprezie mówimy ,,żałujcie'' .  Przewodnicząca Trójki klasowej Aneta Sarlińska
 

 Z BIEGIEM WISŁY - NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA LEŻĄCE NAD WISŁĄ

1.04.2017r. w klasach I –III obchodziliśmy Święto Szkoły pod hasłem „ Z biegiem Wisły – najpiękniejsze miasta leżące nad Wisłą”. Historię powstania rzeki Wisły opowiadała wspólnie zaśpiewana piosenka „ U źródeł Wisły” oraz inscenizacja Legendy o Wiśle. Kiedy dowiedzieliśmy się, jak zrodziła się najdłuższa polska rzeka, wybraliśmy się w podróż od Beskidów po morze Bałtyckie. Płynąc z nurtem Wisły odwiedzaliśmy miasta powstałe na jej brzegach. Uczniowie w pięknych strojach krakowskich, szlacheckich szatach, rycerskich zbrojach, zwiewnych leśnych tunikach czy też marynarskim ubraniu zapraszali do Krakowa Sandomierza, Kazimierza Dolnego, Warszawy, Płocka, Torunia , Bydgoszczy, Malborka oraz Gdańska. O tych miastach, ich zabytkach, tradycji i kulturze opowiadali uczniowie, recytując wiersze, śpiewając piosenki i tańcząc. Najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju zilustrowane były scenkami walk rycerskich, a dramaturgię wydarzeń wzmacniały odpowiednio dobrane slajdy i muzyka. Naszą wędrówkę po najciekawszych nadwiślańskich miastach zakończyliśmy w Gdańsku, zatrzymując się na chwilę przy fontannie Neptuna.
Za pięknie i interesująco przygotowane przez wszystkie klasy prezentacje, które nie tylko wzbogaciły wiedzę uczniów o Polsce, ale przede wszystkich dały okazję do twórczej radości i wspólnej zabawy serdecznie dziękujemy.
Organizatorzy: Krystyna Noszczyńska, Danuta Antosz – Serwin, Urszula Zagata

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
Kl. IIId z okazji Światowego Dnia Wody skorzystała z zaproszenia i wzięła udział w zajęciach Akademii Kropelki. Zajęcia miały na celu w przystępny sposób przybliżyć dzieciom zagadnienia związane z ochroną najbliższego środowiska, a w szczególności zasobów wodnych. Uczyć szacunku dla przyrody i zwiększenia świadomości ekologicznej młodego pokolenia, przybliżając zagadnienia związane z problematyką uzdatniania wody, a także podpowiadając jak ją szanować i racjonalnie z niej korzystać.
Akademia Kropelki jest akcją edukacyjną prowadzoną przez Zakład Uzdatniania Wody w Krakowie.
WIZYTA W STADNINIE
W dniu 17 lutego klasy 3a i 3c odwiedziły Stadninę Koni "Pasymo ." w Woli Batorskiej. Uczniowie wysłuchali opowieści o życiu koni. Poznali małego kucyka oraz dowiedzieli się jak się nimi zajmować i jak je pielęgnować. Na dzieci czekała też krótka przejażdżka na grzbiecie kucyka oraz przejazd wozami po okolicy. Wrażeń nie było końca ,a wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem z pieczeniem kiełbasek oraz ciepłą herbatą.
ZABAWA KLARNAWAŁOWA DLA KLAS 1-3
21 lutego 2017 r. w naszej szkole odbył się z utęsknieniem oczekiwany przez dzieci bal karnawałowy dla klas 1-3 zorganizowany przez Samorząd Szkolny.
Ten dzień od rana zapowiadał się niezwykle. Korytarzami szkoły przemykali Batman i Spiderman, widziano też kotka, pieska oraz najprawdziwszą księżniczkę!
Niezwykłym gościem naszego balu był Zdrowolubek , który przypominał naszym uczniom o tym, jak ważną rzeczą dla każdego z nas jest zdrowe odżywianie i ruch.
Skoczna, rytmiczna muzyka zachęcała do tańców, a wspólne zabawy i konkursy sprawiły dzieciom wiele radości i niezapomianych wrażeń.
Wszystkim dopisywał wspaniały humor. Po zabawie dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców w klasach.
Kolejny bal karnawałowy już za rok!
TEATR CIENI- CZYLI ZABAWA ŚWIATŁEM

W styczniu klasy 2a,2b,2c,2d,2e i 3b miały okazję uczestniczyć w warsztatach z teatru cieni. Warsztaty poprowadzone zostały metodą edukacji niekonwencjonalnej, opracowanej przez Teatr Figur w Krakowie i rozpoczęły się od przekazania uczniom dużej dawki wiedzy o teatrze cieniowym, przede wszystkim w jaki sposób można wykorzystać ciemne pomieszczenia i punktowe światło do stworzenia teatru. Teatr cieni to odmiana teatru lalkowego, w którym widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów. Aktorzy zapoznali uczestników ze sposobem wykonania lalek cieniowych a także ich animacją.
Następnie dzieci samodzielnie wykonały cieniowe lalki teatralne, które mogły zaprezentować pod koniec warsztatów, wcielając się w rolę aktora.
Celem warsztatów było przede wszystkim pobudzenie wyobraźni dzieci i zachęcenie do własnej twórczości przy pomocy świata cieni i teatru. Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości, aktorzy zostali przyjęci z sympatią i zaciekawieniem a spektakularny nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom spotkania.
Kolejnym spotkaniem z tego cyklu będzie spektakl cieniowy pt „ Król Maciuś I” o którym już wkrótce. 

SPOTKANIE Z WĘŻAMI

Kl.III d uczestniczyła w niecodziennym spotkaniu. Była to żywa lekcja przyrody pt. "Spotkanie z wężami". Podczas zajęć uczniowie zdobyli wiele cennych informacji na temat życia i zwyczajów gadów. Mogli zobaczyć i dotknąć np. pytona królewskiego, boa tęczowego, boa dusiciela czy pytona tygrysiego. Dzieci zostały zaznajomione z tajnikami żywienia i hodowli tych gadów, ich zachowaniami oraz przyzwyczajeniami.  Podczas zajęć obalonych zostało kilka mitów dotyczących życia tych zwierząt. Wiemy już,  że skóra węża jest gładka i przyjemna w dotyku, ponieważ każdegowęża można było obejrzeć z bliska a nawet pogłaskać.  To były niesamowite zajęcia i na długo pozostaną w naszej pamięci. Poprzez takie lekcje, poprzez obserwację żywych okazów uczniowie mogą
rozwijać swoje zainteresowania przyrodnicze oraz postawy badawcze.

Uczniowie kl.IIId

KONKURS O NAGRODĘ DYREKTORA SZKOŁY

Przed feriami zakończył się konkurs plastyczny o tematyce zimowej dla uczniów klas 1-3 o nagrodę DYREKTORA SZKOŁY. Wpłynęło około 80 prac, wszystkie były przepiękne. Zachwyciły pomysłowością, wkładem pracy. Wszyscy zostali nagrodzeni. Natomiast dzieci, których prace były szczególnie piękne otrzymały wartościowe upominki. Wszystkie prace zostaną przekazane Fundacji Pomocy Dzieciom na przyszłoroczną aukcję świąteczną.

MEGAMISJA DLA ŚWIETLIC SZKOLNYCH
Dzięki technologiom dzieci mogą uczyć się wielu nowych rzeczy, poznawać świat, rozwijać pasje. Często gadosyć sprawnie posługują się tabletem, smartfonem i innymi sprzętami, ale techniczne umiejętności nie wystarczą, by bezpiecznie korzystać z internetu. MegaMisja to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych, w których działają świetlice. Adresuje się go do nauczycieli oraz dzieci w wieku 6-10 lat, które spędzają w nich czas i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych. Celem programu jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji wychowawców świetlic oraz ich uczniów, by byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów, a nauczyciele mieli dostęp do sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne zajęcia dla dzieci w świetlicy. Właśnie, dlatego wychowawcom uczestniczącym w programie udostępniony jest portal MegaMisji, w którym znajdą oni gotowe scenariusze zajęć świetlicowych na temat bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych mediów. Proponowane tematy pomogą uatrakcyjnić nauczycielom plan pracy świetlicy szkolnej. Aby trafić w potrzeby dzieci, wyzwania oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej i przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty.
Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Dzieci, pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w MegaMisji i zdobywają punkty, aby móc wymieniać je na nagrody pomocne w realizacji zajęć: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne, które wzbogacą wyposażenie placówki.
Przy realizacji wyzwań uczą się, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy.
W MegaMisji stawia się na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji.
Honorowymi ambasadorami programu są: Magdalena Kumorek – aktorka teatralna i filmowa oraz wokalistka, a także Grzegorz Kasdepke, autor bestsellerowych książek dla dzieci.
ODMIENIENI PRZEZ BOŻE NARODZENIE

-Huraaa! Mam rolę w szkolnym przedstawieniu.
-Koleżanka będzie grała Matkę Boską.
-Na następny tydzień mamy nauczyć się tekstu. A ja mam trochę tego… Ale dam radę.
-Za trzy dni pierwsza próba!
-Ojej! Ale ten czas leci, już jutro próba generalna.
-Coraz częściej od Pani słyszymy:Dajcie z siebie wszystko!
-Rano mama mówiła, że nawet we śnie byłem diabełkiem. Mamrotałem tekst pod nosem.
-Na plastyce zrobiliśmy z tysiąc gwiazdek do dekoracji.
-Dekoracja taka ładna! Piękna, złota gwiazda unosi się nad szopką.
-Jeszcze „szlifujemy” grę nascenie.
Aż przyszedł dzień, kiedy stajenka betlejemska z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem zajęła centralne miejsce. Cała społeczność Stotrzydziestki spotkała się, aby
świętować narodziny Bożej Dzieciny przy dźwiękach kolęd, zapachu choinki, wpatrując się sceny spektaklu: „Odmienieni przez Boże Narodzenie”.
-O! Widzę moją mamę.. i mamę mojej koleżanki!
-Bardzo się denerwuję. Mam lodowate ręce z nerwów.
-Musi być dobrze…

„Bóg odwiedza nas często, ale jeszcze częściej nie ma nas w domu”- mówi afrykańskie przysłowie. W tegorocznym spektaklu główny bohater - niegrzeczna klasa, uległa pysze, złośliwości, naiwności. Ta niesforna klasa, wmówiła sobie, że własnymi siłami odróżni dobro od zła. Szybko jednak przekonała się, że własnymi siłami potrafi tylko pomieszać dobro i zło, krzywdzić samych siebie i innych. Ale za namową anioła, spotkała się z Nowonarodzonym i w odpowiednim momencie powiedziała: STOP. „Jezus w waszych sercach się narodził, więc już nie pozwólcie , by was diabeł zwodził.”
Dzieci tej klasy stały się kimś, kto kocha, jest dobry, szanuje innych, daje radość innym. Odeszli od żłóbka Bożej Dzieciny w codzienny trud z nowymi siłami i uciszonymi sercami.

Spektakl:
„Odmienieni przez Boże Narodzenie” pozwolił na chwilę zatrzymać się w codziennej gonitwie, wprawić w zadumę i dostrzec to, co w życiu jest ważne,Życzenia płynące ze sceny, od dzieci wzruszyły widzów i wycisnęły łzy z niejednego oka.
- Ale po przedstawieniu posypało się podziękowań i słów zachwytu!
- Nasza Pani była taka wzruszona…
- Pani drogą mailową, wieczorem przesłała nam wszystkim jeszcze raz podziękowaniamówiąc, że nie mogłaby zasnąć, gdyby nie powiedziała: DZIĘKUJĘ.
- Czuliśmy na naszych policzkach takie wilgotne ciepło, które łączyło się ze łzami naszych mam i spływało do serc.
GOJUMP
Klasa 2c od św. Mikołaja dostała zaproszenia do największego w Małopolsce parku trampolin. Dzieci pod okiem instruktorów mogły spróbować przeróżnych akrobacji. Taki prezent na pewno zapadnie w ich pamięci na długo .
W POSZUKIWANIU ŚW. MIKOŁAJA
Uczniowie klasy 2b wraz z wychowawcą dziękują swoim starszym kolegom z klasy 5b, którzy wraz z wychowawczynią przygotowali wspaniełe warsztaty
pt.: " W poszukiwaniu świętego Mikołaja". Wspólna zabawa cieszyła zarówno młodszych, jak i starszych. Najważniejsze, że Mikołaj został odnaleziony i przybył do dzieci z upominkami. DZIĘKUJEMY!!! 
ALICJA W KRAINIE MUZYCZNEJ MAGII
Kl.IIId od Mikołaja otrzymała zaproszenie na widowisko muzyczne: "Alicja w Krainie Muzycznej Magii". Główna bohaterka; Alicja teleportuje się do Krainy Muzycznej Magii,aby uwolnić swoją ciotkę z rąk zazdrosnej księżnej Atonalii. Pomagają jej w tym zadaniu krolik raper i kapelusznik Jezzman.BPodróżując po Krainie Muzycznej Magii bohaterka, a wraz z nią i my poznajemy style i gatunki muzyczne. Przedstawienie było pełne piosenek i
dobrego humoru. Najbardziej ciekawe i  zaskakujące było to, że akcja rozgrywała się na scenie i na kinowymekranie.
WARSZTATY ŻEGLARSKIE
1 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty żeglarskie z programu Energa Sailing. Podczas spotkania instruktorka prezentowała założenia
programu edukacyjnego, informowała o podstawach żeglarstwa a także przekazała wiedzę i umiejętności dotyczące zasad bezpieczeństwa nad wodą.
Dzieci z zaciekawieniem słuchały o rodzajach łódek a także ich budowie. Żeglarstwo to przede wszystkim wspaniała przygoda, zajęcia na świeżym powietrzu a także spotkania z siłami przyrody. Co więcej, dowiedzieliśmy się, że już kilkuletnie dzieci mogą zacząć przygodę z tym sportem.
Na koniec spotkania instruktorka pokazała filmiki instruktażowe a także rozdała dzieciom ulotki informujące o tym gdzie rodzicemogą szukać dodatkowych informacji.
EDUKACJA GLOBALNA DLA NAJMŁODSZYCH
24 listopada klasa 2d miała warsztaty w ramach projektu"Edukacja globalna dla najmłodszych". Na tych warsztatach mówiliśmy o kulturze i przyrodzie w Kenii. Na koniec zajęć dzieci samodzielnie wykonały maski.
30 listopada miały miejsce drugie zajęcia w klasie 2d z "Edukacji globalnej dla najmłodszych". Tym razem wybraliśmy się na wycieczkę do Peru. Pograliśmy w grę z ziemniakami oraz dorysowywaliśmy resztę części do pewnych znaków. Następnie oglądaliśmy co tak naprawdę one przedstawiały. W Peru nazywa się na to Naski, czyli wielkie starożytne rysunki przedstawiające zwierzęta.
Ostatnie zajęcia w klasie 2d z "Edukacji globalnej dla najmłodszych" z Panią Anią miały miejsce 7 listopada. Pani Ania przybliżyła nam trochę  kulturę i życie w Gwatemalii. Na początek pokazała nam gdzie się mieści na mapie Gwatemala oraz z czego się robi bawełnę. Mieliśmy okazję dotknąć kwiatka bawełnę oraz bawełnianą skarpetę. Na pracę plastyczną  Pani Ania przygotowała kartki, w kształcie koszulek, które dzieci kolorowały według własnego pomysłu a potem nawlekały wstążkę. Na koniec zajęć a zarazem na pożegnanie rozbijaliśmy piniatę, w której się znajdowały przepyszne słodkości.
ZABAWA ANDRZEJKOWA
22 listopada 2016 r. uczniowie klas 1-3 z wielką radością bawili się podczas andrzejkowej zabawy prowadzonej przez profesjonalnego wodzireja – Pana Radosława Omiecińskiego. Podczas tej zabawy każdy mógł zaspokoić swoją ciekawość idowiedzieć się co go może czekać w przyszłości, udając się w tym celu do specjalnie przygotowanych przez uczniów klas 4-6 kącików wróżb.
"WIZYTA U JASIA I MAŁGOSI"
W dniu 9 listopada Klasy 3a i 3c wybrały się na spektakl pt."Jaś i Małgosia". Urzekły nas piękne i zabawne stroje aktorów, bajeczna scenografia oraz ciekawe efekty dźwiękowe i świetlne . Uczniowie zzaciekawieniem oraz humorem przypomnieli sobie ich historię. 
GRAJ Z GŁOWĄ
Rok szkolny 2016 //2017 przebiega w klasach trzecich pod hasłem innowacji pedagogicznej "Graj z głową - gry planszowe jako metoda wspomagania rozwoju ucznia". Prowadzą ją pani Anna Ciombor i pani Krystyna Noszczyńska przy współudziale pań wychowawczyń. Rozpoczęła ją wizyta przedstawicieli Centrum Gier Bard, którzy zaprezentowali uczniom nową grę "Dr Eureka" oraz "Geniusza". Wszyscy świetnie się bawili i zabawie nie było końca. Uczniowie będą co tydzień grać w gry planszowe na lekcjach matematyki, na zajęciach terapeutycznych oraz w każdą ostatnią sobotę miesiąca wraz ze swoimi rodzicami. 
STARSI UCZĄ MŁODSZYCH
Dnia 27 października w ramach akcji „Odblaskowa szkoła” uczniowie klas 2e, 2d i 1a odwiedzili dzieci z oddziału przedszkolnego. Uczniowie klas drugich wcielili się w rolę prowadzących i poprowadzili spotkanie na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Na początku uczniowie powiedzieli kilka słów o tym, jak być bezpiecznym w drodze do i ze szkoły oraz w jakim celu nosimy odblaski. Następnie przeprowadzona została zabawa pt „Przejdź bezpiecznie” – gdzie przedszkolaki przechodziły przez pasy uprzednio rozglądając się w lewo, w prawo i w lewo. Wytłumaczono dlaczego ważny jest sygnalizator świetlny i jakie kolory świateł możemy na nim zobaczyć. Prowadzący Antek, wcielił się w rolę policjanta i przeprowadził zabawę pt „Zielone – czerwone”. Ponadto przedszkolaki mogły się dowiedzieć jakie mamy rodzaje odblasków i gdzie możemy je przypiąć, aby być bardziej widocznym wieczorem i o zmroku. Prowadząca Zuzanna za pomocą latarki i kamizelki odblaskowej uświadomiła, że kierowca wypatrzy pieszego nawet z 1km.
Na koniec spotkania, uczniowie z klasy 1a ubrani w odblaskowe kamizelki – wspólnie wyrecytowali wiersz pt „Przechodzenie przez jezdnię”. Następnie rozdały przedszkolakom przygotowane własnoręcznie odblaski, które maluchy mogą nosić dopięte do ubranka lub przedszkolnego plecaczka.
Przedszkolaki odwdzięczyły się słodkim upominkiem. 
SKANSEN WYGIEŁZÓW
26 października w przepięknej jesiennej aurze uczniowie klas 2e i 2c mieli okazję zobaczyć Skansen w Wygiełzowie. Wśród malowniczego terenu uczniowie odwiedzili chałupy mieszkalne, budynki gospodarcze, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą oraz inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Wśród zabudowań wiejskich warto wspomnieć o Młynie Wodnym z Sadka z II połowy XIX wieku, Chałupa półkurna z Rozkochowa, modrzewiowa chałupa
sołtysia z Przegini Duchownej, Chałupa Biedniacka oraz Chałupa bogatego chłopa z Przeciszowa. Uczniowie zobaczyli bogate wnętrza wyposażone w oryginalne sprzęty. Ponadto obiekty z klasą wiejskiej szkoły i warsztatem wikliniarskim, zagrodę ze stodołą i chlewikiem z Kaszowa. Bardzo fajnymi detalami okazały się studnia z żurawiem, ule, kapliczki, manekiny do odstraszania. Najstarszym obiektem w skansenie okazał się XVII - wieczny kościół z Ryczowa z pięknymi
ołtarzami. Po odbytej wizycie dzieci mogły kupić pamiątki z Wygiełzowa.
Na koniec odbyła się lekcja pt. „Tajemnica malowanej skrzyni”. Zajęcia rozpoczęły się od projekcji multimedialnej obrazującej wzornictwo stosowane do zdobienia charakterystyczne dla regionu krakowskiego. Dowiedzieliśmy się czym była skrzynia, do czego służyła i jakie skarby były w niej ukryte. Następnie dzieci samodzielnie dekorowały drewnianą miniaturową skrzyneczkę, która stała się wspaniałą pamiątką. 
W ramach akcji BON KULTURY w dniu 2 listopada w wycieczce do Wygiełzowa uczestniczyły klasy 2b i 2d. Uczniowie wrócili bogatsi o nowe wiadomości i doświadczenia 
FIZYKA DLA SMYKA
17 i 24 października klasy: 2b, 2c, 2d i 2e uczestniczyły w warsztatach "Fizyka dla smyka"  - w zajęciach "Powietrze" i "Elektrostatyka" 
"ZNAMY I STOSUJEMY ZASADY BEZPIECZEŃSTWA"
W dniu 24 października klasy 3 w ramach projektu "Odblaskowa szkoła" uczestniczyły w spotkaniu z Policją. Uczniowie z klasy 3c i 3a dopisali i z zaciekawieniem słuchali treści przekazywanych przez Panią Policjantkę. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji stroju policji w tym elementów odblaskowych , sprawdzenia wiedzy na temat bezpieczeństwa oraz przypomnienia o korzyściach noszenia elementów odblaskowych. Kolejno funkcjonariuszka przedstawiła dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i prawidłowego przechodzenia przez jezdnię- a wszystko to za pomocą wielkich plansz demonstracyjnych. Na koniec uczniowie obejrzeli krótki film związany z tematem spotkania, rozwiązali quiz i złożyli przysięgę, że będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa na drodze i w życiu. Miejmy nadzieję,że te zasady na zawsze pozostaną w naszych głowach! 
" KTO NOSI ODBLASKI, DOSTANIE OKLASKI"
W poniedziałek 21 października klasy 3 w ramach projektu "Odblaskowa Szkoła." uczestniczyła w pochodzie , który miał na celu przypomnieć i uświadomić o potrzebie noszenia odblasków. Uczniowie podczas spaceru byli wyposażeni w opaski odblaskowe ,nieśli własnoręcznie przygotowane plakaty i ulotki , na których w formie rysunków i haseł informowali o obowiązku zakładania elementów odblaskowych. Przemarsz był udaną nauką dla naszych uczniów w aktywnej formie. Pamiętajmy "Być widocznym tobyć bezpiecznym na drodze". 
DOKTOR EUREKA
W październiku uczniowie klasy III a uczestniczyli w prezentacji gry  ,,Doktor Eureka" zorganizowanej przez przedstawicieli Wydawnictwa BARD w
ramach innowacji pedagogicznej ,,Graj z głową- gry planszowe jako metoda wspierająca rozwój ucznia". 
ZAMEK LIPOWIEC
W dniu 21 października klasy pod przewodnictwem Pani Krystyny Noszczyńskiej i Pani Ewy Florek miały możliwość uczestniczyć w wycieczce na Zamek Lipowiec. Średniowieczny zamek był przed wiekami siedzibą niepokornego biskupa, a później więzieniem dla krnąbrnych duchownych. Góra zamkowa o wysokości 362 m n.p.m.piętrzy się nad wsią Babice i powstałym w roku 1973 w Wygiełzowie (dawniej Lipowcu)Nadwiślańskim Parkiem Etnograficznym. Już wysokie mury z kamienia pośród drzew zrobiły na nas ogromne wrażenie, a po przekroczeniu bramy na przedzamcze otwierał się wspaniały widok na zamek górny.
Budowla posiada 3 kondygnacje, ze ścianami pełnymi otworów okiennych, drugą linią murów obronnych i górującą wieżą. Do bramy wchodzi się współczesnym drewnianym pomostem. Na parterze mogliśmy dostrzec m.in.: refektarz, kuchnię, spiżarnię i wozownię, na I piętrze pokoje księży, szpital i kaplicę, a na II piętrze cele więzienne i pokoje dla służby. Obiekt jest znakomicie przystosowany do zwiedzania, można wejść na poszczególne kondygnacje i oglądać zrujnowane komnaty. Oglądaliśmy jeden z najpiękniejszych i najciekawszych skansenów na południu kraju. 
W dniu 26 października malowniczy zamek w Lipowcu mogły obejrzeć klasy 2b i 3d. Zajęcia w ramach akcji BON KULTURY cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas młodszych.
W środę klasa 3d była na wycieczce na zamku w Lipowcu. Zamek został zbudowany na wzgórzu. Wchodziliśmy do niego po drewnianym moście, który zastąpił fosę. Na dziedzińcu strzelaliśmy z łuków i walczyliśmy na miecze . Później zwiedzaliśmy wnętrze zamku . Przebieraliśmy się w stroje rycerskie, oglądaliśmy cele więzienne, pokoje strażników, a niektórzy z nas zostali zakuci w dyby. Ostatnią atrakcją było wspinanie się krętymi schodami na wieżę zamkową . To była fajna i ciekawa wycieczka.
Bartosz Staworzyński
Klasa 3d
ODBLASKOWY KOROWÓD
W dniu 18 października w pięknej jesiennej aurze uczniowie klas 2 uczestniczyli w akcji happeningowej „Odblaskowy korowód”. Głównym celem tego niezwykłego zdarzenia było zwrócenie uwagi uczniom, rodzicom oraz mieszkańcom miasta Krakowa na obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Tego dnia uczniowie świecili przykładem i pokazali, że szkoła im. Jana Brzechwy odblaski ma i o bezpieczeństwo dba. Uczniowie wykonali plakaty oraz transparenty. Podczas przemarszu nieśli własnoręcznie zrobione ulotki z hasłami nawiązującymi do zakładania kamizelek i odblasków.
Happening został zorganizowany w ramach projektu „Odblaskowa szkoła” , organizowanego przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Małopolski Urząd Marszałkowski.
Happening to przede wszystkim dobra zabawa ale również nauka. Poprzez akcję liczymy, że dzieci utrwalą zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, ale
również będą czuły potrzebę bycia widocznym na drogach.

Koordynator akcji Ewa Florek 
RANCZO ARTEMIDY
19 października klasy 2c i 2e przebywały na wycieczce „Ranczo Artemidy”, które mieści się w Nowej Górze. Czekało tam na nas wiele niespodzianek i zajęć przyrodniczo –rekreacyjnych. Uczestniczyliśmy w „Żywej lekcji gospodarskiej tradycji”, gdzie aktywnie pracowaliśmy w trzechgrupach. Doiliśmy krowę i wyrabialiśmy masło oraz poznawaliśmy tajniki powstawania serów. Z apetytem degustowaliśmy ekologiczne produkty. Dowiedzieliśmy się, z jakich warstw zbudowany jest las i wykonaliśmy kolaż z materiałów przyrodniczych. Wypróbowaliśmy jak się dawniej pisało gęsim piórem. Odwiedziliśmy stajnie i poznaliśmy tajemnice ich mieszkańców. Kucyk Zefirek zaprosił wszystkich na przejażdżkę bryczką, a z Maksem , Emosem i Morisem odbyła się jazda konna. Dużą
frajdę sprawiło nam wspólne biesiadowanie przy stole. Na koniec spałaszowaliśmy upieczone kiełbaski ze świeżym chlebem.
Wycieczka była bardzo udana. Uwrażliwiła nas do pozytywnych zachowań w stosunku do zwierząt i roślin. Doceniliśmy ciężką pracę ludzi mieszkających na wsi. Zintegrowaliśmy się i zaprzyjaźnili, przywożąc do domu wiele wspomnień. 
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Zgodnie z tradycją naszej szkoły 14 października 2016 r. odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. To niezwykle ważny dzień dla pierwszoklasistów, ich wychowawców i rodziców. Dzieci swoim zachowaniem i zaprezentowanym programem artystycznym udowodniły, że są gotowe do przyjęcia w poczet uczniów SP nr 130.
Aktu pasowania na ucznia dokonały : Pani Dyrektor Dorota Kaleta i Pani Dyrektor Beata Podermańska - Musiał. Uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia oraz drobne upominki – kolorowe gumki do mazania. Po głównej uroczystości w każdej klasie był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Pierwszoklasistom życzymy radości, wspaniałych kolegów i koleżanek oraz wielu sukcesów w naszej szkole! 
BEZPIECZNY UCZEŃ, TO WIDOCZNY UCZEŃ CZYLI DLACZEGO NALEŻY NOSIĆ ODBLASKI?
Mamo, tato, babciu, dziadku,
jeśli stanie przed Wami kilkuletni brzdąc
i zacznie mówić o odblaskach
- koniecznie wysłuchajcie,
pochwalcie dzieciaka
i weźcie sobie do serca jego naukę.

Poruszając się drogą po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości 20 - 30 metrów. Samochód jadący z prędkością 90 km/h (prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym) pokonuje 25 metrów w ciągu 1 sekundy. Kierujący zatem nie ma żadnych szans na jakąkolwiek reakcję.  Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy - kierowca zauważy go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej. Dlatego tak ważne jest, aby uczestnicy ruchu drogowego dla własnego dobra, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych
uczestników ruchu elementy odblaskowe.
Zwiększeniu widoczności pieszych i rowerzystów na drodze mają właśnie służyć różnego rodzaju akcesoria odblaskowe, dzięki którym osoby w nie wyposażone mogą być widoczne w każdych warunkach pogodowych już z odległości 150 m. Dlatego też przypominamy o konieczności noszenia odblasków z jednego
bardzo istotnego powodu: Być widocznym to być bezpiecznym na drodze!

Wszyscy uczniowie klas I-III naszej szkoły uczestniczą w akcji profilaktycznej: "Bądź widoczny na drodze". Akcja zorganizowana została w trosce o bezpieczeństwo uczniów oraz w nadziei zmniejszenia liczby ofiar wypadków komunikacyjnych. Realizację akcji rozpoczęliśmy już od pierwszych dni września 2016r. przystępując do konkretnych działań. Wychowawcy przeprowadzili w swoich klasach pogadanki na temat bezpieczeństwa na drodze i roli odblasków. W
klasach odbyły się spotkania z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego, Straży Miejskiej oraz Dzielnicowym Policji.
W klasach I zostały przeprowadzone zajęcia: "Jestem wzorowym pieszym" z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych "Autochodzik" organizowane przez przedstawicieli Straży Miejskiej. Wszyscy uczniowie kl. I-III przygotowali hasło - transparent propagujący stosowanie odblasków przez użytkowników drogi. Dzieciom zostały wręczone opaski odblaskowe.
Odbył się happening: "Bądź widoczny na drodze" z udziałem całej społeczności Stotrzydziestki. W tym dniu wszystkie klasy z odblaskami lub w kamizelkach odblaskowych z własnymi hasłami-transparentami wyruszyły do mieszkańców osiedla, gdzie propagowały swoje hasła rozmawiając z użytkownikami drogi o roli
odblasków.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą nosić odblaski nie tylko dlatego, że tak stanowi przepis, ale również dlatego, że tak nakazuje zdrowy rozsądek.
Jadwiga Kiełbasa 
ZIELONA SZKOŁA W PORĘBIE WIELKIEJ

W dniach 19-24.09.2016r. uczniowie klasy 2b i 3b byli w zielonej szkole w Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej. Dotarliśmy doNośrodka w poniedziałek przed południem. Pierwszego dnia po przyjeździe i omówieniu planu dni byliśmy w Narodowym Parku Hrabiów Wodzickich i oglądaliśmy pomniki przyrody.Wieczorem po zjedzeniu kolacji poszliśmy na dyskotekę na której rozgrywał się konkurs tańca dyskotekowego w którym brało udział dużo uczniów.
Na drugi dzień przed południem wspinaliśmy się na Stramówkę, a po ciszy poobiedniej braliśmy udział w wyścigach rzędów oraz grachświetlicowych. Wieczorem natomiast poszliśmy na ognisko i piekliśmy kiełbaski. Kolejnego dnia poszliśmy na górę Potaczkową, a na samym szczycie zatrzymaliśmy się przy wielkim krzyżu. Wieczorem dziewczynki miały zajęcia muzyczne, a chłopcy grali w piłkę nożną. Nastepnego dnia pojechaliśmy z klasą 2b do Zakopanego i zwiedzaliśmy tam muzeum w Tatrzańskim Parku Narodowym, a potem wychowawcy zabrali nas na targ góralski, gdzie kupiliśmy pamiątki. W piątek uczestniczyliśmy w olimpiadzie sportowej, wspinaliśmy się na górę Groń, a wieczorem urządziliśmy karaoke i krótką dyskotekę pożegnalną. W sobotę rano zaczęliśmy się pakować, a po śniadaniu na apelu pożegnalnym odbyło się rozdanie nagród i dyplomów. Po obiedzie zmeczeni, ale zadpwoleni wróciliśmy do domów. Na wiosnę jedziemy jeszcze ra!!
Magdalena Borkowska 

ZAJĘCIA "ZOSTAŃ ASEM WYWIADU"

Dnia 13. 09.2016 r. byliśmy na wycieczce w Muzeum Armii Krajowej. Tutaj przekonaliśmy się , że o trudnej historii Polski można uczyć się w sposób interesujący oraz twórczy. Mieliśmy możliwość poznać różne rodzaje broni ,ludzi , którzy pomagali Polskim żołnierzom albo dowiedzieć się jakie były prawa. Przedstawione nam zostały losy wybitnych polskich agentów wywiadu. Uczestniczyliśmy w grze terenowej, która przybliżyła nam pojęcia : Polskie Państwo Podziemne, kryptologia , łączność. Przedstawią również losy wybitnych polskich agentów wywiadu. Młodzi konspiratorzy rozwiązywali zadania , a ich wyniki umieszczali w otrzymanych kartach pracy. Pracowaliśmy z ogromnym zaangażowaniem, aby zyskać tytuł ASA WYWIADU .
Zachęcam inne klasy do udziału w tak ciekawej lekcji historii.
Pozdrawiam
Amelia Leśniak kl. 3 ,,d” 
22 września klasa 2d pojechała na wycieczkę do Muzeum Armii Krajowej. Uczniowie posłuchali informacji o II Wojnie Światowej, oglądali eksponaty, stroje wojskowe oraz filmiki z tamtego okresu. Wypełniali także własne dowody osobiste, które były obowiązkowe w tamtych czasach i bawili się w detektywów rozszyfrowując różne zagadki
28 października w tych ciekawych zajęciach wzięły udział klasy 2a i 2b.  Uczniowie mogli przekonać się jka wielkie znaczenie w okresie II wojny światowej miała działalność polskiego wywiadu. Wzięli udział w grze terenowej oraz obejrzeli ekspozycję stałą, gdzie znaleźli informacje potrzebne do rozwiaania łamigłówek.
14 IX uczniowie klasy III a uczestniczyli w warsztatach ,,Zostań asem  wywiadu" w Muzeum Armii Krajowej. Dzieci miały okazję poznać historię  Polski z okresu II wojny światowej. Z dużym zainteresowaniem oglądały ciekawe eksponaty i w sposób twórczy uczestniczyły w zajęciach. 
2 listopada uczniowie klasy 2c uczestniczyli w warsztatach ,,Zostań asem wywiadu" w Muzeum Armii Krajowej.

"TAJEMNICA KOLOROWEJ SKRZYNI"
W piękny słoneczny dzień, 20.09.2016 roku nasza klasa 3d wybrała się na wycieczkę do Skansenu w Wygiełzowie.
Poznaliśmy warunki życia ludzi w dawnych czasach z Małopolski / Chałupa z Przegini Duchownej, Dom z Chrzanowa oraz dwór z Drogini/. Zostaliśmy zaproszeni na barwne warsztaty twórcze. Celem zajęć było zdobycie  wiadomości na temat zdobnictwa regionalnego. Podczas zajęć zwiedzaliśmy wybraną ekspozycję muzealną, obejrzeliśmy również prezentację multimedialną, obrazującą wzornictwo ludowe, charakterystyczne dla regionu krakowskiego. Dowiedzieliśmy się jak
ważnym elementem wyposażenia gospodarstw była skrzynia. Następnie przy pomocy własnej wyobraźni, wzorów oraz kolorowych materiałów wykonaliśmy dekorację drewnianej miniaturowej skrzyneczki, którą mogliśmy zabrać ze sobą na pamiątkę. W kolejnej części warsztatów odkrywaliśmy tajemnicę malowanej
skrzyni! Za pomocą zmysłu dotyku sprawdzaliśmy jej zawartość, opisując nietypowe przedmioty pozostałym Uczestnikom. Były to takie tajemnicze kalambury. Wróciliśmy bogatsi o wiele wiadomości i z dużym bagażem wrażeń.
KlasaIIId 

WARSZTATY: "POMYŚL, ZBUDUJ, LATAJ"

Koleżanki i Koledzy!
Piszę do Was, bo chcę Wam opowiedzieć o mojej klasowej wycieczce do Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Gdy przyjechaliśmy na miejsce od razu przejął nas pan przewodnik. Na początku zaprowadził nas do salki kinowej, gdzie opowiadał nam o początkach lotnictwa. Następnie oprowadzał nas po hangarach i pokazywał nam samoloty. Na koniec budowaliśmy modele samolotów z drewna.
Oprowadzał nas bardzo sympatyczny pan. Mam nadzieję, że kiedyś będzie Twoim przewodnikiem.
Natalia Szaraniec z kl. IIId 
29 września w warsztatach "Pomyśl, zbuduj, lataj" brali udział uczniowie klasy 2b. Wrażeń było bardzo  dużo, zwłaszcza podczas konstrowania modeli samolotów. Powrót do szkoły również był ciekawy...starym pasem startowym.
30 września uczniowie klasy II c udali się do Muzeum Lotnictwa. Podczas zajęć poznali historię lotnictwa, następnie udali się do hangarów aby tam zobaczyć prawdziwe samoloty. Najbardziej atrakcyjnym punktem wycieczki okazało się oglądanie lądującego helikoptera. Na zakończenie zadowoleni uczniowie dostali modele drewnianych samolotów z którymi wrócili do szkoły. 

WARSZTATY "ARCHEOLOG LOTNIK"

Drogie koleżanki,drodzy koledzy!
Dzisiaj byłem z klasą w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Było bardzo fajnie! Najpierw poszliśmy do sali kinowej,gdzie rozmawialiśmy o tym, czym
się zajmuje archeologia lotnicza. Kiedy archeolog trafi na ślad rusza w teren. Potem dostaliśmy wykrywacze metali i szukaliśmy szczątków wraków
samolotów sprzed II Wojny Światowej. To podobało mi się najbardziej. Później poszliśmy zwiedzać części muzeum,w których jeszcze nie byliśmy np. oglądaliśmy samolot JAK- 40,w którym podróżowali prezydent i inni członkowie rządu. Pan przewodnik pozwolił nam wejść do środka:). Na zakończenie pobytu zobaczyliśmy wrak amerykańskiego bombowca B-24 Liberator, zwanego ,,Latającą Fortecą'', który znaleziono w Bałtyku po 50 latach. To były ciekawe zajęcia, a ponieważ interesuję się samolotami, to mam nadzieję,że jeszcze się tam wybierzemy.
Pozdrawiam Ignacy Gębala z IIId 
21 października w  zajęciach  ARCHEOLOG LOTNIK wzięli udział uczniowie klasy 2b

Z WIZYTĄ U KOZIOŁKA MATOŁKA W PACANOWIE


Na początku września klasy 2b i 3b miały przyjemność pojechać do Centrum Bajki w Pacanowie.Po przyjeździe pierwszą atrakcją w Centrum Bajek był film wyświetlany z taśmy. Aby obejrzeć kolejne sceny tego filmu musieliśmy kręcić korbą projektora. Gdy nasz seans się skończył  poszliśmy szukać skarbnicy bajek. Byliśmy na wieży Roszpunki, w pociągu, który umiał latać i nurkować oraz w ogrodzie czarów, w którym kwiaty umiały mówić. Byliśmy również w wielkiej komodzie, w której oglądaliśmy film pod tytułem "Król Maciuś". W końcu dotarliśmy do skarbnicy bajek. Były w niej kule, w których były postacie z bajek. Później pan Fotograf robił nam pamiątkowe zdjęcia. Po zdjęciach byliśmy głodni i zrobiliśmy sobie przerwę na śniadanie. Po śniadaniu mięliśmy czas wolny, aby zwiedzić ogród i pobawić się na placyku. Ostatnią naszą atrakcją był film pod tytułem "Gnomeo i Julia". Wycieczka była bardzo udana i wróciliśmy do Krakowa bardzo
zadowoleni!!!
Wiktoria Niegolewska klsa IIIb

GO JUMP
5 września jeden z naszych kolegów, z okazji swoich urodzin,  zaprosił nas - uczniów klasy II B -  na niezapomnianą lekcję wychowania fizycznego do najwiekszego w Małopolsce parku trampolin. Pod czujnym okiem instruktora mogliśmy wyszaleć się do woli, nie tylko my - panie nauczycielki również. Dziekujemy Ci Aleks za niezapomnianą moc wrażeń. Klasa 2b

WRACAMY DO SZKOŁY
Pierwszego dnia września popędziliśmy do szkoły, żeby spotkać się z kolegami i nauczycielami I wspólnie rozpocząć nowy rok szkolny. Wszyscy byli jeszcze jedną nogą na wakacjach - opaleni, uśmiechnięci, ale także pełni chęci i zapału do pracy. Przywitaliśmy pierwszaków, którzy niepewnym krokiem przekroczyli po raz pierwszy próg naszej szkoły. Życzymy im, żeby szkoła stała się dla nich drugim domem, a nauka sprawiała im radość.

Maciek Myrta klasa III d

ROK SZKOLNY 2015/2016

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

24 czerwca 2016 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas I i II. Krótką inscenizację przygotowali uczniowie klasy 1b i 2c. Pani dyrektor Beata Podermańska wręczyła nagrody zwycięzcom konkursów i życzyła udanych i bezpiecznych wakacji. 

PARK DOŚWIADCZEŃ

W czwartek 23 czerwca klasy 1d i 1e w nagrodę na koniec Roku Szkolnego pojechały do Ogrodu Doświadczeń. Uczniowie obejrzeli duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością, niezależnie od wieku. Urządzenia rozmieszczone są w grupach tematycznych obejmujących optykę, hydrostatykę, akustykę i mechanikę. Największa frajdą dla dzieci był oczywiście zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt” oraz trampoliny. 

W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 UCZNIOWIE KLASY 3A UCZESTNICZYLI TRZECI ROK Z RZĘDU W INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ "SZTUKA MOTYWACJI - KLUCZEM DO SUKCESU UCZNIA"

W klasach trzecich rozwijano twórczą aktywność uczniów w oparciu o metody i techniki rozwijania twórczych możliwości uczniów. Zajęcia były prowadzone w ten sposób, aby nauczyć uczniów twórczego rozwiązywania problemów w praktyce, a przede wszystkim rozbudzić ciekawość poznawczą dzieci oraz kształcić umiejętności formułowania trafnych, ciekawych pytań. Ta gimnastyka umysłu – usprawniająca płynność, giętkość i oryginalność myślenia – ukierunkowana była na rozwijanie mądrości. To była także nauka umiejętności: słuchania innych, pracy zespołowej, podejmowania decyzji, obrony swego zdania, rozwijania postawy odpowiedzialności, pracowitości, budowania poczucia własnej wartości. Działania, które służyły realizacji tych celów to, m.in.:
Edukacja polonistyczna:
- Codzienne ćwiczenia (rozgrzewka umysłowa) w celu pobudzenia uczniów do myślenia przez: skojarzenia, metaforę, personifikacje.
-Cykliczne, codzienne czytanie ( czytanie krytyczno-kreatywne) książek wybranych przez dzieci; po przeczytaniu fragmentów konstruktywna dyskusja nt. treści, układanie pytań, polemika z autorem, wyciąganie wniosków.
-Poniedziałkowe lekcje z ortografią (poznanie zasad ortograficznych, tworzenie krzyżówek ortograficznych, rebusów, praca w grupach), pisanie z pamięci, ze słuchu.
-Scenki dramowe ( przy okazji omawianych książek, tekstów ).
-Tworzenie gazetek miesięcznych na tablicach korkowych ( gazetki tematyczne związane z wydarzeniami mającymi miejsce w danym miesiącu, swobodne teksty pisane przez uczniów, prace plastyczne, zdjęcia, informacje pozyskane z internetu ) .
Wędrówka po krajach Unii Europejskiej (Francja) – prezentacja zwyczajów, kultury, muzyki, tańców, mody, żywienia, architektury.
Edukacja środowiskowa:
-Wykonanie kartek zielnika ( opis roślin), zebranie ich w całość, stworzenie albumu (praca zbiorowa).
-Stworzenie Atlasu Obserwatora Przyrody.
-Hodowla roślin.
Edukacja matematyczna:
-Rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek, kwadratów magicznych, sudoku, szarad, domino, magiczne kwadraty. Ważną rolę odegrały również inne pomoce dydaktyczne, m.in.: układanki, liczmany, klocki logiczne, figury geometryczne, tangramy, patyczki, liczydła, tarcze zegarowe, gry planszowe, itp.
Edukacja plastyczna:
-Wykonanie plac plastycznych w grupach rówieśniczych różnymi poznanymi technikami, m.in z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, makieta osiedla, projekt
pokoju.

Agata Radwańska 
POŻEGNANIE Z KLASĄ PIERWSZĄ - WYCIECZKA DO ZOO

21 czerwca uczniowie klasy 1b, w nagrodę za systematyczne zbieranie makulatury ( III miejsce w I i II semestrze) udali się do ZOO. Wycieczka była ciekawa i długa. Do ZOO pojechali środkami lokomocji miejskiej –dwoma. I to było to – droga pełna wrażeń i śmiechu. Brawo dla wychowawczyni! W Ogrodzie Zoologicznym największe zainteresowanie wzbudziły: żyrafy, małe pingwinki Adeli i oczywiście słonie. Dzieciom udało się, bo zobaczyły karmienie
niektórych zwierząt. Zmęczeni długą wyprawą, ale szczęśliwi wrócili do szkoły. 
  WYJAZD INTEGRACYJNY DO CZASŁAWIA

18 czerwca 2016 roku uczniowie klasy 1b wraz z rodzicami i wychowawcą udali się do gospodarstwa agroturystycznego w Czasławiu. Celem wyjazdu była integracja rodziców i uczniów klasy. Uczniowie samodzielnie piekli chleb, robili ser i masło. Mogli pojeździć na kucyku i koniach. Atrakcją wycieczki była wyprawa wozami drabiniastymi do lasu, gdzie odbyły się zabawy i pieczenie kiełbasek. Wyjazd można zaliczyć do udanych… rodzice już zapowiedzieli wyjazd w przyszłym roku na dwa dni!!! 
DZIEŃ PUSTEJ KLASY W 1D
17 czerwca klasa Id razem z Panią Moniką Morawską brała udział w programie "Dzień Pustej Klasy". Grupa miała zajęcia w terenie gdzie szukała co może nam dać natura - taka mała lekcja przyrody. Uczniowie zamiast patrzeć na tablicę – spoglądali się w niebo, zamiast czekać na dzwonek – nasłuchiwali ptaków, zamiast biegać po korytarzu – biegali po trawie. 
Kliknij, aby edytować treść...
BAJKI MOJEGO DZIECIŃSTWA
14.06.2016r. została podsumowana tegoroczna akcja czytelnicza „Bajki mojego dzieciństwa”. Uczniowie klas pierwszych oraz klasy IIB przebrani w różne bajkowe postacie, czytali fragmenty ulubionych bajek. Słuchając treści bajek odtwarzanych również z płyt, wykonywali ilustracje wybranej bajki. Atrakcją dnia były zabawa taneczna oraz zabawy na boisku sportowym. Na koniec , spacerując ulicami osiedla, uczniowie rozdawali wykonane przez siebie książeczki z zapisanymi hasłami, zachęcającymi do czytania książek. W parku bawiąc się, dzieci puszczały balony z wypisanymi imionami bohaterów przeczytanych bajek.
Organizator: Krystyna Noszczyńska

ZIELONA SZKOŁA W PORĄBCE

W dniach od 13 czerwca do 17 czerwca klasy II a i II c przebywały w „zielonej szkole” w Domu Wczasów Dziecięcych w Porąbce. Podczas pobytu dzieci uczestniczyły w zorganizowanych zajęciach odbywających się na terenie Ośrodka lub w jego pobliżu. Do najciekawszych zajęć należały:
- spacer zboczem Snozy,
- marsz patrolowy na orientację,
- rozgrywki sportowe,
- „Olimpiada Bajkoluba”,
- zwinnościowy tor przeszkód,
- „Muzyczne podróże po Europie”,
- „Taniec- połamaniec”,
- dyskoteki,
- ognisko z pieczeniem kiełbasek,
- rekreacja na boisku i placu zabaw i wiele innych.
Na zakończenie pobytu uczniowie otrzymali za różne sprawności i umiejętności pamiątkowe dyplomy i nagrody. „Zielona szkoła” w Porąbce była wspaniała. Polecamy innym.

 WSPOMNIENIA Z WYCIECZKI W GÓRY

W dniach 13 i 14 czerwca uczniowie klas trzeciej A i C pod opieką wychowawców p. Agaty Radwańskiej i p. Bożeny Gardeły wybrali się na wycieczkę w góry. Pilotem tej wyprawy był p. Mariusz Gotfryd, nauczyciel geografii w naszym gimnazjum. Program wycieczki był bardzo napięty, ale interesujący.
W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Zakopane (Krupówki, Kościół MB Częstochowskiej, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku). Wyjechaliśmy również kolejką na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy panoramę Tatr. Po spacerze pojechaliśmy do pensjonatu „ Za lasem” na pyszny obiadek”. To jeszcze nie dość atrakcji tego dnia. Czekał nas jeszcze pobyt na źródłach geotermalnych w Szaflarach, ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz dyskoteka.Późnym wieczorem poszliśmy spać pełni wrażeń.
Drugiego dnia po śniadaniu spakowaliśmy swoje bagaże i autokarem udaliśmy się nad Jezioro Czorsztyńskie. Tam wybraliśmy się na rejs statkiem. Potem poszliśmy na spacer po tamie. Kolejną atrakcją była wędrówka po Wąwozie Homole. Gdy zgłodnieliśmy, p. Gotfryd zabrał nas na pizzę. W godzinach wieczornych wróciliśmy do Krakowa. To była niezapomniana wycieczka. 
ZAJĘCIA ZE STRAŻĄ POŻARNĄ
8 czerwca klasa 1 b i 1 d pod przewodnictwem Pani Barbary Boruty i Moniki Morawskiej miały zajęcia ze Strażą Pożarną. Dzieci na początek dowiedziały się do czego służy sprzęt ratowniczy. Mogły zobaczyć jak się rozwija wąż strażacki, dzieci były przenoszone na desce ratunkowej oraz przebrały się w stroje strażackie i pozowały do zdjęcia. Na koniec dzieci częstowały się cukierkami a nawet zawyła syrena strażacka która odprowadzała dzieci do szkoły. 

ROGATE RANCZO W ZABIERZOWIE

1 czerwca uczniowie klas II a i II c odwiedzili Rogate Ranczo w Zabierzowie. Organizatorzy przygotowali dla dzieci bogaty program, a w nim między innymi:
- zabawy w wiosce indiańskiej (strzelanie z łuku),
- spacer po lesie,
- wizytę w mini zoo i karmienie zwierząt,
- zabawy na placu zabaw z huśtawkami i zjeżdżalniami,
- smaczny poczęstunek.
Uczniowie bawili się doskonale, a zatem można stwierdzić, że Dzień Dziecka był bardzo udany. 

PRZEDSTAWIENIE ODBYŁO SIĘ.....
"Rzepka" - to przedstawienie, które dla swoich dzieci przygotowali Rodzice, moglismy obejrzeć je w dniu 1 czerwca. Brawo! To piękny prezent dla dzieci.....
KLASA 2D PODCZAS FESTIWALU NAUKI W GRODZIE KRAKA

W tym roku odbyła się XVI edycja Krakowskiego Festiwalu Nauki. Hasło tegorocznego festiwalu brzmiało: Czas i przestrzeń, a jego patronem był znany pisarz Stanisław Lem. Podczas tego wydarzenia prezentowały się instytucje naukowe i edukacyjne. I my, klasa IId tam byliśmy. Wzięliśmy udział w zajęciach proponowanych przez UJ- wydział polonistyki:
-warsztatach rekwizytorskich
-warsztatach edytorskich.
Podczas tych warsztatów dowiedzieliśmy się, jak powstawało i na przestrzeni wieków rozwijało się pismo. Przy kolejnych stanowiskach mogliśmy pobawić się w jaskiniowców i stworzyć własne rysunki naścienne, zobaczyć jak wyglądały napisy na papirusie i tabliczkach glinianych, własnoręcznie ozdobić całostronicowe inicjały ze średniowiecznych kodeksów, dowiedzieć się, czym była rewolucja Gutenberga, spróbować odbić na kartce wyrazy za pomocą ruchomych
czcionek, a także uruchomić wyobraźnię i  zaprojektować czcionkę przyszłości.
W Klubie Pod Jaszczurami wzięliśmy udział w warsztatach z serii "Historia w kolorach", uczących poprzez zabawę patriotyzmu oraz podstawowych wiadomości o Polsce. Ich organizatorem był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
W Muzeum Inżynierii Miejskiej uczestniczyliśmy w warsztatach"Iluzjon", podczas których poznaliśmy jedne z pierwszych sposobów na iluzję ruchu obrazu.
Wróciliśmy z plecakami pełnymi wrażeń i nowych , ciekawych wiadomości. 
DREAM PARK W OCHABACH
18 maja uczniowie klas 1b i 2b uczestniczyli w niezapomnianej, pełnej wrażeń wycieczce do parku rozrywki w Ochabach. Podczas wycieczki mogli obejrzeć miniaturowe budowle, przejść niebezpieczny tor linowy, zobaczyć egzotyczne zwierzęta, walczyć z grawitacją w domu do góry nogami,poskakać na trampolinie oraz poszaleć na dmuchańcach. Na zakończenie zobaczyli ciekawy film w kinie 6D. Uczniowie rozbawieni i zadowoleni wracali późnym popołudniem do Krakowa.
AKADEMIA KROPELKI
W dniu 13 maja klasa 1e pod przewodnictwem p. Ewy Florek miała okazję uczestniczyć w warsztatach ekologicznych pt. "Akademia Kropelki". Warsztaty w pełnym stopniu przybliżyły dzieciom zagadnienia związane z ochroną najbliższego środowiska a w szczególności zasobów wodnych. Dzieci poznały kwestie związane z problematyką uzdatniania wody, a także jak ją szanować i racjonalnie z niej korzystać. Czas spędzony na warsztatach umilały nam również konkursy,
gry i zabawy dydaktyczne.Na koniec wszyscy uczestnicy zostali obdarowani małymi upominkami. 
PIZZERO DOSKONAŁY
10 maja dzieci z klasy 1e miały okazję uczestniczyć w warsztatach robienia pizzy pod hasłem " pizzero doskonały". Na początku dzieci zostały oprowadzone po lokalu, gdzie pokazano im różne pomieszczenia gospodarcze, a także profesjonalny sprzęt do pieczenia pizzy. Następnie zamieniając się w małych kucharzy własnoręcznie przygotowały swoją pizzę. Dla dzieci była to prawdziwa uczta a cała frajda polegała na dobieraniu składników. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy upamiętniające udział w warsztatach.
A tak w czasie warsztatów "Pizzero doskonały" bawili sie uczniowie klasy 1c
BARWNY KOROWÓD Z OKAZJI DNIA ZIEMI
22 kwietnia obchodziliśmy Święto Ziemi pod hasłem „Woda czysta i smaczna”. W trakcie zajęć w klasie podkreślono znaczenia wody w przyrodzie. Uświadomiono dzieciom , jak mało jest na świecie wody słodkiej i dlatego wszyscy ludzie powinni oszczędzać wodę oraz dbać o jej czystość. W grupach uczniowie klasy IB wykonali plakaty, ukazujące do czego może być wykorzystana woda w życiu codziennym. Uczniowie klasy IIB wykonali symboliczną rzekę z materiału , do której przypięli kolorowe ryby – w czystej rzece dużo ryb. Następnie większą grupą uczniowie ( do korowodu dołączyła jeszcze klasa ID) w barwnych strojach, z niebieskimi chorągiewkami przeszliulicami osiedla, wyśpiewując hasła związane z czystą wodą.
ŚWIĘTO SZKOŁY

W dniu 14.04 w naszej szkole obchodziliśmy Święto Szkoły. Z tej okazji pierwsza część uroczystych obchodów została poświęcona pokazowi talentów. Chętni i odważni uczniowie wytrwale przygotowywali się do zaprezentowania swoich pasji, zdolności i talentów. Podziwialiśmy umiejętności i uzdolnienia plastyczne, wokalne, gimnastyczne, muzyczne, sportowe, taneczne oraz językowe naszych młodych artystów. Wszystkie występy wzbudziły wielki entuzjazm, były atrakcją dla samych występujących i oglądających. Kto wie, może wśród nich są przyszłe gwiazdy scen światowych? Na koniec za piękny występ dzieci zostały obdarowane gromkimi brawami oraz słodkim upominkiem.
Druga część spotkania została poświęcona 1050 rocznicy Chrztu Polski. Uczniowie pracowali w grupach i pod opieką swoich wychowawców tworzyli prace plastyczne w oparciu o poznane Legendy. Prace były rozmaite, bardzo ciekawe, pomysłowe, stworzone wieloma technikami plastycznymi.
Ta radosna uroczystość pozwoliła nie tylko ciekawie spędzić czas w szkole, ale też pomoże uczniom wrażliwym na piękno rozwijać poczucie własnej wartości.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia. 
ZIELONA SZKOŁA W ZAWOI

4 kwietnia grupa uczniów z klasy 1b i 1c wyruszyła w swoją pięciodniową przygodę do Zawoi. W ciągu tych dni dzieci miały okazję lepiej się poznać i zintegrować. Dzięki wyjątkowo udanej pogodzie wszystkie spacery cieszyły się dużym powodzeniem. Uczniowie już pierwszego dnia po przyjedzie zdobyli szczyt Mokry Kozub co mocno zachęciło ich do dalszych wędrówek. Dzieci uczestniczyły również w wielu różnych warsztatach pozwalających im doskonalić umiejętności manualne m. in. malowanie na szkle, wykonanie figurek z siana. Największym jednak powodzeniem cieszyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, dyskoteka oraz karmienie zwierząt w Zawojskim Safarii. 8 kwietnia dzieci zmęczone ale szczęśliwe wróciły do domu. 
MAGICZNY ŚWIAT KLOCKÓW LEGO

W dniu 16 marca uczniowie klas:1b, 1d, 1e, 2b wzięli udział w warsztatach z robotyki w KLOCKOLANDZIE. Uczniowie uczestniczyli we wspaniałej zabawie połączonej ze światem nauki, budowali niezwykłe mechanizmy, obejrzeli interaktywną ekspozycję zawierającą kilkadziesiąt robotów i pojazdów do sterowania wykonanych z klocków LEGO. Dzięki wizycie w KLOCKOLANDZIE dzieci udały się na wyprawę w świat Gwiezdnych Wojen, zwiedziły miasto LEGO City, a nawetzostały maszynistą pociągu na Dzikim Zachodzie. Radości i śmiechu było bardzo dużo!! 
W dniu 1 czerwca w warsztatach w LEGOLANDZIE uczestniczyły klasy 1a i 1c
BYLIŚMY W SIÓDMYM NIEBIE

W dn. Od 14-19.03.2016r. po raz drugi w tym roku wyjechaliśmy do "zielonej szkoły" do Domu Wczasów Dziecięcych w Pałacu Tatrzańskim w Kościelisku. Przez 7 dni byliśmy, jak "w siódmym niebie". Mogliśmy racjonalnie i bezpiecznie wypocząć, zregenerować siły nie tracąc kontaktu z naturą oraz podziwiać uroki prawdziwej, tegorocznej zimy. Z okien rozciągała się wspaniała panorama na Tatry z widokiem na Giewont i Czerwone Wierchy. Czekały na nas tutaj niezwykłe atrakcje: wycieczki, spotkania z przyrodnikami, zajęcia edukacji regionalnej, warsztaty , które pozwoliły nam poznać historię, tradycję, kulturę regionu Podhala. Zajęcia rekreacyjno-sportowe były dopełnieniem naszej radości. Czas  tutaj spędziliśmy bardzo aktywnie. Każdy uczestnik wywiózł stąd, oprócz wiedzy, moc przeżyć i pozytywnych wrażeń. Wszyscy byliśmy wdzięczni naszej wychowawczyni, pomysłodawczyni i organizatorce za ten wyjazd.
"W Kościelisku jest fajnie,
w Kościelisku chcę być,
w kościeliskiej ferajnie
zawsze jadać i pić." 
PALMY WIELKANOCNE

SPOTKANIE Z PISARZEM
W dniu 10 marca 2016 r., w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z krakowskim pisarzem p. Franciszkiem Klimkiem, zorganizowane przez bibliotekarza szkolnego. Uczniowie klas 1 – 3, którzy uczestniczyli w spotkaniu mieli możliwość wysłuchania wierszy w interpretacji pisarza, zadania pytań, zakupu książek i
zdobycia autografu autora. Uczestnicy spotkania, mieli możliwość dowiedzenia się dlaczego czarny kot przebiega, kto i dlaczego wymyślił mysz bezprzewodową
oraz wielu innych ciekawych spostrzeżeń na temat kotów. 
TAJEMNICE FIZYKI – „FIZYKA DLA SMYKA”

1 marca uczniowie klas: 1b, 1c, 1d, 1e wzięli udział w zajęciach na temat Magnetyzmu, które wprowadziły wszystkich uczestników w świat eksperymentów naukowych. Przeprowadzone doświadczenia pokazały siłę i niesamowite właściwości magnesu. Okazało się, że pod wpływem pola magnetycznego długopis zawisł w powietrzu, a przedmioty mogą się poruszać w nieskończoność. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest akcelerator magnetyczny, jakie przedmioty używane w życiu codziennym działają dzięki magnetyzmowi. Pokaz był nie tylko nauką, ale i świetną zabawą. Udział w ćwiczeniach i obserwacja ciekawych doświadczeń to dla uczniów pomoc w poznaniu i zrozumieniu tajemnic fizyki. .Młodzi uczestnicy bawili się na tych zajęciach znakomicienij, aby edytować treść... 

W zajęciach dotyczących Światła, które odbyły się 11 kwietnia, razem z dziećmi poznaliśmy między innymi co to jest światło i jakiego jest koloru. Każde dziecko wyczarowało tęczę i poznało magiczne efekty pracy z laserem. Zobaczyliśmy urządzenia które światłem sterują. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób wykorzystać wiedzę o świetle by zobaczyć to czego inni nie widzą? Popatrzyliśmy na świat okiem muchy. Ponadto odkryliśmy tajemnice stroboskopu i dowiedzieliśmy się jak zatrzymać obraz będący w ruchu. Odkryliśmy sekret rozróżniania dobrych okularów przeciwsłonecznych od tych bez filtra UV. Pokazaliśmy dzieciom przedmioty używane w codziennym życiu, których działanie oparte jest na optyce.

W zajęciach dotyczących Dźwięku - w dniu 25 kwietnia - razem z dziećmi dowiedzieliśmy się między innymi co to jest dźwięk,co go przenosi. Wywołaliśmy burzę i zbadaliśmy zjawisko rezonansu akustycznego . Uruchomiliśmy pompę próżniową, żeby zobaczyć co pozostaje po wypompowaniu powietrza. Dowiedzieliśmy się dlaczego możemy dzwonić do cioci z Australii w czasie rzeczywistym. Dzięki tajemniczemu urządzeniu dzieci zamieniły się w policjantów i sprawdziły jak działa podsłuch. Ponadto wszyscy poznaliśmy co to jest sonometr i sprawdziliśmy czy natężenie dźwięku w ich otoczeniu nie jest za wysokie.
5 maja odbyły się bardzo ciekawe zajęcia magia czy nauka.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Karnawał to czas zabaw, tańców i radości. 04 lutego 2016 r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas 1-3 zorganizowana przez Samorząd Szkolny. Dzieci przyszły na zabawę przebrane w kolorowe stroje. Pomysłowość i piękno wszystkich karnawałowych kreacji trudno opisać. Były królewny, wróżki, kotki, motylki, piraci, policjanci, sportowcy itp.
Bal prowadził profesjonalny wodzirej - Pan Radosław Omieciński. Dzieci wraz z nauczycielami ochoczo bawiły się w rytmie ulubionych przebojów.
Było gwarno i wesoło. Uśmiech gościł na twarzach wszystkich uczestników zabawy.
 Następna zabawa karnawałowa za rok. 


ŚWIĘTUJEMY MAGICZNĄ NOC ZAKLĘĆ!!!


4 lutego 2016r. na całym świecie odbyła się akcja "Harry Potter - Noc Książek".
W naszej szkolnej bibliotece uczniowie klasy II d ze Szkoły Podstawowej nr 130 ze swoją wychowawczynią p. Jadwigą Kiełbasą, przyłączyli się do zabawy. Przeżyli dzięki czarownicom i czarodziejom z Gimnazjum nr 39, czas pełen zabaw, gier, lektur i zagadek.Wszystko rozpoczęło się od dostarczenia magicznych listów z Hogwartu.Następnie odbyła się Ceremonia Przydziału, podczas której Tiara Przydziału decydowała, do którego Domu trafiali uczestnicy zabawy.
W czterech Domach: Gryffindorze, Slytherinie, Ravenclawie i Hufflepuffie na uczestników zabawy czekali starsi koledzy i koleżanki, którzy zaprosili do niezwykłej rywalizacji o Puchar Domów.
Punkty były skrupulatnie zapisywane na magicznej tablicy.
Niezwykłym przeżyciem dla ośmiolatków okazała się konkurencja w nadmuchiwaniu balonów. Zwycięzcą okazał się Leo, który nie pozostawił swoim przeciwnikom żadnych szans. Zgodnie stwierdzili, że jego balon był niesamowity.
Kolejna konkurencja dostarczyła również wiele emocji. Był to pojedynek Czarodziejów na zaklęcia. Najpierw przedstawiciele czterech domów losowali magiczne
przedmioty, które miały ich wspomóc w przygotowaniu swojego zaklęcia. Były wśród nich:kamienie, muszelki, orzechy, a nawet cukierki.Nikt nie spodziewał się, że w tej konkurencji niepokonana okaże się niebywale skoczna Czarodziejka.
Podczas Nocy Zaklęć nie mogło zabraknąć specjalnych eksperymentów. Wybraliśmy doświadczenie z zaczarowanym jajem smoka, które odegrało główną rolę w
utrzymaniu się na powierzchni zasolonej wody.
Innym doświadczeniem była walka naelektryzowanych balonów z puszkami po napojach.Ta część zabawy wzbudziła wiele emocji wśród ośmiolatków.
Rywalizacja o Puchar Domów była bardzo zacięta. Gdy wydawało się, że mamy już zwycięzcę, okazało się że ostatecznym rozstrzygnięciem będzie
ekstremalny czarodziejski quiz. Każdy z domów miał za zadanie odpowiedzieć na 2 pytania zadane przez przeciwników.
Wygrał Dom Gryffindor ( czyli zwyciężyła odwaga i prawość) , a jego mieszkańcy obdarowani zostali przez wydawnictwo Media Rodzina wspaniałymi nagrodami książkowymi.

Dziękujemy uczennicom:
kl. IV b, VI a , II c gimnazjum , II d gimnazjum, III c gimnazjum oraz uczniom I c gimnazjum za przygotowanie i przeprowadzenie magicznej zabawy dla ośmiolatków z kl. II d.

Wydawnictwu
Media Rodzina dziękujemy za zaproszenie do niezwykłego przedsięwzięcia oraz przesłanie materiałów promocyjnych, a także ufundowanie nagród dla uczestników zabawy. 

NOCNY POBYT W KOPALNI SOLI W BOCHNNI

W dniach 11-12 grudnia uczniowie klasy 1b wraz z rodzicami i wychowawcą byli na wycieczce w Kopalni Soli w Bochni. Celem wyjazdu było zwiedzanie kopalni, pobyt w specyficznym klimacie kopalni, ale przede wszystkim integracja dzieci i rodziców. Wycieczkę zaliczyć można do bardzo udanych – rodzice planują już kolejny, integracyjny wyjazd. A uczniowie byli bzmęczeni, pełni wrażeń i bardzo zadowoleni. 
MIKOŁAJ W ZATORZE
Klasa 1d razem z drugą klasą pojechały do Zatoru "Parku Świętego Mikołaja" w ramach prezentu Mikołajkowego. Dzieci z obu klas miały masę atrakcji do zwiedzania. Zobaczyły Trójwymiarowy filmik z udziałem pszczół, zwiedziły Bajkowe domki oraz zobaczyły pokaz z udziałem Magika. Miały przyjemność spotkać się ze Świętym Mikołajem i zrobić sobie z nim zdjęcie. Dzieci mogły także pojeździć na łyżwach co było nie takie łatwe, ale poradziły sobie i miały niemała frajdę. Na koniec miały możliwość brania udziału w paradzie postaci bajkowych i przejechaniu się na Diabelskim Młynie.
MIKOŁAJ TUŻ, TUŻ...….
4 grudnia uczniowie klasy 1b uczestniczyli w grach i zabawach zorganizowanych przez Centrum Zabaw Dziecięcych „GIBON” . Po zajęciach dzieci szczęśliwe i zadowolone wróciły do domu. 

EUROPEJSKIE CENTRUM BAJEK W PACANOWIE

1 grudnia 2015 r klasy II "a" i II "c" były na wycieczce w Europejskim Centrum Bajek w Pacanowie. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach mających na celu przybliżenie im różnych postaci z polskich bajek. Największą atrakcją było spotkanie z bohaterem książki Kornela Makuszyńskiego Koziołkiem Matołkiem. 

ANDRZEJKI

27.11 odbyły się w naszej świetlicy Andrzejki dla klas pierwszych . Na początku spotkania panie opowiedziały dzieciom jak dawniej bawiono się podczas zabaw andrzejkowych. W przygotowaniach wróżb pomogli nam uczniowie z klasy IV B .Dzieci świetnie się bawiły,a na koniec każdy otrzymał słodki poczęstunek. 

GRA RODZINNA "BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI"

Gra rodzinna "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", która odbyła się w krakowskim Multikinie 21 XI,w sobotę w godz. 10-12. Po grze, wiele rodzin udało się na film,w ramach festiwalu Filmu dla dzieci " Stella Nostra. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". W grze wzięło udział 46 zespołów rodzinnych, gdzie zespoły z mamą i tatą nie były mniejszością. Zgromadziliśmy ponad 100 dzieci.
Gimnazjaliści-blogerzy Rekomendacji 39 (uczniowie klas II i III Gimnazjum nr 39) byli odpowiedzialni za przygotowanie pytań i stanowisk konkursowych.
 Zespoły miały odnaleźć 6 stanowisk z tajemnicami ( St.1 - Tajemnice mumii, St.2 - Tajemnica meczu, St.3 - Tajemnice kawiarni, Tajemnica 4 - Tajemnica pływalni, Tajemnica 5 - Tajemnica wyścigu, Tajemnica 6 - tajemnica tajemnic). Na tym ostatnim, specjalnie tak nazwanym, dyżurował pan policjant z wieloma, bardzo ciekawymi eksponatami.
Celem naszej gry było zachęcenie dzieci do czytania i spojrzenia na książkę z trochę innej, zabawowej perspektywy. Ważne też było nawiązanie współpracy pomiędzy gimnazjalistami, a młodszymi uczniami. Chcieliśmy także pokazać rolę rodziny – podczas zadań gry – parę pytań przygotowaliśmy specjalnie dla taty ( rozgrzewka przed pływaniem i dmuchanie na czas pływaczków) i mamy( parzenie kawy w specjalnej kawiarce). Tworząc biura detektywistyczne rodzinne oprócz typowych zadań - szyfrowanie, odgadywanie tytułów,czytania mapy Valleby pojawiły się też postacie ( tzw. Uśmiechy Losu) Detektywa ( nauczyciela nauczania początkowego ) i Piłkarza ( w tej roli wystąpiłam ja), które goniły detektywów i zadawały specjalne pytania. Moje brzmiało. Dokończ myśli: "Kto nie czyta , to..."
Gimnazjalistom udało się pokazać, że nie są "potworami" tylko fajnymi starszymi kolegami.W zespołach rodzinnych panowała wesoła atmosfera, pozytywne emocje i szalone współzawodnictwo.Pokazaliśmy, że warto spędzać razem czas - i z tego bardzo się cieszymy!!!
Pozdrawiam serdecznie, Jola Pytel 

ŚLUBOWANIA NADSZEDŁ CZAS !

20 listopada 2015 r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. To bardzo uroczysty dzień w życiu każdego pierwszaka. Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym musieli wybrać się w podróż do pięciu krain, m in. krainy tańca, krainy marszu z przyrządami, krainy śpiewu, krainy miłości oraz krainy mądrości. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że egzamin pięknie zdali i mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Po części artystycznej uczniowie z powagą złożyli przysięgę. Przyrzeczenie złożone na sztandar szkoły oficjalnie zakończyło okres próby i przypieczętowało przynależność uczniów klas pierwszych do naszej szkoły. Po ślubowaniu panie dyrektor: Dorota Kaleta oraz Beata Podermańska wielkim ołówkiem pasowały pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej. Każdy świeżo pasowany uczeń otrzymał pamiątkowe dyplomy oraz ołówki , które wręczały wychowawczynie swoich klas. Na zakończenie miłego dnia rodzice przygotowali dzieciom słodki poczęstunek. Pierwszoklasistom życzymy samych sukcesów na dalsze lata nauki! 
 „TO POLSKA– WŁAŚNIE” pod takim tytułem, odbyło się wyjątkowe spotkanie PRZEDSZKOLAKÓW i UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH naszej szkoły wraz z ich WYCHOWAWCAMI.
Spotkaliśmy się, w przeddzień ŚWIĘTA NARODOWEGO, by razem świętować odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Gospodarzami uroczystości były STARSZAKI z grupy IV i V oraz przedstawiciele pozostałych grup przedszkolnych.
Wędrując przez Polskę, od gór do morza, staraliśmy się pokazać jak piękna i różnorodna jest nasza OJCZYZNA, że ta różnorodność to nie tylko bogata kolorystyka na mapie, obejmująca wszystkie odcienie zieleni, czerwieni, brązu, żółci i błękitu, ale , że ta różnorodność widoczna jest w gwarze, stroju ludowym, tańcach i przyśpiewkach. Każda z grup przedszkolnych utożsamiła się z jednym z pięciu regionów naszego kraju:
Grupa IV – z górami i Beskidem Żywieckim
Grupa V - z pasmem wyżyn , wraz z Jurą Krakowsko- Częstochowską
Grupa I – z pasmem nizin środkowopolskich
Grupa II - z pasmem pojezierzy, czyli regionem Warmii i Mazur
Grupa III - z pasmem pomorza, z Kaszubami
Przedszkolaki opowiadały o Polsce,wierszem, charakterystycznym dla danego regionu tańcem, bądź zabawą ludową. Spotkanie było okazją do integracji społeczności przedszkolnej i szkolnej. Przedszkolaki występujące w roli Gospodarza zapraszały poszczególne klasy do wspólnej zabawy, śpiewania i nauki tańców i zabaw ludowych. Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy nasz HYMN, bo przecież przywołała nas tam wszystkich POLSKA, i jej historia.

Elżbieta Smalewska 

WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W WIELICZCE

W dniu 2 listopada klasy 2a i 2c wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Razem ze Skarbnikiem i Soliludkiem odkrywaliśmy Solilandię. Było bardzo słono, ale ciekawie i wesoło. Polecamy 

IMIENINY MIESIĄCA
Klasy I-III w roku szk.2015/16 świętują imieniny miesiąca. Właśnie 9.09.2015r nasza wychowawczyni zaproponowała nam spotkanie z Kubusiem Puchatkiem. Bohater wcielił się w postać kulinarnego przewodnika. Kubuś przede wszystkim przypomniał, że w kuchni nigdy dość ostrożności i przedstawił kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, pokazał, jak łatwo odmierzać odpowiednią ilość potrzebnych produktów. Następnie samodzielnie przygotowaliśmy piękne czapki kucharskie i pod czujnym okiem naszej Pani sporządziliśmy zdrową i smaczną sałatkę wg przepisu Kubusia Puchatka.
 Ta lekcja zachęciła nas do poznawania przygód tego fantastycznego bohatera książki oraz działań kulinarnych na podstawie książki: "Książka kucharska Kubusia Puchatka". Być może kiedyś powiemy, że to Kubuś Puchatek nauczył nas gotować, zaszczepił w nas pasję gotowania.

ROK SZKOLNY 2014/2015
OJCÓW

W 2 dniu 22 czerwca uczniowie klas 3a i 3b byli na wspaniałej wycieczce w Ojcowskim Parku Narodowym. Pogoda dopisała. Wrażeń, przygód i śmiechu było bardzo dużo. 

DZIEŃ SPORTU

MIĘDZYBRODZIE BIALSKIE
W dniach 26-29 maja 2015r uczniowie klasy III b wyjechali do Międzybrodzia Bialskiego na „ zieloną szkołę”. Celem wyjazdu była przede wszystkim integracja uczniów klasy oraz poznanie walorów przyrodniczych regionu .Organizatorzy przygotowali dla dzieci mnóstwo atrakcji ,między innymi: wyjazd kolejką na górę Żar, gokarty, park linowy, rowerki wodne, tor saneczkowy, kulę wodną . Uczniowie podziwiali olbrzymi, sztuczny zbiornik usytuowanego na samym szczycie góry Żar oraz wspaniały widok na otaczające góry oraz Jezioro Żywieckie. Odwiedzili także muzeum Adama Małysza. Mimo nie najlepszej pogody i niskiej temperatury wszyscy wrócili zadowoleni i zdrowi. 

ŚWIĘTO SZKOŁY

Dnia 24.03.2015r. odbyło się w naszej szkole Święto Szkoły. W tym roku hasłem przewodnim była Unia Europejska. Klasy I-III prezentowały na scenie wybrane państwa unii. Oprócz pięknych, kolorowych przedstawień mogliśmy również spróbować przysmaków kuchni międzynarodowej. Odwiedziły nas też dzieci z przedszkola , które także zaprezentowały nam swój pokaz. 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 15 stycznia 2015 r. uczniowie klas 1 – 3 bawili się na zabawie karnawałowej zorganizowanej przez Samorząd Szkolny. Szybkie rytmy, najnowsze hity od razu poderwały nas do tańca. Czas płynął błyskawicznie.Profesjonalne prowadzenie i efekty specjalne zawdzięczamy zaproszonemu specjalnie na tą okazję wodzirejowi – Panu Radosławowi Omiecińskiemu. Serdecznie dziękujemy, wychowawcom za opiekę, rodzicom za słodki poczęstunek i uczniom za miłą, kulturalną zabawę. 


„ MIKOŁAJ ŚWIĘTY ROZDAJE PREZENTY ”


Klasy 1-3
I miejsce : Natalia Szaraniec - kl. 1D, Elena Paoluci - kl. 1D, Filip Bas- kl. 2A, Klaudia Jelonek- kl. 2A, Grzegorz Malec – kl. 2B.
II miejsce : Zofia Pałetko kl. 1A, Szymon Konieczny kl. 1D, Maciej Myrta kl. 1D, Zofia Klimczak kl. 1C, Kinga Lenik kl. 2A.
III miejsce : Amelia Twaróg kl. 1A, Eryk Miller kl.1C, Dominika Krzemińska kl. 2A, Leszek Szczygieł kl. 2B, Joanna Kurek kl. 3A, Gabriela Mars kl. 3B.
Pozostałe prace, które brały udział w tym konkursie i spełniły wszystkie kryteria jego wymagań, otrzymały nagrodę wyróżnienia.Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za ogromne zaangażowanie, pomysłowość, oryginalność i estetykę wykonanych prac, które możemy wszyscy podziwić na głównym korytarzu szkoły. Samorząd Szkoły 

PODRÓŻ PO AFRYCE- SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

Prezentacja, w której uczestniczyły klasy biorące udział w projekcie z pewnością przybliżyła i wyjaśniła złożoność oraz różnorodność kultur i tradycji obecnych na kontynencie afrykańskim. Podczas prezentacji uczestnicy zdobywali wiedzę dotyczącą kultury, geografii, religii, codzienności i problemów krajów Afryki.. SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM POLSKIEJ AKCJI HUMANITARNEJUczestnicy spotkania uzyskali praktyczne informacje na temat wolontariatu oraz możliwości włączenia się w pomoc misjom. Podejmując tego typu działania dzieci i młodzież nie tylko rozwijają praktyczne umiejętności i zdolności, ale również w konkretny sposób okazują solidarność z potrzebującymi. Spotkanie spełnia zatem bardzo ważną rolę wychowawczą.Zmieniając, nawet w małym stopniu, myślenie młodego człowieka o sobie i otaczającym go świecie… zmieniamy świat. 

SPOTKANIE: MŁODZI ŚWIATU- SALEZJAŃSKI WOLONTARIAT MISYJNY

Mówienie o globalnych problemach nie jest prostą rzeczą. Zwykle, już od dziecka, mamy pewne wyobrażenia na temat Afryki bądź Ameryki Południowej. Nie zawsze są one jednak prawdziwe. Taniec, muzyka, sztuka, nauka… to rzeczywistość, w której wolontariusze spotykali się podczas warsztatów i wspólnie rozpoczęli przygodę odkrywania nieznanych krajów i ludzi. Podczas spotkania w formie warsztatów aktywizujących dzieci poruszane zostały kwestie problemów globalnych: dostęp do żywności, wody, edukacji, współzależności między globalną Północą a Południem, sprawiedliwy handel w oparciu o grę wielkoformatową 

RAZEM DLA ROZWOJU- AKTYWNA EDUKACJA GLOBALNA

Klasy, które w roku szk. 2014/15 przystąpiły do projektyu:„RAZEM DLA ROZWOJU – AKTYWNA EDUKACJA GLOBALNA W SZKOŁACH” przeprowadziły już liczne zajęcia o wskazanej tematyce wykorzystując różne formy: ZAJĘCIA SZKOLNE O TYEMATYCE:Dlaczego edukacja?/utrudniony dostęp do edukacji w niektórych częściach świata/Wolontariat. Co to takiego?/wyjaśnienie pojęć: wolontariusz, wolontariat/Czy wszyscy mają prawo do…/prawa człowieka, czy zawsze są respektowane?/ 

BEZPIECZNY PIERWSZOKLASISTA

Wszyscy uczniowie kl.I uczestniczyli w akcji profilaktycznej prowadzonej przez pracownika Straży Miejskiej: "Bądź bezpieczny na drodze". Akcja zorganizowana została w trosce o bezpieczeństwo uczniów.Poznaliśmy znaki najważniejsze.Każdy znać je musi,Gdy się znajdzie na ulicyBez tatusia i mamusi.Potem przyrzeczeniaZ naszych ust płynęły,Że będziemy dzielniePo ulicach mknęli. 

PASOWANIE

14.10.2014r. wszyscy pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie:Przyrzekamy uroczyście, że się bardzo postaramy pilnie świat poznawać, dobry przykład innym dawać, być posłusznym w domu, w szkole i wypełniać ucznia rolę. Nauczycieli szanować, do lekcji się przygotowywać, działać na rzecz swojej szkoły, być uprzejmym i wesołym 
Kliknij, aby edytować treść...